اموال مدیون حتی اگر برای فرار از دِین به نام دیگران شده باشد، به طلبکار منتقل می‌شود. کارشناسان در این مورد توضیح داده‌اند.
پرسش مخاطب وکیل‌آنلاین درباره انتقال مال به دیگران بمنظور فرار از دِین این است:
با سلام.شخصی از من کلاهبرداری کرده و من شکایتشو کردم حالا تمام مال و اموال خود را به اسم دخترش کرده اگه من اونو بندازم زندان آیا میتوان اموال آن شخص را از دخترش پس گرفت و طلب من وصول گردد؟
پاسخ:
مطابق ماده ۲۱ قانون نحوه اجرا محکومیت های مالی، انتقال مال به دیگری به هر نحو به وسیله مدیون با انگیزه فرار از ادای دین به نحوی که باقیمانده اموال برای پرداخت دیون کافی نباشد، موجب حبس تعزیری یا جزای نقدی درجه شش یا جزای نقدی معادل نصف محکومٌ به یا هر دو مجازات می شود و در صورتی که منتقلٌ الیه نیز با علم به موضوع اقدام کرده باشد در حکم شریک جرم است. در این صورت عین آن مال و در صورت تلف یا انتقال، مثل یا قیمت آن از اموال انتقال گیرنده به عنوان جریمه اخذ و محکوم ٌبه از محل آن استیفا خواهد شد.