رییس کل دادگستری استان ایلام از رایگان شدن ارائه خدمات دفاتر قضایی به مددجویان استان ایلام خبر داد و گفت: از این پس مددجویان کمیته امداد و بهزیستی که از خدمات رایگان قضایی برخوردار بودند، از پرداخت تعرفه‌های دفاتر خدمات قضایی نیز معاف می‌شوند.

تفاهم نامه ارائه رایگان خدمات دفاتر خدمات قضایی به مددجویان این دستگاه‌های حمایتی با حضور علی دهقانی رییس کل دادگستری استان ایلام، مدیران کل کمیته امداد و سازمان بهزیستی ایلام و مدیران دفاتر خدمات قضایی استان، به امضاء رسید.

رییس کل دادگستری استان ایلام در آیین امضاء این تفاهم نامه گفت: از این پس مددجویان کمیته امداد و بهزیستی که از خدمات رایگان قضایی، دادرسی و همکاری وکلای نیکوکار دادگستری برخوردار بودند، از پرداخت تعرفه‌های دفاتر خدمات قضایی نیز معاف می‌شوند.

دهقانی افزود: هدف از این تفاهم نامه این است که قشر نیازمند جامعه به خاطر مشکلات مالی و معیشتی از پیگیری قضایی مشکلات خود و اجرای عدالت قضایی محروم نشوند و هم، چون دیگر اقشار جامعه بتوانند به حقوق واقعی خود دست پیدا کنند.

وی اظهار کرد: خدمات خوب و ارزشمند نهاد‌های حمایتی کمیته امداد و بهزیستی به نیازمندان این استان موجب کاهش قابل توجه آسیب‌های اجتماعی شده است.

دهقانی بیان کرد: کاستن از میزان آسیب‌های اجتماعی در استان وظیفه‌ای عمومی بوده که لازم است علاوه بر نهاد‌های حمایتی، دستگاه‌های دولتی، تشکل‌های مردمی و عموم مردم که همه دارای مسئولیت اجتماعی هستند در آن مشارکت داشته باشند.

وی با عنوان این که مشکلات مالی و معیشتی ارتباط تنگاتنگی با آسیب‌های اجتماعی دارند، افزود: کمیته امداد و بهزیستی برای رفع مشکل مسکن و اشتغال نیازمندان تلاش قابل توجهی داشته و نقش مهمی در رفع دغدغه‌ها و دوری آنان از آسیب‌های اجتماعی داشته اند.

رییس کل دادگستری استان ایلام کاستن از مشکلات نیازمندان و میزان فقر در این استان را نیازمند یک پویش اجتماعی دانست و افزود: این مهم باید با مشارکت نهاد‌های حمایتی به عنوان یک وظیفه اجتماعی برای همه کسانی که دارای توانمندی مالی هستند شکل بگیرد و هر کسی در قبال رفع مشکل نیازمندان احساس وظیفه کند.

وی تصریح کرد: بعد از بیماری کرونا پویش بزرگی که با عنوان کمک مؤمنانه و ایران همدل شکل گرفت خوشبختانه باعث ایجاد همبستگی اجتماعی شده و با مشارکت آحاد مردم توانست مشکلات زیادی از نیازمندان را برطرف نماید.

لازم به ذکر است در پایان این نشست تفاهم نامه همکاری بین دادگستری استان ایلام، کمیته امداد و بهزیستی در زمینه ارائه رایگان خدمات دفاتر قضایی به مددجویان این نهاد‌ها به امضاء رسید.