رییس کل دادگستری استان کرمان بر برخود قاطع و بدون اغماض با عناصر ناامنی تاکید کرد و گفت: در کنار رافت و عطوفت دستگاه‌های قضایی، انتظامی و امنیتی برای مردم، اقتدار این نهاد‌ها نیز باید به خوبی نشان داده شود.
 یدالله موحد، رییس کل دادگستری استان کرمان در آیین تکریم و معارفه رییس دادگستری شهرستان رودبار جنوب با تاکید بر اینکه عناصر شرور که امنیت مردم و جامعه را هدف قرار می‌دهند، باید با انجام برخور‌های قانونی و قاطع دستگاه‌های متولی، احساس ناامنی کنند، گفت: منظور از اقتدار، عربده کشی و تهدید نیست؛ بلکه اجرای مقتدرانه قانون است و هر حرکت قانون محور دستگاه قضایی به معنای اقتدار خواهد بود.

وی ادامه داد: انسان به حکم فطرت خدادادی خود حق گرا و ظلم ستیز است و در تمام ادوار زندگی خود مفاهیم متعالی حق و عدالت را مورد توجه دارد.

رییس کل دادگستری استان کرمان اظهار کرد: باور انسان این است که یکی از ارزشمندترین و متعالی‌ترین سرمایه‌های حیات اجتماعی عدالت و حق است و بر مبنای این باور، همیشه اشخاص، گروه ها، کشورها، سیاست مداران و حکام تلاش می‌کنند که ادعا‌ها و رفتار‌های خود را در موضع حق قرار داده و رفتار طرف مقابل خود را ظالمانه معرفی کنند و به همین دلیل برخی اوقات حق و باطل مخلوط می‌شوند؛ زیرا همه مدعی هستند که رفتار، اندیشه‌ها و موضع گیری‌های آن‌ها به حق و عادلانه است.

موحد تاکید کرد: شرورترین افراد نیز به رفتار شرورانه خود لباس حق می‌پوشانند و از این رو است که برخی اوقات اختلاط حق و باطل به شکلی می‌شود که تمایز قائل شدن بین آن‌ها و تعیین موضع حق برای توده‌های مردم کار دشواری است.

وی از عدالت خواهی و عدالت گستری به عنوان بستر سعادت بشر یاد کرد و ادامه داد: انبیاء عظام الهی و کتب آسمانی مبعوث و نازل شده اند که ملاک ها، معیارها، ضوابط و شاخص‌های تشخیص حق از باطل را به مردم معرفی کنند.

رییس کل دادگستری استان کرمان با بیان اینکه قرآن کریم یکی از اهداف اصلی بعثت انبیاء عظام الهی را اقامه قسط و عدل مطرح کرده است، گفت: بسیاری از بزرگان اعتقاد دارند که ماهیت دین، حق و عدل است و اگر دینی از حق و عدالت خارج شود، در حقیقت پوسته‌ای خالی خواهد بود.

بیشتر بخوانید:
موحد ادامه داد: حق گرایی و حق محوری ماهیت دین است و کسانی که در این عرصه گام بر می‌دارند و مجاهدت دارند، جایگاه بس رفیع و ارزشمندی را خواهند داشت.

وی با اشاره به اینکه عدالت شاخه‌های مختلفی دارد و عدالت قضایی یکی از این مهمترین این شاخه‌ها به شمار می‌رود، گفت: قضات به عنوان انسان‌های برجسته و فهیم که بهترین سال‌های عمر خود را در عرصه عدالت قضایی صرف می‌کنند، جایگاه بسیار رفیع و با ارزشی دارند و از همین رو است که در تعالیم دین مبین اسلام آمده است که یکساعت خدمت در عرصه عدالت بهتر از ۷۰ سال عبادت است.

رییس کل دادگستری استان کرمان در ادامه از تلاش‌ها و مجاهدت‌های اصغر مختاری ستایی در سمت ریاست دادگستری رودبار جنوب تقدیر و خاطرنشان کرد: حرکت‌های دادگستری رودبار جنوب همواره رو به پیشرفت و بهبود بوده و رضایت مندی عمومی از دادگستری و دادسرای این شهرستان را به دنبال داشته است که تلاش‌های انجام شده در این حوزه جای تقدیر دارد.

موحد یادآور شد: آقای محمد فرجام طاهری، رییس جدید دادگستری رودبار جنوب فردی خوشنام، خوش فکر، انقلابی، ولایت مدار، دلسوز، پرکار و با انگیزه خدمتی بالا برای ادامه مسیر موفقیت آمیز دستگاه قضایی شهرستان رودبار جنوب هستند.

وی از مردم رودبار جنوب به عنوان مردمی نجیب و اصیل که شایسته بهترین خدمات هستند یاد کرد و گفت: انتظار می‌رود در راستای منشور گام دوم انقلاب و برنامه‌های تحولی قوه قضاییه گام‌های بلندی در این شهرستان برداشته شود.

رییس کل دادگستری استان کرمان در بخش دیگری از سخنان خود به محور‌های برنامه‌های تحولی قوه قضاییه اشاره و عنوان کرد: حفظ کرامت مراجعان دستگاه قضایی یکی از اولویت‌های اصلی این قوه به شمار می‌رود و دستورالعمل با ارزش و گرانسنگ ریاست قوه قضاییه در این زمینه باید مورد توجه ویژه قرار گیرد.

موحد افزود: اگر مردم در مراجعه به دستگاه قضایی احساس عزت و کرامت داشته باشند، یکی از برنامه‌های تحولی قوه قضاییه انجام شده است.

وی یادآور شد: حفظ حقوق عامه از دیگر محور‌های تحولی قوه قضاییه به شمار می‌رود؛ زیرا این قوه باید همواره در کنار مردم بوده و پشتیبان حقوق فردی و اجتماعی آن‌ها باشد.

موحد کاهش جمعیت کیفری و استفاده از برنامه‌های جایگزین حبس را از دیگر اولویت‌های قوه قضاییه برشمرد و گفت: استان کرمان در این زمینه رتبه برتر کشوری را به خود اختصاص داده است.

رییس کل دادگستری استان کرمان با اشاره به اینکه مقابله با فساد در درون و برون سیستم قضایی از اولویت‌های قوه قضاییه به شمار می‌رود، تاکید کرد: هوشمندسازی قوه قضاییه و استفاده از نرم افزار‌ها و تکنولوژی‌های به روز دنیا در قوه قضاییه از محور‌های برنامه تحولی این قوه به شمار می‌رود.

موحد امنیت شهرستان رودبار جنوب را مناسب ارزیابی کرد و گفت: انتظار می‌رود که فرماندهی انتظامی استان کرمان به موضوع ارتقای جایگاه انتظامی شهرستان رودبار جنوب توجه ویژه‌ای داشته باشد و شورای تامین استان کرمان نیز باید زیرساخت‌های امنیتی و پایش‌های تصویری این منطقه را در دستور کار خود قرار دهد.

وی پرونده‌های موجود در کلانتری‌ها را از دغدغه‌های کنونی دستگاه قضایی برشمرد و گفت: انتظار می‌رود که این پرونده‌ها در اسرع وقت و با دقت رسیدگی شوند تا مردم معطل نشوند.

رییس کل دادگستری استان کرمان در بخش دیگری از سخنان خود یاد و خاطره مرحوم شکوهی نسب را گرامی داشت و گفت: ایشان فردی خالص، متدین، متشرع و متخلق به اخلاق اسلامی و به معنای واقعی کلمه، مجاهد فی سبیل الله بود.

حجت الاسلام والمسلمین عباس گروهی، امام جمعه شهرستان رودبار جنوب نیز با اشاره به اینکه منصب قضا در درجه اول مربوط به خداوند و اولیاء الهی است، گفت: قضاوت منصب بالایی است و نمی‌توان آن را شغل محسوب کرد؛ زیرا منصبی خدایی است و هر فردی که در این جایگاه قرار گیرد با انتظارات بالای مردم برای احقاق حق روبرو می‌شود.

امام جمعه شهرستان رودبار جنوب ادامه داد: در نگاه عموم مردم، قضات به عنوان جانشینان مولای متقیان هستند و از این رو مردم با شنیدن اسم قاضی، انتظار تحقق عدالت را دارند.

وی از خدمات آقای مختاری ستائی در سمت ریاست دادگستری رودبار جنوب تقدیر و از وی به عنوان فردی متدین، متشرع، متین و با اخلاق یاد کرد و ادامه داد: همه به دنبال عدالت و خدمت به مردم هستیم.

فرماندار رودبار جنوب نیز گفت: هر جا اسم عدالت برده می‌شود، قوه قضاییه در ذهن متبادر می‌شود و مردم در مراجعه به این دستگاه احساس می‌کنند قرار است احقاق حق صورت گیرد و از این موضوع آرامش می‌گیرند.

محمود قانعی فرد با اشاره به اینکه حوزه قضایی رودبار جنوب از قضات جوان، قانونمدار و دوست داشتنی برخوردار است، تاکید کرد: ارتقای زیرساخت‌های انتظامی در این شهرستان از اولویت‌های کنونی به شمار می‌رود؛ زیرا این منطقه پیشانی امنیتی استان کرمان به شمار می‌رود.

وی ضمن تاکید بر اینکه لازم است که به ارتقای جایگاه نیروی انتظامی در رودبار جنوب توجه ویژه‌ای صورت گیرد، گفت: تلاش‌های بسیار خوبی درحوزه‌های مختف قضایی در شهرستان رودبار جنوب انجام شده است و لازم است که اداره اموال تملیکی نیز در این حوزه مستقر شود؛ زیرا این شهرستان در حوزه مبارزه با قاچاق دام نقش ویژه‌ای دارد و باید زیرساخت‌های لازم برای این کار محقق شود.

فرماندار رودبار جنوب بر لزوم جمع آوری سلاح‌های غیرمجاز تاکید و اظهار کرد: این اقدام در ارتقای امنیت این شهرستان تاثیر به سزایی خواهد داشت.

قانعی فرد یادآور شد: بر مبنای همراهی دستگاه قضایی انتخابات در این شهرستان با سلامت کامل برگزار شد که تلاش‌های ریاست دادگستری این شهرستان شایسته تقدیر بوده است.

رییس سابق دادگستری رودبار جنوب نیز در این آیین گفت: یکی از کار‌های بسیار مهم و اساسی انجام شده در این شهرستان پیگیری و احداث ساختمان دادگستری این شهرستان بر مبنای حمایت‌های ریاست کل دادگستری استان کرمان بوده است.

اصغر ستائی مختاری افزود: ساختمان دادگستری رودبار جنوب با ۷۰۰ مترمربع زیربنا در زمینی به مساحت سه هزار مترمربع احداث شده است.

وی راه اندازی دفتر سازش و میانجی گری براساس طرح مصلحین و حکمین قرآنی را از اقدامات شاخص رودبار جنوب برشمرد و تاکید کرد: با راه اندازی این دفتر نتایج بسیار خوبی حاصل شده است و لازم است که تمام تلاش دستگاه قضایی برای حمایت و تقویت این دفتر به کار گرفته شود.

وی افزایش کادر قضایی شهرستان رودبار جنوب با تکیه بر بومی گزینی را از دیگر اقدامات انجام شده در دادگستری رودبار جنوب برشمرد و ادامه داد: از ۱۴ دی ماه سال ۹۴ تا اول آبان سال جاری دادسرای عمومی و انقلاب با موجودی هزار و ۲۱۳ پرونده فعالیت خود را انجام داده و ورودی این دوره زمانی ۴۰ هزار و ۱۳۹ پرونده و خروجی آن ۴۰ هزار و ۴۳۹ فقره پرونده بوده است.

رییس سابق دادگستری رودبار جنوب بیان کرد: از ۱۴ دی ماه سال ۹۴ تا اول آبان سال جاری ۳۳ هزار و ۲۸۶ ابلاغ و اخطار در دادسرای رودبار جنوب صادر شده که از این تعداد ۲۳ هزار و ۴۷۴ مورد الکترونیک بوده است.

ستایی مختاری یادآور شد: دادگستری شهرستان رودبار جنوب نیز از ۱۴ دی ماه سال ۹۴ تا اول آبان سال جاری با موجودی اول دوره یک هزار و ۲۰ فقره پرونده کار خود را ادامه داده و ورودی این دوره زمانی ۱۴ هزار و ۴۵۲ فقره و خروجی ۱۵ هزار و ۲۶۵ پرونده بوده است.

وی به صدور ۶۵ هزار و ۸۶۳ ابلاغ و اخطار نیز اشاره و بیان کرد: ۴۱ هزار و ۴۴۵ ابلاغ و اخطار به صورت الکترونیکی صادر شده است.

در این مراسم از زحمات اصغر ستائی مختاری تقدیر و محمد فرجام طاهری به عنوان ریاست دادگستری رودبار جنوب معرفی شد.