حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای با تاکید بر توجه به زندانی و خانواده زندانیان، گفت: ما باید به خانواده زندانی توجه داشته باشیم؛ مخصوصا خانواده‌هایی که بی بضاعت هستند.

مراسم تکریم و معارفه اعضای قدیم و جدید هیات مدیره بنیاد تعاون زندانیان با حضور حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای معاون اول قوه قضاییه برگزار شد.

در ابتدای این جلسه، حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای ضمن تشکر از هیات مدیره سابق بنیاد تعاون زندانیان گفت: هیات مدیره جدید باید این احساس مسئولیت را برای اینکه بتوانند خدمتی شایسته بکنند، پذیرا باشند.

وی ادامه داد: در نظام جمهوری اسلامی، باید کمترین میزان زندانی را داشته و بهترین زندانبان باشیم. اصل بر آن است که زندان برای زندانیان دانشگاه باشد که البته ما تا آن نقطه فاصله داریم.

معاون اول قوه قضاییه یکی از مسائل مهم در زندان را طبقه بندی دانست و افزود: اشتغال، حرفه آموزی، ارتقای سطح سواد زندانی و بهداشت از جمله مسائل مهم در زندان است که باید به آن توجه داشت.

حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای با تاکید بر توجه به زندانی و خانواده زندانیان گفت: ما باید به خانواده زندانی توجه داشته باشیم؛ مخصوصا خانواده‌هایی که بی بضاعت هستند. البته گاهی هم ممکن است این خانواده‌ها از لحاظ مالی در سطح متوسط باشند؛ اما باید از لحاظ فکری و فرهنگی به آن‌ها کمک شود تا فرزندانشان رها نشده و ترک تحصیل نکنند، باید تلاش کنیم که این خانواده سست نشده و از هم نپاشند.

وی در ادامه با تاکید بر اینکه هر ایراد و اشکالی در اساسنامه بنیاد هست، باید رفع شود، ادامه داد: تا زمانی که اساسنامه و قانون فعلی وجود دارد، باید طبق آن عمل شود و سعی نکنیم با سلیقه خودمان، حرکت کنیم.

حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای با تاکید بر ضرورت کاهش جمعیت کیفری، گفت: باید از ورود کسانی که به صورت موقت ضرورتی ندارد وارد زندان شوند، جلوگیری شود.

معاون اول قوه قضاییه افزود: همچنین با توجه به اینکه قانون نیز اصلاح شده است، مجازات برخی افراد جایگزین حبس باشد. حتی اگر برخی حکم حبس هم داشتند، با استفاده از برخی تاسیسات حقوقی از جمله آزادی مشروط، تعلیق یا مرخصی از ادامه حبس آن‌ها جلوگیری شود.

وی بیان داشت: وظایف هیات مدیره بنیاد تعاون زندانیان بسیار سنگین است و اگرچه در گذشته جلسات منظمی داشتند، اما لازم است که این جلسات استمرار داشته باشد و وظیفه‌ای که بر عهده دارند با احساس مسئولیت و قدرت فکر ادامه یابد.

حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای یادآور شد: همچنین ارتباط بنیاد تعاون و سازمان زندان‌ها می‌تواند به بهبود عملکرد کمک بیشتری داشته باشد.

گفتنی است غمخوار رییس هیات مدیره بنیاد تعاون زندانیان گزارشی از فعالیت‌های صورت گرفته در این بنیاد را ارائه کرد و خواستار توجه بیشتر برای تحقق اهداف بنیاد شد.

در ادامه حاج محمدی رییس سازمان زندان‌ها نیز به بیان اظهاراتی پرداخت و موثرترین پشتوانه برای انجام ماموریت در سازمان زندان‌ها را فعالیت بنیاد تعاون عنوان کرد و گفت: به نظر می‌رسد حساسیت کار برای زندانیان و خانواده آن‌ها بسیار مهم است و لازم است به این موضوع توجه گردد.

وی ادامه داد: باید تلاش کنیم تا از رنج زندانیان و خانواده آن‌ها کم کنیم که بنیاد تعاون زندانیان می‌تواند در این مسیر موثر باشد.
رییس سازمان زندان‌ها بیان داشت: امید است با تغییر اساسنامه بنیاد تعاون، فصل جدیدی در عملکرد مجموعه به عنوان پشتوانه اصلی تحول در زندان‌های کشور با رویکرد کار فرهنگی عمیق و اشتغال مولد رقم بخورد.