با تلاش دادگستری تهران، برای اولین بار در سطح کشور، دفتر خدمات الکترونیک قضایی در محل زندان تهران بزرگ راه اندازی شد.

طی مراسمی، دفتر خدمات قضایی الکترونیکی ویژه زندان با حضور حسن بابایی، سرپرست معاونت برنامه ریزی و فناوری اطلاعات دادگستری استان تهران، سید حشمت ا… حیات الغیب، مدیر کل زندان‌های استان تهران، سید حمید نجم آبادی، معاون امور عمومی و پشتیبانی مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه، حسن روحانی نیا، مدیرعامل کانون دفاتر خدمات الکترونیک قضایی، در محل زندان تهران بزرگ افتتاح و رسماً شروع به کار کرد.

بابایی در این زمینه گفت: با استقرار دفاتر خدمات الکترونیک قضایی، زندانیان از این به بعد می‌توانند تمامی درخواست‌ها و اقدامات قضایی خود را از این طریق به واحد‌های قضایی مربوطه ارسال و متعاقباً از نتایج آن مطلع شوند.

سرپرست معاونت برنامه ریزی و فناوری اطلاعات دادگستری استان تهران همچنین از فعال سازی امکان امضاء الکترونیکی برای متهمان در زندان خبر داد و گفت: برای اولین مرتبه جلسه دادرسی الکترونیک بین شعبه اول اجرای احکام دادسرای عمومی و انقلاب ناحیه ۱۵ و زندان تهران بزرگ با برخورداری از قابلیت جدید این سامانه برگزار شد.

بابایی افزود: با فعال سازی پد امضاء الکترونیکی در جلسات دادرسی الکترونیک از این به بعد این امکان وجود دارد تا از طریق این سامانه، متهم در محل زندان، صورتجلسه دادگاه را امضاء کند و به این ترتیب تمام مراحل دادرسی به صورت کاملا الکترونیکی انجام می‌شود.

وی در پایان متذکر شد: استفاده از تکنولوژی‌های روز در مسیر دادرسی سبب می‌شود تا بسیاری از چالش‌هایی که قبلاً با بکارگیری از روش‌های سنتی متوجه دستگاه قضایی بود پیشگیری به عمل آید.