همزمان با عید امامت و ولایت جوان محکوم به قصاص با صلح و سازش بین دو طایفه بزرگ استان کهگیلویه وبویراحمد بخشیده شد.
همزمان با عید امامت و ولایت، روحانیون و سادات جلیل القدر، مسئولان قضایی و سیاسی، بزرگان ایلات و طوایف، سفیران صلح شورا‌های حل اختلاف، مسئولین استانی و شهرستانی، بزرگان و ریش سفیدان در شهر دهدشت مرکز شهرستان کهگیلویه گِرد هم آمدند تا شاهد صلح و سازش بین ۲ خانواده از طوایف بزرگ استان کهگیلویه و بویراحمد باشند.

۶ سال پیش، در درگیری که بین دو نفر رخ داد یکی از آنان به خاطر قتل عمد دستگیر و پس از طی تشریفات قضایی و قانونی، حکم قصاص نفس قاتل در دیوان عالی کشور مورد تأیید قرار گرفت، اما در این بین بزرگان ایلات و طوایف از پای ننشستند و خواهان رضایت و بخشش قاتل بودند.

بخشش جوان اعدامی با تلاش سفیران صلح در دهشت

تا اینکه سرانجام در عید غدیر خم بزرگان ایلات و طوایف دور هم نشستند و با حضور مسئولین قضایی و سیاسی و انتظامی و نظامی و اجرایی در شهر دهدشت این واقعه‌ی خوشنام را رقم زدند تا شبی بیاد ماندنی و بار دیگر خاطره‌ای شیرین از عید غدیر در اذهان باقی بماند.

در این آیین حجت الاسلام و المسلمین سید نصیر حسینی نماینده، ولی فقیه در استان و امام جمعه یاسوج از طوایف بابکانی و اولاد میرزاعلی که تلاش کردند این صلح انجام بگیرد قدردانی نمود.

امام جمعه یاسوج گفت: این برنامه صلح و سازش ماحصل تلاش و زحمات چندین ساله‌ای است که شما متحمل شدید، هزینه‌های زیادی انجام گرفته تا این صلح و سازش به نتیجه برسد. باید این صلح و سازش را به همه‌ی مردم استان تبریک گفت.
وی افزود: انسان‌های بزرگی هستند که کار‌های بزرگی می‌توانند انجام دهند و توانایی چشم‌پوشی بر خطای بزرگ دیگران را دارند.

در ادامه حجت‌الاسلام سید محمدابراهیم ساجدی معاون قضایی رییس دادگستری استان کهگیلویه و بویراحمد گفت: خانواده محترم و بزرگوار مقتول و طایفه‌ی بابکانی، سنت نیکو و حسنه بخشش و سرمایه عظیم انسانی را از دست ندادید و با این حرکت فرهنگی، برای خودتان آبرو و سرمایه‌ای عظیم بدست آوردید.

بخشش جوان اعدامی با تلاش سفیران صلح در دهشت
وی با اظهار اینکه ثواب احیاءگران حسنات، ابدی خواهد بود، افزود: هر فردی، روشی نیکو در جامعه بنیان کند تا ابد ثواب آن به حساب اخروی وی واریز خواهد شد.

در این آیین  امیرحسین خوبانی از ریش سفیدان و معتمدان استان کهگیلویه و بویراحمد از اعضای سفیران صلح شورا‌های حل اختلاف استان کهگیلویه و بویراحمد از گذشت و ایثار خانواده عزیزی از طایفه بابکانی تشکر و قدردانی نمود.

در ادامه سردار عدل هاشمی پور رییس موسسه اقتصادی کوثر که از تهران برای حضور در این صلح و سازش حضور داشت، گفت: امید است هر آنچه انجام دادیم و به عنوان کار خیر و پسندیده و عمل صالح بدون منت و بدون غرور و بدون ریا به عنوان عمل صالح نزد خدای متعال محفوظ بماند.

سردار هاشمی پور با بیان اینکه، هر لحظه که از عمر میگذرد ما به آخرت نزدیک‌تر می‌شویم، ضمن توجه به کار‌های خیر گفت: برای کار‌های خیر شتاب کنیم و به آن سرعت دهیم که به یاری خدا و برکت دین، نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران و به برکت خون شهیدان والامقامی که امنیت پایدارمان، مرهون خون آنهاست، تلاش کنیم، اخلاق اسلامی را در جامعه، بذرافشانی کنیم.

وی از افرادی که صادقانه در مسیر صلح و سازش پرونده قتل حرکت و همراهی کردند تشکر کرد و افزود: از طوایف بابکانی و اولاد میرزاعلی تشکر می‌کنم و در کنار دریای بیکرانی از انسان‌های بزرگی که در این مسیر حرکت کردند بنده هم عضو کوچکی بودم.

هاشمی پور ضمن تشکر از قوه قضاییه و دادگستری استان کهگیلویه و بویراحمد که با کمک ریش سفیدان و نخبگان و سفیران صلح در ایجاد این صلح و سازش همراه و همگام بودند، در خصوص ایثار و گذشت خانواده مرحوم عزیزی و طایفه‌ی بابکانی اظهار کرد: این قدرت و هنر و شجاعتی که ایل بابکانی و خانواده محترم «عزیزیِ» عزیز که از خودشان نشان دادند را نمی‌شود با هیچ عدد و رقمی مقایسه کرد، مگر جان انسان را می‌شود با پول مقایسه کرد، این ایثار و از خود گذشتگی را، باید قدر بدانیم.

درپایان این آیین رضایت نامه خانواده مقتول با حضور حاضران و بدست پدر شهید بازگیر از شهدای شهر دهدشت به خانواده احسانی، اهداء شد.