پلیس فرانسه نیز همانند پلیس آمریکا یک مظنون را با فشار روی گردن کشته است. سدری چوویات که با موتور خود در پاریس مشغول به کار بود، در ماه ژانویه، توسط ماموران پلیس برای ایست بازرسی متوقف می‌شود.

مانیتورینگ حقوق بشر، افشای ماجرای کشته شدن یک جوان فرانسوی توسط پلیس این کشور، بار دیگر خشم شهروندان این کشور را برانگیخته است. چنانچه شواهد و مستندات موجود نشان می‌دهد، پلیس فرانسه نیز همانند پلیس آمریکا یک مظنون را با فشار روی گردن کشته است. سدری چوویات که با موتور خود در پاریس مشغول به کار بود، در ماه ژانویه، توسط ماموران پلیس برای ایست بازرسی متوقف می‌شود. رفتار بد ماموران با چوویات منجر به اعتراض و سپس مجادله وی با پلیس می‌شود. در حالی که وی بر خلاف پلیس مسلح نبود، نیرو‌های پلیس به وی هجوم برده و یکی از آن‌ها (به سبک همان افسر پلیسی که در آمریکا جرج فلوید را به قتل رساند)، پای خود را بر روی گردن چوویات می‌گذارد. خبرگزاری فرانسه، با انتشار ویدئویی از این ماجرا (که قبل از آن نیز در شبکه‌های اجتماعی در فرانسه منتشر شده بود)، می‌نویسد: او قبل از اینکه جانش را بر اثر فشار‌های زانوی پلیس فرانسه بر روی گردنش از دست دهد، حداقل ۷ بار اعلام کرد که دارد خفه می‌شود. هنگامی که پرسنل امداد بالای سر او رسیدند نبضش قطع شده بود و قادر به نفس کشیدن نبود. او به بیمارستان منتقل شد و دو روز بعد اعلام شد که فوت کرده است.

او مرد، چون بیمار بود! / توجیه پلیس فرانسه پس از خفه کردن یک پیک موتوری

کار پلیس طبیعی بود!

افشای این ویدئوی تکان دهنده، منجر به احضار ۴ مامور پلیسی شد که در قتل سدری چوویات دست داشته اند. آن‌ها در یک بازجویی صوری که از سوی پلیس و دستگاه قضایی فرانسه با هدف اغوای افکار عمومی صورت گرفت، خفه کردن مقتول را پذیرفتند. با این حال کمترین توبیخی برای ماموران قاتل در نظر گرفته نشد. نکته جالب توجه اینکه در گزارش اولیه مرگ چوویات نیز به دروغ از سوی مقامات قضایی و پزشکی فرانسه ادعا شده است که وی بر اثر بیماری در حین بازداشت جان خود را از دست داده است! در این گزارشها، اشاره‌ای به فشار مستمر زانوی پلیس بر گردن مقتول نشده است.

سوفیا چوویات دختر سدریک ضمن ابراز تاسف نسبت به آزادی پلیس‌های قاتل و نژادپرستی که اقدام به کشتن پدرش در یک ایست بازرسی کرده اند می‌گوید: نمی دانم چرا این افراد (پلیسها) از کار تعلیق نمی‌شوند! ما خواستار پاسخی قاطعانه و صریح از سوی امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه هستیم.

او مرد، چون بیمار بود! / توجیه پلیس فرانسه پس از خفه کردن یک پیک موتوری

فراتر از آن، سوال اصلی اینجاست که چرا پلیس قبل از انتشار ویدئوی مربوط به کشته شدن چوویات ، علت مرگ وی را بیماری اعلام کرده بود؟ نکته تلخ ماجرا اینجاست که پلیس و دستگاه قضایی فرانسه که خود گزارش دروغین افسران قاتل پلیس را تایید و پرونده قتل عامدانه و آشکار سدریک چوویات را مختومه اعلام کرده بودند، هم اکنون بار دیگر مسئولیت بازجویی از افسران متخلف را بر عهده گرفته اند! سوال اصلی اینجاست که چه نهادی باید از مجرمان اصلی این ماجرا، یعنی پلیس و دستگاه قضایی فرانسه بازجویی کند؟! گویا مقامات فرانسوی ساختار نامرئی، اما محسوسی را ایجاد کرده اند که مطابق آن، اساسا قرار نیست پلیس این کشور، حتی بابت ارتکاب قتل عامدانه و نژادپرستی آشکار متخلف شناخته شود! بدیهی است که در چنین شرایطی، افسران پلیس قاتل و نژادپرست، به فعالیت روزمره خود (در سایه حمایت‌هایی که از آن‌ها می‌شود) ادامه می‌دهند.

مکرون قرار نیست پاسخی دهد!

با این حال به نظر می‌رسد رئیس جمهور فرانسه قصدی برای پاسخدهی به این مطالبه بر حق سوفیا چوویات و دیگر اعضای خانوانده سدریک چوویات ندارد! او نیز به مانند دیگر روسای جمهور قبلی فرانسه نظیر اولاند، سارکوزی و حتی ژاک شیراک، علاقه‌ای نسبت به بر هم زدن سیکل نژادپرستی سیستماتیک در کشورش ندارد. از سوی دیگر، مقامات فرانسوی نشان داده اند که در مواجهه با جنایاتی که از سوی پلیس این کشور صورت می‌گیرد، هیچ گاه عزم و اراده‌ای واقعی نداشته اند. این دومین جنایت افشا شده در فرانسه (از سوی پلیس این کشور) طی هفته‌های اخیر محسوب می‌شود.

او مرد، چون بیمار بود! / توجیه پلیس فرانسه پس از خفه کردن یک پیک موتوری

تصاویر ویدئویی مرگ تلخ سدری چوویات در حالی منتشر می‌شود که شهروندان فرانسوی، هنوز پاسخ مقامات امنیتی و دولتی این کشور در قبال مرگ آداما ترائوره را دریافت نکرده اند. حدود ۴ سال قبل (در سال ۲۰۱۶ میلادی)، آداما ترائوره جوان سیاهپوست فرانسوی توسط ماموران پلیس این کشور دستگیر و در حین دستگیری به دلیل خشونت پلیس جان داد. این فرانسوی آفریقایی الاصل (که اصالتا اهل کشور مالی بوده است) حدود دو ساعت بعد از بازداشت، در یک مرکز پلیس در حومۀ پاریس درگذشت. اگرچه مقامات فرانسوی همواره مدعی هستند هرگونه رفتار تبعیض آمیز پلیس این کشور، با برخورد دستگاه‌های قضایی و دولتی فرانسه مواجه می‌شود، اما پرونده ترائوره ۴ سال است که راه به جایی نبرده است. فراتر از آن، پلیس فرانسه اعتراض بی سابقه و گسترده بیش از ۲۰ هزار شهروند فرانسوی در قبال قتل ترائوره توسط را نادیده انگاشت و حتی تظاهر کنندگان را نیز با گاز اشک آور سرکوب و برخی از آن‌ها را بازداشت و زخمی کرد.

خبری از رسانه‌های فرانسوی نیست!

شاید در ابتدا تصور می‌شد که انتشار تصاویر ویدئویی مربوط به مرگ سدری چوویات منجر به مطالبه گری رسانه‌های فرانسوی از مقامات قضایی و امنیتی و خصوصا پلیس این کشور شود. با این حال جست و جویی ساده در اخبار منتشر شده در سایت‌هایی مانند رادیو فرانسه و حتی یورونیوز نشان می‌دهد که این رسانه ها، به جز انعکاس کلی این ماجرا، گام دیگری در راستای پاسخدهی پلیس برنداشته اند.

رسانه‌های فرانسوی که مدعی عملکرد شفاف، مستقل و آزادانه در کشورشان (که آن را به دروغ مهد آزادی می‌نامند!) هستند، از کناب چنین جنایت آشکاری به سادگی گذشته اند. به نظر می‌رسد معمایی که پس از مرگ جرج فلوید در افکار عمومی دنیا شکل گرفته است، روز به روز جدی‌تر شده و ابعاد گسترده تری پیدا می‌کند: اینکه نژادپرستی سیستماتیک ایجاد شده در غرب، چگونه در جای جای آمریکا و اروپا ریشه دوانده و پلیس، دولت و نهاد‌های امنیتی و قضایی این کشور‌ها به جای مبارزه با این مسئله، به پشتیبان یکدیگر در استمرار این روند خطرناک و ضد انسانی تبدیل شده اند؟