رییس قوه قضاییه، هدف اصلی دستگاه قضا را احقاق حق مردم و ابطال باطل عنوان کرد و گفت: همه امکانات و تجهیزات دستگاه قضا باید در خدمت مردم و گسترش عدالت قضایی باشد.

به ‎گزارش مرکز رسانه قوه قضاییه، آیت‎الله سید ابراهیم رییسی که همزمان با نخستین روز از هفته قوه قضاییه در مراسم افتتاح مجازی پروژه‎های عمرانی قوه قضاییه سخن می‎گفت، با تقدیر از زحمات مسئولان در عملیاتی کردن این پروژه‎ها، هدف اصلی دستگاه قضا را احقاق حق مردم و ابطال باطل عنوان کرد.

رییس قوه قضاییه خاطر نشان کرد که امکانات و تجهیزات دارای اصالت نیستند و بهره‎برداری از آن‌ها هنگامی ارزش می‎یابد که برای خدمت رسانی به مردم و حفظ کرامت ارباب رجوع و همکاران دستگاه قضایی باشد و در نهایت منجر به گسترش عدل و عدالت قضایی شود.

آیت‎ الله رئیسی با اشاره به بهره‎برداری از پروژه‎های مربوط به شورا‌های حل اختلاف، از تقویت این شورا‌ها در دوره تحول قضایی سخن گفت و تصریح کرد: صلح و سازش از تأکیدات دین و بزرگان دین ماست و هرچه فرهنگ صلح و سازش تقویت شود، شاهد کاهش پرونده‎های قضایی خواهیم بود.

رییس قوه قضاییه با ابراز خرسندی از انتقال زندان‎ شهر سمنان به خارج از شهر و تأکید بر تداوم این حرکت قانونی که آن را خواست همه مسئولان قضایی و اجرایی دانست، خاطر نشان کرد انتقال زندان‎ها به بیرون شهر‌ها در بهسازی هرچه بهتر فضا‌های شهری و محیط‎های عمومی تأثیر خواهد داشت.

آیت‎الله رییسی در ادامه بر لزوم تبدیل زندان‎ها به آموزشگاه نیکی‎ها نیز تأکید کرد و گفت: زندان باید مرکز اصلاح مجرمین باشد و همه ما و حتی زندانیان و خانواده‎های آن‌ها احساس کنند که شخصیت زندانی در آنجا بازسازی می‎شود.

رییس قوه قضاییه همچنین به بهره‎برداری از پروژه‎های عمرانی مربوط به سازمان پزشکی قانونی در اقصی نقاط کشورمان به ویژه در بندرعباس اشاره و تأکید کرد که نظرات تخصصی و کارشناسی سازمان پزشکی قانونی از مهم‌ترین مستندات قضات در قضاوت و صدور احکام قضایی است.

آیت‎الله رییسی با اشاره به اعتماد عمومی به سازمان پزشکی قانونی و لزوم پاسداشت این اعتماد از سوی مدیران و کارکنان این مجموعه، به پزشکان متخصص و متدین و متعهد این سازمان متذکر شد که برای استحکام هرچه بیشتر آرای قضایی در اظهار نظرات خود نهایت دقت را داشته باشند.

رییس قوه قضاییه در پایان از همکاران خود در همه بخش‌های دستگاه قضا خواست که با استمداد از روح امام و شهدا، بهترین خدمات را به مردم ارائه دهند تا نتیجه عملکرد دستگاه عدلیه و سازمان‎های وابسته به آن رضایت خداوند متعال و افزایش اعتماد عمومی به نظام قضایی جمهوری اسلامی باشد.

در این مراسم ۴۷ پروژه مهم عمرانی دستگاه قضا در ۲۴ استان کشورمان به ‎صورت ویدئو کنفرانس مورد بهره‎برداری قرار گرفت که ساختمان دادسرای عمومی و انقلاب سراب، ساختمان دادگاه عمومی خارک، ساختمان شورای حل اختلاف شهرستان آق قلا، ساختمان پزشکی قانونی بندرعباس و ساختمان ثبت اسناد و املاک فردیس از جمله این پروژه‎ها بودند.

این پروژه‎ها عمدتاً مربوط به دادگستری‎ها، سازمان پزشکی قانونی، سازمان ثبت اسناد و املاک، سازمان زندان‎ها، سازمان بازرسی کل کشور و سازمان قضایی نیرو‌های مسلّح بوده‎اند.

معاون مالی و پشتیبانی قوه قضاییه در خصوص این پروژ‎ه‎ها توضیح داد که این پروژه‎ها با هدف تکریم ارباب رجوع و خدمت رسانی بهتر دستگاه قضایی با صرف اعتباری بالغ بر حدود ۹۲ هزار متر مربع و صرف اعتباری بالغ بر ۲۵۲ میلیارد تومان به بهره‎برداری رسیده‎اند.

دکتر فروزان مهر با اشاره به تکلیف قانون برنامه ششم برای توسعه فضا‌های فیزیکی قوه قضاییه و اعلام پیشرفت ۴۴ درصد برنامه در این زمینه، ابراز امیدواری کرد با تخصیص اعتبارات لازم از سوی دولت در سال پایانی برنامه و برنامه هفتم توسعه، این روند با سرعت بیشتری پیگیری شود.

آقای خلیل اللهی رییس کل دادگستری استان آذربایجان شرقی در جریان افتتاح ساختمان دادسرای عمومی و انقلاب سراب، در ارتباط تصویری رییس قوه قضاییه گفت که در استان متبوعش در سال ۹۸ برای رفع کمبود فضا‌های فیزیکی به‎منظور تکریم ارباب رجوع، ۵ پروژه در فضایی بالغ بر ۶ هزار متر مربع و با اعتباری ۱۲ میلیاردی به بهره‎برداری رسیده که ساختمان دادسرای سراب در فضایی حدود هزار و ۲۰۰ متر مربع در ۳ طبقه با ۴۲ اتاق احداث شده است.

آقای جمادی رییس کل دادگستری استان بوشهر نیز در جریان بهره‎برداری از ساختمان دادگاه عمومی خارک، در ارتباطی تصویری با رییس قوه قضاییه با استراتژیک خواندن جزیره خارک و تبیین اهمیت توسعه قضایی در این منطقه در راستای تحقق عدالت قضایی گفت: ساختمان دادگاه عمومی این منطقه در فضایی بالغ بر هزار و ۳۴۰ متر بنا و ۳ هزار و ۴۰ متر محوطه در استان گلستان هم ساختمان شورای حل اختلاف شهرستان آق قلا در فضایی بالغ بر ۴۳۰ متر با ۱۰ اتاق و با اعتباری یک میلیارد تومانی احداث شده که در این مراسم به‎صورت مجازی مورد بهره‎برداری قرار گرفت.

دکتر میرهادی مدیرکل پزشک قانونی استان هرمزگان نیز در آئین بهره‎برداری از ساختمان پزشکی قانونی بندرعباس به‎صورت ویدئو کنفرانس با رییس دستگاه قضا سخن گفت و توضیح داد که این ساختمان در یک پروسه ۷ ساله در فضایی بالغ بر ۳ هزار متر مربع در ۳ طبقه و با صرف هزینه‎ای بالغ بر ۱۱ میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان در یکی از بهترین موقعیت‎های جغرافیایی بندرعباس بنا شده است.

آقای کناری‎وند مدیرکل ثبت اسناد و املاک استان البرز هم درباره ساختمان ثبت اسناد و املاک شهرستان فردیس توضیح داد که این ساختمان ظرف کمتر از یک‎سال در فضایی بالغ بر ۲ هزار متر مربع در ۲ طبقه و با تخصیص اعتباری ۸ میلیارد تومانی بنا شده و به بهره‎برداری رسیده است.

آقای باهنر مدیرکل زندان‎های استان سمنان نیز در این مراسم به‎صورت ویدئو کنفرانس توضیحاتی درباره پروژه انتقال زندان استان سمنان به خارج از شهر ارائه کرد.