رییس شورا‌های حل اختلاف استان خوزستان گفت: با تلاش و کوشش اعضای شعبه ۴۸ شورای حل اختلاف ویژه عشایر، محکوم به قصاص اهوازی با عفو و بخشش اولیاء دم از چوبه دار رهایی یافت.
عبدالعباس زبیدی نیا در گفت وگو با میزان اظهار کرد: در راستای اشاعه فرهنگ صلح و سازش، با تلاش و کوشش اعضای شعبه ۴۸ شورای حل اختلاف ویژه عشایر، محکوم به قصاص اهوازی که پس از ۸ سال درانتظار اجرای حکم بود با عفو و بخشش اولیاء دم از چوبه دار رهایی یافت.

وی افزود: ۸ سال پیش بین دو خانوار اهوازی درگیری صورت می‌گیرد که در این نزاع یک نفر به قتل می‌رسد و قاتل پس از دستگیری و طی مراحل قانونی محکوم به قصاص شد.

رییس شوراهای حل اختلاف استان خوزستان در ادامه بیان کرد: این حادثه منجر به اختلافات شدید و نزاع‌های دیگری بین این دو خانوار شد که با وساطت بزرگان، خیرین و اعضاء شعبه ۴۸ شورای حل اختلاف ویژه عشایر، آتش این اختلافات نسبت به قبل کاهش پیدا کرد و زمینه را برای ایجاد صلح و سازش فراهم نمود.

زبیدی نیا با بیان اینکه فلسفه وجودی شورای حل اختلاف صلح و سازش بین اصحاب دعواست، اظهار کرد: اعضای شعبه ۴۸ شورای حل اختلاف ویژه عشایر در راستای اشاعه فرهنگ صلح و سازش توانستند با تلاش و کوشش خود و برگزاری چندین جلسه با بزرگان و ریش سفیدان دو خانوار درگیر و جلب رضایت اولیاء دم، صلح و سازش برقرار و فرد محکوم به قصاص را پس از هشت سال که به انتظار اجراء حکم قصاص بود از چوبه دار رها کنند.
وی در ادامه بر ضرورت تقویت شورا‌های حل اختلاف در گام دوم انقلاب و سیاست‌های جدید قوه قضاییه تاکید کرد و گفت: شورا‌های حل اختلاف در گام دوم انقلاب و سیاست‌های جدید قوه قضاییه در زمینه توسعه، ترویج فرهنگ صلح و سازش و اصلاح ذات البین و کاهش و پیشگیری از وقوع جرم در جامعه خوش درخشید و لازم است این نهاد مردمی مورد حمایت معنوی و مادی بیشتری قرار بگیرد.