«اسطوره های آهنی» نمایشگاهی از مجسمه‌های توکل اسماعیلی ۲۰ تیر در گالری طراحی هنر برپا می شود.

به گزارش روابط عمومی نمایشگاه، «اسطوره های آهنی» نمایشگاهی از مجسمه‌های توکل اسماعیلی (مش اسماعیل) هنرمند خودآموخته‌ای است که بیشتر سال‌های زندگی‌اش را در دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران و در کنار مجسمه‌سازان بزرگی گذراند و ۲۰ تیر در گالری طراحی هنر برپا می شود.

نمایشگاه آثار به نمایش درنیامده مش اسماعیل جمعه ۲۰ تیر ساعت ۱۷ تا ۲۰ با حضور چهره‌های فرهنگی و هنری در گالری «طراحی هنر» افتتاح می‌شود.

توکل اسماعیلی (مش اسماعیل) یکی از خوش‌ذوق‌ترین هنرمندان خودآموخته است که سال ۱۳۰۲ در قزوین به دنیا آمد و سال ۱۳۷۳ از دنیا رفت. وی از سال ۱۳۴۲ در دانشکده هنرهای زیبا دانشگاه تهران مشغول به کار شد، از همان ابتدا در کارگاه مجسمه‌سازی بود و به دست، کار و روش مجسمه‌سازان نگاه کلی می‌کرد که یادآور دوران کودکیش و کارگاه مسگری پدرش بود.

پرویز تناولی درباره این هنرمند گفته است: «در دنیا هنرمندانی وجود دارند که بدون تحصیلات و تربیت آکادمیک و با استفاده از هوش و ذوق خود به‌ سوی هنر می‌آیند و کارهای عامیانه انجام می‌دهند،  کارهایی که خیلی زود جای خود را در میان مردم پیدا می‌کنند، مش اسماعیل، تنها نمونه از این‌ دست هنرمندان در مجسمه‌سازی ایران است.»

علاقه‌مندان برای بازدید از این نمایشگاه می‌توانند تا ۵ مرداد از ساعت ۱۰ تا ۲۰ به نشانی ولی‌عصر نرسیده به زعفرانیه پلاک ۲۸۸۰، گالری «طراحی هنر» مراجعه کنند. این گالری روزهای چهارشنبه تعطیل است.

گالری «طراحی هنر» در حوزه هنرهای تجسمی در یکسال اخیر  با برگزاری رویدادهایی مانند سلسه مباحث نظری با عنوان پساهیچ، نمایشگاه‌های انفرادی و گروهی، برپایی سومین دوسالانه اکسپو مجسمه‌سازی، نیومدیا و … در جمع گالری‌ها قرار گرفته است.