مدیرکل بنادر و دریانوردی خرمشهر با اشاره به عرق شدن کشتی ایرانی در آب‌های عراق اظهار کرد: مطابق اخبار دریافتی این شناور شب گذشته غرق شده و از ۷ سرنشین ۴ سرنشین آن نجات یافتند و یک نفر فوت و ۲ نفر مفقود شدند.
نورالله اسعدی در گفت‌وگو با میزان با اشاره به غرق شدن کشتی ایرانی در آب‌های عراق اظهار کرد: شناور باری به نام بهبهان دو روز قبل از بندر خرمشهر به مقصد بندر «ام القصر» محموله سرامیک به وزن ۸۵۰ تن بارگیری کرده است.
مدیرکل بندر و دریانوردی خرمشهر تصریح کرد: این شناور روز گذشته از آب‌های ایران خارج شده و در ساعات‌های پایانی با اعلام هشدار در مورد وضعیت آب و هوا مواجه شد، اما در این زمان خارج از آب‌های سرزمینی ایران بود.
وی افزود: مطابق اخبار دریافتی این شناور شب گذشته غرق شده و از ۷ سرنشین ۴ سرنشین آن نجات یافتند و طبق اطلاعات دریافتی یک  نفر فوت و ۲ نفر مفقود شدند. در حال حاضر رایزنی‌ها با مقامات عراق برای اعزام اکیپ دریایی برای پیگیری وضع موجود صورت گرفته است.
اسعدی با بیان اینکه وضعیت جوی چندان در این منطقه مساعد نیست عنوان کرد: اکیپ‌های عملیاتی در آب‌های ایران مستقر هستند و منتظر مجوز برای ورود به سرزمین آبی عراق هستند.
مدیرکل بندر و دریانوردی خرمشهر اظهار کرد: با وجود وضعیت جوی نامناسب به دنبال نجات سه نفر دیگر از خدمه کشتی هستیم و دلیل غرق شدن این کشتی در دست بررسی است.

اولویت ما پیدا کردن اثری از مفقودین است

 در همین خصوص نادر پسنده در گفت‌وگویی تلویزیونی با اشاره به آخرین وضعیت خبر کشتی غرق شده در آب‌های عراق اظهار کرد: شناور بهبهان ۷ سرنشین داشته است که پس از وقوع حادثه ۴ نفر توسط گروه امداد عراق نجات پیدا کردند، این ۴ نفر به علاوه یک نفر فوتی در حال حاضر در ام القصر هستند و ۲ نفر مفقود شدند.

مدیرکل ایمنی و حفاظت دریایی سازمان بنادر و دریانوردی تصریح کرد: هماهنگی لازم برای بازگشت این چهار نفر و یک نفر فوتی به ایران در حال انجام است با هماهنگی سیاسی و منطقه‌ای دو کشور تیم تجسس مشترک ایران و عراق علیرغم بدی وضعیت جویی به دنبال یافتن اثری از این دو مفقودی هستند.
وی با بیان اینکه در حال حاضر اولویت ما پیدا کردن اثری از مفقودین است؛ افزود: از ابتدای صبح تیم بررسی سانحه دریایی تشکیل شده و بعد از بررسی شرایط علل وقوع این سانحه اطلاع رسانی می‌شود.
پسنده در بیان کرد: با تماس با مالک کشتی مشخص شد یکی از مفقودین هندی است.
مدیرکل ایمنی و حفاظت دریایی سازمان بنادر و دریانوردی با بیان اینکه به دنبال بازگرداندن هموطنان از عراق هستیم؛ عنوان کرد: کشتی سایز کوچک با محموله سنگین که دچار شرایط جوی آب و هوا شده است و می‌توان گمانه زنی‌های در این خصوص این حادثه کرد اما باید تا بررسی دقیق منتظر ماند.
وی افزود: برای بررسی دقیق شرایط آب و هوا، سلامت کشتی، مهارت کارکنان مورد ارزیابی قرار می‌گیرد و در پایان با ارائه نکات آن و درس‌هایی از این سانحه به مراجع اصلاح در امور و وقوع سانحه ابلاغ می‌شود تا از وقوع حادثه مشابه جلوگیری شود.
پسنده گفت: منطقه از لحاظ عمق آب بررسی می شود، هزینه و امکان ایجاد سانحه مجدد در صورت وجود شناور در آب بررسی می‌شود و در صورتی که مالک آن به دلیل عدم صرفه اقتصادی تمایلی به خارج کردن کشتی از کف دریا را نداشته باشد به شرط عدم مشکل برای سایر شناور در آب خواهد ماند.
گفتنی است؛ شناور ایرانی «بهبهان» روز ۱۳ خرداد با بارگیری محموله سرامیک به مقصد بندر «ام القصر» بود که به گفته برخی از منابع به دلیل وضعیت نامناسب شب گذشته در آب‌های سرزمینی عراق غرق شد.