آئین افتتاح شعبه طلایه داران صلح و سازش واحد اصناف با حضور رییس کل دادگستری، مسئولان قضایی و مدیران استان قزوین برگزار گردید.

طبق اعلام روابط عمومی دادگستری کل استان قزوین، حجت الاسلام والمسلمین قدرتی گفت: تا کنون شعبه طلایه داران صلح و سازش در شهرک‌های صنعتی و سازمان صنعت معدن و تجارت راه اندازی شده است و امروز سومین شعبه آن در اتاق اصناف آغاز به کار کرد.

مقام ارشد قضایی استان قزوین در مراسم افتتاح این شورا بیان کرد: صلح و سازش در اسلام همواره مورد تاکید قرار گرفته است و در جریان دادرسی اسلامی جایگاه ویژه‌ای دارد و یکی از ارکان دادرسی در نظام قضایی اسلامی به شمار می‌رود. حجت الاسلام والمسلمین قدرتی اذعان نمود: موضوع صلح و سازش حتی در نظام بین المللی نیز مورد توجه قرار دارد و ایران نیز بعد از پیروزی انقلاب اسلامی توانست جایگاه ویژه‌ای برای آن لحاظ کند.

رییس کل دادگستری استان افزود: این شورا سبب می‌شود پرونده‌های قضایی با موضوع صنفی قبل از صدور رای در شورای حل اختلاف یکبار فرصت صلح و سازش پیدا کنند. وجود چنین شورا‌هایی می‌تواند حجم پرونده‌های شورای حل اختلاف را کاهش داده و به سازش بیشتری منجر شود.

وی اضافه کرد: صرفه جویی در هزینه و زمان، حفظ شأن طرفین دعوا و ایجاد امنیت خاطر برای آن‌ها به منظور نداشتن شکل قضایی، از جمله مزایای راه اندازی این شعبه‌ها است.

حجت الاسلام والمسلمین قدرتی به شورای حل اختلاف در کشور اشاره کرد و گفت: این شورا وظیفه دارد تا هر نوع پرونده قضایی را قبل از ارسال به محاکم قضایی به صلح و سازش منجر کند، اما تراکم و حجم بالای کار‌ها در این حوزه باعث شده تا اقدامات به طول بیانجامد.

رییس کل دادگستری استان به ورود ۶۵ هزار پرونده قضایی به شورای حل اختلاف استان قزوین در سال گذشته اشاره کرد و گفت: وجود این همه پرونده باعث شده تا کارکنان شورای حل اختلاف تحت فشار باشند که امیدواریم با برنامه ریزی‌های انجام شده این مشکل مرتفع شود.

مقام ارشد قضایی استان افزود: فعلا این طرح ویژه پرونده‌های حقوقی است و هر هفته یک شعبه در نهاد‌های مختلف افتتاح می‌گردد.

گفتنی است، طرح طلایه داران صلح و سازش به ابتکار حجت الاسلام قدرتی رییس کل دادگستری استان قزوین مطرح که پس از پیگیری‌های مستمر، مورد موافقت رییس قوه قضائیه قرار گرفته و در قزوین به عنوان استان پایلوت در حال اجرا می‌باشد.