رییس کل دادگستری استان کرمان با تاکید بر اینکه اتقان و استحکام موضوعات آرای قضایی در حد قابل توجهی به نظرات و تشخیص کارشناسی بستگی دارد، گفت: کارشناسان رسمی باید زمینه چشاندن شهد شیرین عدالت قضایی به کام جامعه را فراهم سازند.
یدالله موحد، رییس کل دادگستری استان کرمان در آیین تحلیف ۷۷ نفر از کارآموزان کارشناسی در ۲۰ رشته کانون کارشناسان رسمی دادگستری با تاکید بر اینکه اتقان و استحکام موضوعات آرای قضایی در حد قابل توجهی به نظرات و تشخیص کارشناسی بستگی دارد، گفت: این موضوع بیانگر آن است که مشارکت کارشناسان در تعمیم و توسعه عدالت در جامعه، جدی و غیر قابل انکار است.

رییس کل دادگستری استان کرمان اظهار کرد: عدالت یکی از مولفه‌های حیاتی جامعه بشری و گرانسنگ‌ترین سرمایه جامعه است و زوال عدالت، انحطاط و فروپاشی جامعه را در پی خواهد داشت.

وی تصریح کرد: مسئولیت‌های مرتبط با اقامه قسط و عدل از جمله عدالت قضایی فوق العاده خطیر و حساس است و با توجه به اهمیت این مسئولیت است که قضات، وکلا و کارشناسان دادگستری باید قبل از شروع کار سوگند یاد نمایند که به باید‌ها و نباید‌های اخلاقی این مسئولیت ملتزم بمانند و فی الواقع این سوگند پشتوانه‌ای برای وجدان حرفه‌ای کارگزاران عدالت قضایی است.

موحد از کارشناسان به عنوان مشاوران قضات و کارگزار عدالت یاد کرد و افزود: از آنجایی که تجربه، تخصص و دانش کارشناسان به عنوان مشاور در اختیار قضات قرار می‌گیرد و معمولا مبنایی برای احکام قضایی است، در اجرای عدالت تاثیر فوق العاده‌ای دارد.

رییس کل دادگستری استان کرمان بیان کرد: پیامبر اکرم (ص) می‌فرماید «یک ساعت اقامه عدل و قسط بهتر از ۷۰ سال عبادت است و یک ساعت ظلم هم سنگین‌تر و خطرناک‌تر از ۷۰ سال گناه است».

وی ادامه داد: افراد برای انجام چند مسئولیت از جمله پزشکی، قضاوت، وکالت و کارشناس رسمی و… باید سوگند یاد کنند، زیرا مسئولیت قسط و عدل را بر دوش می‌کشند.

موحد با اشاره به اینکه کارشناسان رسمی باید زمینه چشاندن شهد شیرین عدالت قضایی به کام جامعه را فراهم سازند، عنوان کرد: کارشناسان رسمی نباید سفارش‌پذیر باشند، زیرا در این صورت عدالت را به قیمتی ناچیز معاوضه می‌کنند.

رییس کل دادگستری استان کرمان در پایان اظهار کرد: عدالت یک کالای گرانسنگ برای جامعه است و نباید به هیچ قیمتی از آن اغماض شود و ائمه اطهار (ع) برای عدالت جان دادند و امیرالمومنین علی (ع) قطب عدالت است و جانش را برای عدالت فدا کرد.