دادستان ارومیه گفت: استان آذربایجان غربی جزو استان‌های پیشتاز و برتر در استفاده از تاسیسات جدید قانونی، از جمله دستبند و پابند الکترونیک است.

مصطفی حبیبی در گفت‌وگو با میزان گفت: استان آذربایجان غربی در عمل به بخشنامه‌های رییس قوه قضاییه در زمینه اعطای مرخصی به زندانیان خوب و متعادل عمل کرده و با اجرای کامل مفاد بخشنامه‌ها به حدود ۴۰ تا ۴۵ درصد از زندانیان واجد شرایط مرخصی اعطاء شده است.

وی ادامه داد: استان ما جزو استان‌های پیشتاز و برتر در استفاده از تاسیسات جدید قانونی، از جمله دستبند و پابند الکترونیک می‌باشد.

دادستان ارومیه ادامه داد: اینکه ما می‌خواهیم جمعیت کیفری زندان را کم کنیم بدبن معنا نیست که با اخلالگران امنیت جامعه مدارا کنیم بلکه با کسانی که جزو اشرار و برهم زنندگان امنیت و نظم جامعه می‌باشند، شدیداً برخورد خواهد شد و ترحمی به آن‌ها نخواهد شد چرا که اولویت دستگاه قضایی امنیت مردم است.

وی افزود: کاهش جمعیت کیفری زندان این نیست که ما زندانیان را آزاد کنیم بلکه روش‌های مختلفی از جمله استفاده از دستبند و پابند الکترونیک، اشتغال به کار برای زندانیان و نظام نیمه آزادی وجود دارد که مقنن آن‌ها را تعیین نموده است و راهکار‌های قانونی برای کاهش جمعیت کیفری زندان‌ها هستند و تلاش خواهیم کرد با عنایت وتوجه ریاست دادگستری کل استان ظرفیت استفاده از تاسیسات حقوقی قانون مجازات اسلامی را در محاکم استان آذربایجان غربی به نحو چشم گیری ارتقا دهیم.

وی با اشاره به لزوم حضور و استقرار قضات ناظر زندان در زندان‌ها، گفت: در این مورد نیز در استان ما سالیان سال است که دفتر قاضی ناظر زندان در زندان مسقر بوده و وی در وقت‌های اداری و حتی گاهی خارج از وقت اداری و روز‌های تعطیل در زندان حضور دارد بالاخص در مواقعی که مرخصی یا عفو اعطا می‌شود، علاوه بر این معاون اجرای احکام نیز به غیر از اینکه مدیریت اجرای احکام را بر عهده دارد نظارت بر زندان در راستای اجرای احکام نیز جزء اختیارات او بوده و به آن عمل می‌کند. همچنین به غیر از این‌ها طی برنامه ریزی که تنظیم گردیده هر روز یک نفر دادیار یا بازپرس در زندان حضور پیدا کرده و ضمن رسیدگی به مشکلات زندانیان، نقاط قوت و ضعف را گزارش تا با پیگیری ما نقاط ضعف برطرف و نقاط قوت تقویت گردند.