رییس کل دادگستری استان فارس با بیان اینکه در سال گذشته به ١٢پرونده فساد رسیدگی شده است گفت: تنها در دو پرونده ۶۶میلیارد تومان به بیت المال بازگردانده شده است.

رییس کل دادگستری استان فارس در نشست مشترک مجمع منتخبین مردم استان فارس در مجلس شورای اسلامی بر ارتباط نزدیک با منتخبین مردم در راستای وضع و تنقیح قوانین و همچنین تعامل و همکاری دو مجموعه تأکید کرد.

حجت الاسلام والمسلمین سید کاظم موسوی در این نشسست با بیان اینکه از زمان حضور آیت الله رییسی در رأس قوه قضاییه و بلند شدن علم مبارزه با فساد توسط ایشان روح امید به کالبد جامعه دمیده شده است گفت: همه ما باید در راستای تحقق این هدف ارزشمند که مورد تأکید رهبر معظم انقلاب و خواسته مردم انقلابی است هر آنچه در توان داریم در طبق اخلاص بگذاریم.

نماینده عالی قوه قضاییه در استان فارس با اشاره به اینکه از زمان انتصاب آیت الله رییسی اقدامات ایشان در ایجاد تحول قضایی در اولویت برنامه های قوه قضاییه و دادگستری فارس قرار گرفت و استان فارس نیز در همین مسیر گام های مناسبی را برداشته است گفت: یکی از دغدغه های اساسی در مجموعه قضایی بحث اطاله دادرسی بود که در یک سال گذشته با برنامه ریزی های انجام شده و تمرکز مدیریت ارشد قضایی استان بر تعیین تکلیف پرونده های با قدمت ٢ سال و بیشتر، بیش از ۴٧٠٠ فقره از این نوع پرونده ها تعیین تکلیف شد که این امر نشان از همت مجموعه در اجرای این اولویت تعیین شده دارد.

وی در جمع منتخبین مردم استان در مجلس شورای اسلامی به حذف تقریبی اطاله دادرسی در مجموعه قضایی استان فارس اشاره و بیان داشت: وجود ١٢٠٠ فقره پرونده در ٣۵ شعبه محاکم تجدید نظر استان فارس، ٣۵٠ فقره پرونده در محاکم کیفری دو و ۴ هزار فقره پرونده حقوقی در شهر ٢ میلیونی شیراز نشان دهنده کنترل و تحت مدیریت قرار گرفتن موضوع اطاله دادرسی است.

رییس شورای قضایی استان فارس همچنین به کاهش چشمگیر جمعیت کیفری استان بخصوص در ماه های منتهی به سال گذشته خبر داد و اظهار داشت: در سال گذشته و با تأکیدات فراوان ریاست قوه قضاییه و مراجع تقلید در خصوص آزادی زندانیان بدهکار مهریه گفت: در همین راستا با برنامه ریزی انجام شده و اجرای بخشنامه های ابلاغی بیش از ۵٠٠ زندانی مهریه از زندان آزاد و امروز تنها ١١ زندانی مهریه در زندان حضور دارند که این افراد بعضاً پرونده هایی غیر از پرونده های مهریه نیز در جریان رسیدگی دارند.

حجت الاسلام والمسلمین موسوی در بخش دیگری از سخنان خود به تشریح عملکرد مجموعه قضایی استان در راستای مبارزه با فساد پرداخت و بیان داشت: این شعار محوری و برنامه اولویت دار قوه قضاییه و مجوعه قضایی استان فارس است و سال گذشته نیز دادگستری فارس با رسیدگی به ١٢ پرونده کلان فساد اقتصادی عملکرد مناسبی را از خود به جای گذاشت به نحوی که تنها در ٢ فقره از این پرونده ها قریب به ۶۶ میلیارد تومان به بیت المال بازگردانده شد.

وی خواستار همراهی مجلس آینده در تحقق بیشتر اهداف مبارزه با فساد در قوه قضاییه شد و بیان داشت: مجلس شورای اسلامی با اصلاح و تنقیح قوانین می تواند حمایت مناسبی را از دستگاه قضایی در تحقق این امر مهم و اولویت دار کشور بعمل آورد.

این مقام ارشد قضایی استان در ادامه با اشاره به وجود واحد های تعطیل و نیمه تعلیل تولیدی در استان بیان داشت پرداختن به مشکلات این واحد های تولیدی و احیاء آن در راستای تحقق شعار سال نیاز مند همدلی همه مسئولان است .

وی همچنین خواستار توجه بیشتر منتخبین مردم به موضوع منابع آب استان شد و خاطر نشان کرد: منتخبین مردم به مقوله کشاورزی و وجود چاه های غیر مجاز آب در سطح استان نگاه ویژه ای داشته باشند چرا که زندگی بخش عمده ای از مردم با توجه به کشاورزی بودن استان به مقوله آب و همچنین برداشت های غیر مجاز آب از منابع گوناگون بستگی دارد.

رییس کل دادگستری استان فارس در ادامه به میزان جرائم و پرونده های حقوقی هر حوزه قضایی اشاره کرد و بیان داشت: در هر حوزه قضایی با توجه به مؤلفه های اجتماعی و فرهنگی، چند جرم و یا خواسته حقوقی دارای فراوانی است که لازم است به صورت بومی و منطقه ای برای کنترل و کاهش آن برنامه ریزی شود اما شما منتخبین مردم در مجلس آینده با توجه به جایگاه قانونگذاری با حمایت از برنامه های پیشگیرانه دستگاه قضایی به صورت کلان می توانید نقش بسزایی در کنترل شکل گیری پرونده های قضایی ایفا نمایید.

وی در پایان از آمادگی مجموعه قضایی استان در شکل گیری تعاملات گسترده و برگزاری جلسات فصلی هم اندیشی با مجمع نمایندگان خبر داد

.گفتنی است در این مراسم منتخبین مردم استان در مجلس شورای اسلامی نیز به طرح دیدگاه های خود در خصوص عملکرد مجموعه قضایی استان و همکاری های بیشتر در آینده پرداختند.

  • منبع خبر : میزان