دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان خراسان رضوی از تشکیل شورای حفظ حقوق بیت المال در کلیه شهرستان‌های استان خراسان رضوی خبر داد.
محمدحسین درودی،دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان خراسان رضوی در حاشیه نشست شورای حفظ حقوق بیت المال در اراضی ملی، منابع طبیعی و حقوق عامه استان خراسان رضوی در گفت‌وگو با میزان از تشکیل این شورا در کلیه شهرستان‌های استان خراسان رضوی خبر داد و عنوان کرد: با توجه به اهمیت بالای توجه به حفظ و صیانت اراضی ملی و جلوگیری از تغییر کاربری غیرمجاز اراضی کشاورزی مقرر شد شورای حفظ حقوق بیت المال در تمامی شهرستان‌های استان خراسان رضوی به ریاست دادگستری و دبیری دادستان و با همکاری فرماندار و کلیه‌ی دستگاه‌های اجرایی تشکیل شود.

دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان خراسان رضوی خاطرنشان کرد: تصمیم گرفته شد سه کمیته صیانت از حریم شهر مشهد، کمیته پیشگیری و شناسایی و همچنین کمیته حقوقی و قضایی در مرکز استان خراسان رضوی تشکیل شد تا به صورت ویژه نسبت به حفظ اراضی ملی و جلوگیری از تغییر کاربری زمین‌های کشاورزی اطراف مشهد اقدامات مؤثر و گسترده‌ای صورت پذیرد.

وی تصریح کرد: دستگاه‌ها باید در دو سطح پیشگیری و مقابله برنامه ریزی کنند که اولویت اول یعنی پیشگیری از تصرف اراضی ملی و جلوگیری و ممانعت از تغییر کاربری اراضی کشاورزی و باغی به باغ ویلا باید به صورت ویژه دنبال شود؛ چرا که دارای تبعات کمتر اجتماعی و امنیتی است.

درودی در ادامه اظهار کرد: مطالبه مردم نیز همین است که اگر بناست باغ ویلای غیرمجازی تخریب شود چرا از ابتدا جلوی این کار گرفته نشود تا سرمایه مردم از بین نرود و عده‌ای معدودی که دست به تصرف اراضی ملی و تغییر کاربری غیرمجاز می‌زنند و بعد از آن این باغ ویلا‌ها را به مردم می‌فروشند و از این طریق صاحب ثروت‌های بی حساب می‌شوند، مورد پیگیری و مجازات قرار نگیرند.

دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان خراسان رضوی خاطرنشان کرد: بر همین اساس دستگاه‌های متولی باید در سطح پیشگیری در سال جاری فعال عمل کنند تا شاهد قطع روند تغییر کاربری اراضی کشاورزی در استان و به ویژه مشهد باشیم.

درودی اظهار کرد: از جمله عوامل موثر در تبدیل زمین‌های کشاورزی به باغ ویلا بهره گیری از آب چاه‌های کشاورزی در این باغ ویلاهاست و یا اینکه با تصرف حریم و بعضا بستر رودخانه و مسیل‌ها برداشت‌های غیرمجازی از آن‌ها صورت می‌گیرد که بر همین اساس مقرر شد.

وی افزود: شرکت آب منطقه‌ای ظرف مدت کوتاهی نسبت به شناسایی چاه‌های کشاورزی که برای مصارف باغ ویلا استفاده می‌شود اقدام و سریعاً این چاه‌ها پر و مسلوب المنفعه شوند و همچنین حریم و بستر رودخانه‌ها آزاد سازی شده و برداشت‌های غیرمجاز از آن‌ها ممانعت به عمل آید.

دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان خراسان رضوی با بیان اینکه یکی از عوامل گسترش باغ ویلا در اطراف شهر‌ها و بویژه روستا‌های نزدیک مشهد وجود مشاورین املاک غیرمجاز گسترده است، گفت: انشاالله ظرف شش ماه آینده مردم شاهد جمع آوری بسیاری از این مشاورین املاک خواهند بود.

وی اظهار کرد: کلیه دستگاه‌ها و سازمان‌ها مکلف شدند با اداره ثبت در اجرای کامل قانون حدنگار در راستای ثبت کامل اراضی در استان خراسان رضوی اقدام کنند که با اجرای این قانون از تصرف اراضی ملی پیشگیری خواهد شد.

دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان خراسان رضوی ادامه داد: متاسفانه طی چند سال اخیر برخی از شرکت‌های تعاونی مسکن دستگاه‌ها و سازمان‌های دولتی به سمت ایجاد مجتمع‌های ویلایی حرکت کردند که این امر امروز مورد اعتراض مردم است که چرا با چنین مجتمع‌هایی برخورد نمی‌شود، بر همین اساس تذکرات جدی به مدیران دستگاه‌ها داده شد که نظارت بر فعالیت این تعاونی داشته باشند و اجازه داده نشود این تعاونی‌ها به سمت ساختن مجتمع‌های ویلایی حرکت کنند و در غیر این صورت با مدیر متخلف آن دستگاه برخورد خواهد شد.

درودی افزود: مقرر شد اکیپ گشت مشترک شورای حفظ حقوق بیت المال در شهرستان مشهد هر پانزده روز یکبار نسبت به رفع تصرفات جدید و ممانعت از ایجاد تغییر کاربری‌های جدید به منظور ایجاد باغ ویلا اقدام کنند.

دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان خراسان رضوی با بیان اینکه دستگاه قضایی با همکاری سایر دستگاه‌های متولی در مبارزه با پدیده زمین خواری، کوه خواری، تصرف حریم و بستر رودخانه‌ها در سال جاری با قاطعیت اقدام خواهد کرد و با سودجویان به صورت جدی برخورد می‌کند، از مردم هم تقاضا کرد تا از سرمایه گذاری در بخش باغ ویلا جدا خودداری کنند چرا که تقریبا تمامی باغ ویلا‌های احداثی و یا در حال احداث غیرمجاز هستند و قطعا برابر قانون باید قلع و قمع و اعاده به وضع سابق شوند.

وی ادامه داد: در این حالت سرمایه شان را از دست خواهند داد، پس نیاز است چنانچه قصد خرید باغ ویلایی را هم دارند قبل از اقدام از مراجع قانونی مانند جهاد کشاورزی و منابع طبیعی استعلام کنند.

درودی در پایان از همه رسانه‌های استان خراسان رضوی درخواست کرد که در مبارزه با فساد که یک بخش آن در حوزه اراضی ملی و منابع طبیعی و پیشگیری با پدیده شوم تغییر کاربری اراضی کشاورزی به باغ ویلا است همراه دستگاه قضایی و دستگاه‌های مسئول باشند؛ در همین راستا از ایجاد کمیته اطلاع رسانی شورای حفظ حقوق بیت المال با محوریت معاونت پیشگیری از وقوع جرم و حفظ حقوق عامه دادسرای مرکز استان خراسان رضوی خبر داد و گفت: لازمه اثربخشی بیشتر اقدامات دستگاه‌ها و سازمان‌های متولی در صیانت از اراضی ملی و منابع طبیعی و جلوگیری از تغییر کاربری غیرمجاز اراضی کشاورزی پوشش خبری آن است که امیدواریم با ایجاد این کمیته و ارتباط مستمر دبیرخانه شورا با رسانه‌ها شاهد اتفاقات خوبی در سال جاری در جهت مبارزه با پدیده زمین خواری، کوه خواری و … باشیم.

  • منبع خبر : میزان