رییس کل دادگستری استان هرمزگان از تشکیل کمیته‌های تحول گرا در دادگستری و سازمان‌های وابسته به قوه قضائیه در این استان با هدف استفاده از ظرفیت نخبگان و صاحب نظران خبر داد.

جلسه شورای قضایی استان هرمزگان به ریاست علی صالحی رییس کل دادگستری استان و با حضور دیگر اعضا برگزار شد.

در این نشست رییس کل دادگستری استان هرمزگان ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهید مظلوم آیت الله دکتر بهشتی و هفتاد و دو تن از یاران صدیق انقلاب با اشاره به در پیش بودن مناسبت ارزشمند هفته قوه قضاییه اظهار داشت: با توجه به شرایط خاص کشور و استان هرمزگان به واسطه شیوع ویروس کرونا، تمهیدات لازم اتخاذ گردیده تا با برنامه ریزی دقیق و رعایت پروتکل‌های بهداشتی برنامه‌های گرامیداشت هفته قوه قضاییه انجام شود و خدمات دستگاه قضایی از طریق رسانه ملی، فضای مجازی و جراید به اطلاع مردم رسانده شود تا مردم از خدمات خدمتگزارانشان در دستگاه قضایی اطلاع یابند.

وی با اشاره به اینکه تحول مد نظر مقام معظم رهبری (مدظله العالی) در دستگاه قضایی باید به عنوان یک برنامه مدون، هدفمند و مستمر در دستور کار قرار گیرد، یادآور شد: ضرورت دارد نحوه انجام وظایف در دستگاه قضایی به شکلی باشد که دچار روزمرگی نشویم و وظایف قانونی با کار جهادی، شبانه روزی، همت مضاعف و برنامه ریزی سنجیده دنبال شود.

علی صالحی اظهار داشت: لازم است مسئولین دستگاه‌ها و مدیران به عنوان پرچم داران در خط مقدم برنامه تحول، با نگاه انقلابی رو به جلو حرکت کنند تا با سرعت بیشتر و کیفیت بالاتری در میدان عمل و خدمت به مردم قرار بگیریم.

وی تصریح کرد: نارسایی ها، مشکلات، کمبود نیروی انسانی و حتی شرایط پیش آمده به واسطه شیوع ویروس کرونا نباید مانع حرکت رو به جلو در مسیر خدمت رسانی شود، لذا می‌بایست با تبدیل مشکلات به فرصت‌ها و با کار بیشتر کمبود امکانات را پوشش دهیم و یقینا استفاده از ظرفیت نخبگان و اندیشه‌های نو در مسیر پویایی حائز اهمیت می‌باشد، از این رو شناسایی افراد صالح و هدف گذاری کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت در برنامه‌ها ضروری خواهد بود.

رییس کل دادگستری استان هرمزگان در بخش دیگری از سخنان خود بر لزوم مبارزه با فساد که با حضور  آیت الله رییسی در رأس قوه قضاییه شتاب گرفته است تأکید کرد و گفت: مقابله با مفسدین بدون توجه به خط و جریان سیاسی خاص در حال انجام است و مبارزه بی امان با فساد از درون دستگاه قضایی بیانگر عزم جدی برای مقابله با فساد در سایر قسمت‌ها و بخش‌ها است، اما پیشگیری از فساد باید به عنوان اولویت قرار داده شود و سعی کنیم با پیشگیری در جهت حفظ سرمایه‌های اجتماعی اقدام نماییم.

صالحی با اشاره به اینکه اگر در دستگاهی فساد رخ داد مدیران می‌بایست جلوتر از همه برخورد کنند افزود:طبق قانون مسئولیت اصلی به عهده مدیران است، پس لازم است دقت و توجه لازم را در این خصوص داشته باشند.

وی با بیان اینکه دستگاه قضایی می‌بایست مظهر عدالت خواهی و رضایت مندی باشد، اقدامات و نحوه برخورد قضات و کارکنان را در شکل گیری رضایت مندی قلبی مؤثر دانست و از همه مسئولین خواست در حفظ کرامت ارباب رجوع اهتمام ویژه داشته باشند.

عالی‌ترین مقام قضایی استان هرمزگان در بخش دیگری از سخنان خود بر ضرورت پیگیری حقوق عامه و بیت المال اشاره کرد و اظهار داشت: حتی یک وجب از خاک بندرعباس یا هر شهر دیگر مربوط به آحاد مردم جمهوری اسلامی ایران است و همه مردم در آن حق دارند لذا حفظ آن باید با حساسیت مورد توجه قرار گیرد.

علی صالحی با اشاره به شعار سال که از سوی مقام معظم رهبری «مدظله العالی» به عنوان «جهش تولید» نامگذاری شده است تصریح کرد: دستگاه قضایی ضمن حمایت از سرمایه گذاری سالم و مشروع و تأمین امنیت سرمایه گذاران، با مطالبه گری، پیگیری‌های لازم را انجام خواهد داد و با بررسی نقش سایر دستگاه‌ها در امر تولید و همچنین با حمایت و پشتیبانی از فعالین بخش تولید در تحقق شعار سال و حرکت بهتر چرخ تولید کمک خواهد کرد.

رییس کل دادگستری استان هرمزگان در ادامه ضمن پیشنهاد ایجاد ” کمیته تحول گرا در سازمان‌های وابسته به قوه قضاییه در استان” افزود: هر دستگاه در سطح کارشناسی این کمیته را تشکیل دهد و ایده‌های خلاقانه با کار کارشناسی برای بهبود کیفیت کار اجرایی و عملیاتی مورد بررسی قرار گیرند و لازم است این کمیته در شورای قضایی با محوریت دادستان مرکز استان تشکیل شود و با اجرای برخی ایده‌ها، کیفیت کار ارتقا یابد به شکلی که با الگو سازی از آن در سطح کشور قابلیت استفاده داشته باشد.

وی ایجاد تحول را چرخه‌ای متشکل از ایده، خلاقیت و برنامه ریزی دانست و هدف از تشکیل این کمیته‌ها را توجه به نگاه برنامه محور و استفاده مؤثر از ظرفیت نخبگان و صاحب نظران با توجه به مبانی و مفاد طرح تحول قوه قضاییه برشمرد و ابراز امیدواری کرد: تشکیل این کمیته‌ها گامی مؤثر در جهت تحول و نوآوری در دستگاه قضایی استان باشد.