کاهش جمعیت کیفری از سیاست‌های مهم قوه قضاییه به حساب می‌آید که در دوران تحول قضایی با جدیت بیشتری دنبال می‌شود، به طوری که رئیس قوه قضاییه بار‌ها بر این مهم و پرهیز قضات از صدور قرار بازداشت در صورت عدم ضرورت تاکید داشته است. در این راستا به قسمتی از عملکرد دستگاه قضایی در […]

کاهش جمعیت کیفری از سیاست‌های مهم قوه قضاییه به حساب می‌آید که در دوران تحول قضایی با جدیت بیشتری دنبال می‌شود، به طوری که رئیس قوه قضاییه بار‌ها بر این مهم و پرهیز قضات از صدور قرار بازداشت در صورت عدم ضرورت تاکید داشته است.

در این راستا به قسمتی از عملکرد دستگاه قضایی در استان چهارمحال و بختیاری و در زمینه کاهش جمعیت کیفری زندان‌ها در سال ۹۸ اشاره می‌شود.

در راستای کاهش جمعیت کیفری بیش از ۵۳۰ نفر در سال گذشته از زندان‌های چهارمحال و بختیاری آزاد شدند.

تعداد مجازات‌های جایگزین حبس در سال ۹۷ تعداد ۲۱۶ مورد و در سال ۹۸ تعداد ۲۶۵ مورد بوده است. همچنین تعداد آزادی‌های مشروط در سال ۹۷ تعداد ۱۰۷ مورد بوده که در سال ۹۸ تعداد ۵۵ مورد بوده است و علت کاهش آن اجرای دستورالعمل عفو سال ۹۷ بود که منتهی به آزادی بسیاری از افراد واجد شرایط شد.

بیشتر بخوانید:
بازگشت ۱۷۰ هکتار از اراضی ملی و منابع طبیعی به بیت المال
کاهش چهار درصدی ورودی بازداشتی‌های تحت قرار در سال ۹۸

از ظرفیت‌های قانونی در اخذ قرار‌های وجه التزام، پذیرش بیمه نامه‌ها در تصادفات جهت بخشی از تامین ها، توقیف مازاد در اسناد دارای توقیف و… استفاده بیشتر به عمل آمد.

در زمینه زندانیان مهریه، در سال ۹۷ تعداد ۲۷۵ نفر آزاد شدند که این رقم در سال ۹۸ به تعداد ۲۹۳ نفر رسید.

در زمینه صلح و سازش نیز، موجودی پرونده‌ها چهار هزار و ۶۵۲ پرونده، تعداد وارده ۴۹ هزار ۵۸۰ پرونده، پرونده‌های مختومه شده ۴۸ هزار و ۴۴۳ پرونده، مانده پنج هزار و ۵۷۸ پرونده است.

در ۱۲ هزار و ۴۲۹ پرونده مصالحه صورت گرفته است و ۳۲ هزار و ۹۱۴ مورد از پرونده‌های مذکور قابل صلح است که نسبت مصالحه به پرونده‌های قابل صلح ۳۸ درصد است.