طرح الحاق کرانه باختری به اراضی اشغالی سبب رقم خوردن تحولات عمده‌ای در منطقه و اراضی اشغالی شده است.
طرح الحاق بخش‌هایی از کرانه باختری رود اردن به اراضی اشغالی براساس توافق «بنیامین نتانیاهو» و «بنی گانتز»، نخست وزیر و وزیر جنگ فعلی رژیم صهیونیستی برای تشکیل کابینه ائتلافی، اکنون و در آستانه اجرایی شدن، این ائتلاف را به لبه پرتگاه کشانده و گزینه انتخابات سراسری چهارم را بار دیگر در عرصه سیاسی رژیم صهیونیستی محتمل کرده است.
مهم‌ترین تحولات پیرامون طرح الحاق کرانه باختری به اراضی اشغالی در ساعات گذشته عبارتند از:
– تظاهرات ضد الحاق در فلسطین: جنبش «فتح» فلسطین که پیش از این برای برگزاری «تظاهرات خشم» به منظور اعلام اعتراض به طرح الحاق رژیم صهیونیستی فراخوان داده بود، روز دوشنبه، دوم تیر، این تظاهرات را در سراسر کرانه باختری برگزاری می‌کند.
– تاکید دولت فلسطین بر حرکت در مسیر بازگشت به مرز‌های پیش از توافق اسلو: «حسین الشیخ»، وزیر عمران فلسطین در مصاحبه با رادیو «کان» رژیم صهیونیستی تاکید کرد «ما تمام تلاش خود را برای بازگرداندن شرایط به قبل از توافق اسلو خواهیم کرد.»
وی گفت «در صورت اجرای طرح الحاق، اسرائیل بر سراسر کرانه باختری حاکم می‌شود و فلسطین سقوط می‌کند.»
الشیخ، می‎گوید «اجرای طرح الحاق حتی به صورت جزئی، سبب حذف تشکیلات خودگردان خواهد شد.»
– مذاکرات تل آویو و واشنگتن در مورد الحاق: منابع آگاه در دولت آمریکا می‌گویند «مذاکرات در مورد الحاق تدریجی کرانه باختری به اراضی اشغالی میان تل آویو و واشنگتن در جریان است.»
این منابع می‌گویند «گزینه الحاق تدریجی یکی از گزینه‌هایی است که مدنظر دولت آمریکا بوده و این هفته در جلسه‌ای داخلی مورد بحث قرار می‌گیرد.»
گزارش‌های قبلی اعلام کرده بودند که جلسه‌ای در روز‌های دوشنبه یا سه شنبه این هفته با حضور ترامپ، «جرد کوشنر»، داماد و مشاور ارشد «دونالد ترامپ»، رییس جمهور آمریکا، «مایک پمپئو»، وزیر خارجه»، «ریچارد اوبراین»، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، «اوی برکوویتز»، مشاور ترامپ در طرح شکست خورده به اصطلاح صلح «معامله قرن»، «دیوید فریدمن»، سفیر آمریکا در رژیم صهیونیستی و شماری از مقام‌های دولت آمریکا در مورد تایید یا عدم تایید طرح الحاق برگزار می‌شود.
به نظر می‌رسد در دولت آمریکا نیز در مورد اجرای طرح الحاق اختلاف نظر‌های گسترده‌ای به وجود آمده است.
در حالی که «فریدمن»، خواهان اجرای کامل طرح الحاق است، پمپئو خواهان اجرای الحاق تدریجی است. کوشنر نیز در این ماجرا در جبهه پمپئو است.
– برنامه رژیم صهیونیستی برای محدود کردن دسترسی فلسطین به بحر المیت: رژیم صهیونیستی قصد دارد از طریق اجرای طرح الحاق کرانه باختری، دسترسی فلسطین را به بحر المیت و سواحل غنی از مواد معدنی آن را محدود کند.
– سناریو‌های مختلف در مورد پیامد‌های طرح الحاق مورد نظر رژیم صهیونیستی: در مورد اجرا و پیامد‌های طرح الحاق که براساس توافق گانتز و نتانیاهو در روز اول جولای (۱۱ تیر)، اجرایی می‌شود، تاکنون سناریو‌های مختلفی مطرح شده است.
در مورد اجرای آن، دو گزینه الحاق حداکثری و حداقلی مطرح شده است؛ برخی نیز اجرای این طرح را تنها تلاشی تبلیغاتی از سوی نتانیاهو مطرح می‌کنند که در واقعیت انجام نخواهد شد.
اما نکته مهم بالاگرفتن اختلاف‌ها میان گانتز و نتانیاهو است که ائتلاف شکننده این دو را تا مرز انحلال پیش برده و گمانه زنی‌ها در مورد برگزاری انتخابات سراسری چهارم را تقویت کرده است.
– اولتیماتوم نتانیاهو به گانتز: روزنامه عبری زبان «اسرائیل هیوم»، نوشت «بنیامین نتانیاهو به گانتز اولتیماتوم دارد که به تلاش‌ها برای اجرای طرح الحاق کرانه باختری بپیوندد، در غیر این صورت برگزاری انتخابات چهارم را بپذیرد.»
براساس گزارش مذکور، نتانیاهو دریافته که گانتز و «گابی اشکنازی»، وزیر خارجه کابینه ائتلافی گزینه‌های متعددی در مورد طرح الحاق دارند.
گزارش رسانه‌های صهیونیستی از تمایل «گانتز» به ابتکار عمل دیپلماتیک چندجانبه با اعطای مزایایی به فلسطینی‌ها حکایت دارند.
در حالی که اقدام یکجانبه مدنظر نتانیاهو خواهان الحاق ۳۰ درصد از کرانه باختری به اراضی اشغالی است.