تفاهم نامه همکاری میان معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه و معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری و شرکت بهره بردار راه آهن شهری تهران و حومه منعقد شد.

طبق اعلام واحد اطلاع رسانی معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه، ۲ تفاهم نامه همکاری بین معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه و معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری و شرکت بهره بردار راه آهن شهری تهران و حومه روز دوشنبه به امضا رسید.

به اشتراک گذاشتن ظرفیت‌های تخصصی و کارشناسی به منظور شناسایی بسترها، زمینه­ ها و علل وقوع جرم و آسیب‌های اجتماعی، تحلیل هزینه فایده اقدامات پیشگیرانه در اماکن مرتبط با سازمان و پیش بینی اقدامات مشترک به منظور پیشگیری از وقوع جرم و آسیب‌های اجتماعی محور‌های این تفاهم نامه‌ها بودند.

مهدی افتخاری، دبیر ارتقای آگاهی‌های عمومی، اطلاع رسانی و افکارسنجی معاونت اجتماعی قوه قضاییه گفت: این معاونت با توجه به رسالتی که بر عهده دارد با همکاری معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری و شرکت بهره بردار راه آهن شهری تهران و حومه می‌تواند گام موثری در پیشگیری از جرم و آسیب‌های اجتماعی کلان شهر تهران بردارد.

وی افزود: در معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه محتوای مناسب پیشگیرانه تهیه شده است که می‌توان با نشر آن‌ها در فضا‌های مترو، مسافران و شهروندان را از آسیب‌های فراوانی مصون داشت.

فرنوش نوبخت مدیرعامل شرکت بهره بردار راه آهن شهری تهران و حومه نیز در این نشست گفت: به واسطه حمل و نقل ریلی در شهر تهران بیشترین ارتباط را با شهروندان داریم.

وی افزود: ما قبل از شیوع بیماری کرونا ۲ میلیون نفر مسافر داشتیم و پس از آن این تعداد به کمتر از یک میلیون نفر رسید.

مدیرعامل شرکت بهره بردار راه آهن شهری تهران و حومه گفت: با انعقاد این تفاهمنامه همکاری می‌توان از طریق فضا‌های موجود در متروی تهران نسبت به اطلاع رسانی به مسافرانی که در ایستگاه و یا داخل قطار هستند به سوالات آن‌ها درحوزه حقوقی پاسخ داد. همچنین می‌توان با آگاهی بخشی به آنان در کاهش جرایم وآسیب‌ها اقدام مشترک تعریف کرد.

در ادامه این نشست رضا مسعودی فر، قائم مقام معاونت اجتماعی و پیشیگری از وقوع جرم قوه قضاییه با تشکر از میهمانان گفت: این تفاهم به صورت نانوشته از قبل وجود داشته و امروز سند همکاری مشترکی که به امضا می‌رسد به این منظور است که به کمک یکدیگر و هم افزایی حاصله در راستای پیشگیری از جرم که هدف هر دو سازمان هم هست اقدام مشترک داشته باشیم.

وی افزود: اگر شما به دنبال یک شهر پاک و عاری از آلودگی‌های و هوشمند و امن هستید، آنچه که ما هم به دنبال آن هستیم در چنین شهری محقق خواهد شد و کمترین جرم بوقوع خواهد پیوست.

مسعودی فر ادامه داد بحث پیشگیری از وقوع جرم موضوع جدیدی نیست و در قانون اساسی این موضوع مطرح شد و به تعبیر من ضرورت مغفول مانده‌ای بود که در سی سال گذشته به آن نپرداختیم و در دهه اخیر از حیث هماهنگی‌های بیشتر و مدیریت پیشگیری، معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم ایجاد شد و در مدیریت جدید، آیت اله رییسی بر مباحث پیشگیری تاکید وتایید دارند.

او با اشاره به اینکه پیشگیری کاری فراقوه­ای است و کار یک دستگاه نیست اظهار کرد: می‌تواند مرجعیت پیشگیری در قوه قضاییه متمرکز باشد، اما دستگاه‌های دیگر با این نهد همکاری داشته باشند تا آنچه مورد نظر مقام معظم رهبری و ریاست محترم قوه قضاییه و سایرمسوولان است محقق شود.

قائم مقام معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع با بیان اینکه جرم شناسان واندیشمندان معتقدند محیط آلوده تاثیر بیشتری بر وقوع جرم نسبت تاثیر محیط آلوده در بیماری دارد گفت. طراحی محیطی از موضوعاتی است که در حوزه پیشگیری مورد توجه است. محل‌های ومکان‌هایی مثل پل‌های و ساختمان‌های نیمه کاره، پارک‌هایی که دیگر حصاری به دور آن‌ها کشیده نشده، نوع درختکاری در پارک‌ها و روشنایی شهر که به نیت خدمت رسانی ساخته می‌شوند از جمله مکان‌هایی هستند که اگر مورد توجه واقع نشوند محلی برای وقوع جرم می‌توانند باشند.

وی بیان کرد: اگر پیش بینی‌های لازم پیشگیرانه در کار‌هایی که در مقام خدمت رسانی به شهروندان انجام می‌شود لحاظ نشود می‌تواند عامل و وسیله وقوع جرم باشد.

مسعودی فر افزود: اخیرا مقام معظم رهبری در هفته قوه قضاییه به این نکته اشاره کردند که آگاه ساختن مردم باید جزء مباحث پیشگیری باشد.

او با اعلام اینکه در حوزه حمل ونقل شهری موضوعات دیگری هم هست که می‌توان موضوع همکاری مشترک قرار بگیرد اظهار کرد: ما طرحی را شروع کردیم به نام ساماندهی موتور سواران، که در این طرح به این مساله توجه شده است که تردد موتورسواران محیط ناامنی را ایجاد کرده است و بالای هفتاد درصد آن‌ها فاقد گواهینامه هستند و خیلی‌ها بیمه نام شخص ثالث هم ندارند و در صورت تصادف امکان پرداخت دیه وخسارت را ندارند. همچنین ۲۵ درصد فوتی‌های کل کشور مربوط به موتورسواران است. بحث تصادفات جز موضوعاتی است که می‌تواند موضوع همکاری باشد.

دکتر سیدمناف هاشمی معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران در ادامه این نشست گفت: شهرداری‌ها موسسات عمومی غیردولتی می‌باشند همچنین درهمه جای دنیا بزرگترین دستگاه‌های اجرایی در شهر‌ها محسوب می‌شوند. در کلانشهر تهران هم به جهت اینکه یک ابر شهر هست، مشکلات ومسائل خود را دارد و برای حل مشکلات این ابر شهر باید همه راه‌ها را برویم تا کاهش جرم داشته باشیم.

وی افزود: مباحث جرم خیزی به همه حوزه‌های شهرداری برمی گردد ما امروز این توفیق را داشتیم در حوزه حمل و نقل ترافیک تفاهم نامه امضا کنیم واین امید را داریم که در همه حوزه‌ها بتوانیم در کنار قوه قضاییه و درمعاونت‌های مختلف شهرداری تهران تفاهم نامه وسیع در سطح شهردار تهران منعقدکنیم.

هاشمی با بیان اینکه بالغ بر ۵۰ درصد ماموریت‌های شهرداری تهران به نوعی به حوزه حمل ونقل مربوط می‌شود گفت:علاوه بر شرکت بهره برداری از مترو شرکت زیرساخت مترو، شرکت اتوبوسرانی و تاکسیرانی از دیگر بخش‌هایی هستند که ارتباط مستقیمی با مردم دارند.

معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران اظهار کرد: ما معتقدیم سالم‌ترین و امن‌ترین و پاک‌ترین وسیله حمل و نقل شهری مترو است که اگر به آن توجه نکنیم می‌تواند محیطی برای وقوع جرم باشد. ما امیدواریم سایر شرکت‌ها وسازمان‌های زیرمجموعه معاونت حمل ونقل نیز در همین راستا همکاری‌های خود را با قوه قضاییه داشته باشند.

او گفت: اگاه کردن مردم از حق و حقوق از جمله مهمترین اتفاقاتی که باید بیفتد است و ما آمادگی داریم در همین راستا همکاری‌های لازم را داشته باشیم.

هاشمی ادامه داد:نگاه فرهنگ سازی و آموزش می‌تواند در تحقق اهداف پیشگیرانه نقش ویژه‌ای داشته باشد. در حوزه شهرداری اگر بخواهیم حمل و نقل سالم و ایمن داشته باشیم، اگر به مسائل پیشگیرانه کم توجهی کنیم امکان فراهم شدن زمینه‌های وقوع جرم بوجود می‌آید.

در پایان این نشست تفاهم نامه‌های همکاری بین معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه و معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران و شرکت بهره بردار راه آهن شهری تهران و حومه به امضای طرفین رسید.