مدیر کل زندان‌های استان فارس با بیان اینکه در سال گذشته ۶۷۰ زندانی از زندان‌های استان فارس آزاد شده اند گفت:آزادی این محکومان مالی از طریق ستاددیه و کمک خیرین و همچنین جلب رضایت شکات و در مجموع بدهکاری ۱۸۹ میلیارد تومان بوده است.
اسحاق ابراهیمی در گفت‌وگو با میزان گفت: از ابتدای اسفند سال گذشته به مناسبت اعیاد رجبیه و همزمان با شیوع ویروس کرونا در کشور، با عنایت ریاست قوه قضائیه و همکاری ویژه قضات استان حدود ۷۵۰۰نفر از زندانیان واجد شرایط به مرخصی اعزام شدند و تا پایان اردیبهشت ماه مرخصی آنان تمدید شد.
وی اضافه کرد: ۲۶۰۰نفر از محکومین واجد شرایط با استفاده از مرخصی پایان حبس و دیگر تأسیسات حقوقی آزاد شدند و ۱۳۰۰نفر اشتغال بکار شدند به گونه‌ای که حدود نیمی از زندانیان اعزام به مرخصی به زندان بازنگشته اند که این تسهیلات قضایی، تأثیر خوبی در سلامت زندانیان، ارتقاء بهداشت زندان‌ها و آرامش روحی و روانی خانواده زندانیان داشته است.
مدیرکل زندان‌های استان فارس اضافه کرد: آمارموجودی زندانیان زندان‌های استان در سال ۹۸ نسبت به مدت مشابه در سال ۹۷ به میزان ۱۷/۵درصد و آمار ورودی‌ها نیز ۲/۷ درصد کاهش داشته است.
ابراهیمی گفت: با اجرای مجازات‌های جایگزین حبس و استفاده از پابند الکترونیک، تاکنون تعداد ۸ نفر از زندانیان واجد شرایط از پابند الکترونیک استفاده و تعداد ۳ نفر پس از استفاده و دوران محکومیت در بیرون از زندان، آزاد شده اند و تعداد ۲۰پابند دیگر آماده تحویل هستند.

مدیرکل زندان‌های استان فارس اظهار داشت: اعطاء مرخصی به حدود ۷۵۰۰نفر از زندانیان واجد شرایط و برابر بخشنامه معاون اول قوه قضائیه زمان رسیدگی به پرونده‌های زندانیان تا پایان فروردین ماه به تعویق افتاد و در صورت ضرورت رسیدگی قضات از طریق ویدئو کنفرانس برگزار می‌شود.

وی ادامه داد: خرید اقلام بهداشتی مورد نیاز و توزیع در بین همکاران و زندانیان، کنترل ورودی‌ها با تب سنجی و بیماریابی همه ورودی‌ها اعم از زندانیان و همکاران، راه اندازی قرنطینه اول در همه زندان‌ها و قرنطینه دوم در زندان‌هایی که امکان وجود داشت در راستای پیشگیری از ویروس کرونا انجام گرفت.

ابراهیمی اظهار داشت: ۱۸ مدرسه و درالقرآن در زندان‌های استان راه اندازی و آموزش‌های قرآنی در رشته‌های مختلف علوم قرآنی به ۶۰درصد از زندانیان ارایه شده است و تربیت ۱۴۵۰نفر حافظ قرآن از یک جزء تا کل قرآن از فعالیت‌های حوزه قرآنی در زندان هاست.

وی یادآور شد: نماز جماعت در ۷۶ نمازخانه زندان‌های استان با حضور حداکثری زندانیان اقامه می‌شود و این اداره کل در ۱۰ دوره متوالی ارزیابی ستاد اقامه نماز استان حایز رتبه برتر شده است.
مدیرکل زندان‌های استان فارس اضافه کرد: ۴۲۲ دوره حرفه آموزی در قالب ۷۰عنوان رشته با همکاری دستگاه‌های استان به منظور توانمندسازی شغلی و حرفه‌ای زندانیان برگزار شده است.
ابراهیمی  در ادامه با بیان اینکه  ۱۸ کتابخانه مجهز در زندان‌های استان به صورت مشارکتی با نهاد‌های کتابخانه‌ای عمومی استان اداره می‌شود گفت: اشتغال به تحصیل بیش از ۲۸۶نفر از زندانیان در مقاطع مختلف تحصیلی از ابتدایی تا دانشگاه، فعالیت ۴۲ گروه تئاتر و ۳۰گروه سرود و موسیقی با فعالیت بیش از ۲۰۰۰نفر از زندانیان از برنامه‌های حوزه فرهنگی زندان‌های استان است.
ابراهیمی یادآور شد: برگزاری سالیانه جشنواره هنری زندانیان در استان (طی ۱۲ سال) و حضور تئاتر خیابانی و ” جنگ ادامه دارد” در بخش‌های خیابانی سی و هشتمین جشنواره تئاتر فجر استان و تئاتر اسپرسو در بخش فجر پلاس سی و هشتمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر کشور و کسب مقام دوم کارگردانی، مقام دوم نویسندگی و مقام دوم بازیگری از اقدامات مهم حوزه تئاتر درمانی در زندان‌ها است.
مدیرکل زندان‌های فارس  در ادامه با اشاره به بیش از ۳۵۰۰نفر از زندانیان در مجتمع‌های اشتغال داخل و خارج از زندان مشغول هستند یادآور شد: بیش از۳۳۰۰ خانواده زندانیان نیازمند در ۱۴ انجمن در سراسر استان تحت پوشش قرار دارند و ماهیانه مستمری دریافت می‌کنند.
ابراهیمی ادامه داد:  در سال گذشته فراهم کردن آزادی ۶۷۰نفر از محکومین مالی از طریق ستاد دیه و کمک خیرین استان و با جلب رضایت شکات با مجموع بدهکاری ۱۸۹ میلیارد تومان از مهمترین اقدامات در زمینه آزادسازی زندانیان جرایم غیرعمد بوده است.
مدیرکل زندان‌های فارس افزود: اکنون ۹۳۹ زندانی جرایم غیرعمد (۹۱۷ مرد و ۲۲ زن) در زندان‌های استان محبوس هستند، که ۷۲۲نفر از آنان مربوط به جرایم مالی، ۱۰۸نفر مهریه و نفقه، ۱۰۹ نفر تصادف، حوادث رانندگی، کارگاهی، قتل غیرعمد و شبه عمد می‌باشد. کمترین مبلغ بدهی ۲۰ میلیون تومان و بیشترین آن بیش از ۱۲میلیارد تومان است.

وی تأکید کرد: اقدمات و پیگیری‌های لازم در زمینه انتقال زندان عادل آباد به خارج از شهر انجام شده است و تجمیع زندان‌های آباده و اقلید، توسعه کارگاه‌های اشتغال و ساخت تصفیه خانه زندان‌های بزرگ استان که در خارج از شهر می‌باشند در دستور کار قرار دارد.