رییس کل دادگستری استان فارس گفت: با تلاش کارکنان شورای حل اختلاف فارس ۵۰ نفر از محکومین به قصاص نفس در سال ۹۸ از چوبه دار رهایی یافتند.

حجت الاسلام والمسلمین موسوی در گفت‌وگو با میزان اظهار داشت: با تلاش‌ها و پیگیری‌های خالصانه اعضای شورای حل اختلاف استان فارس در سال گذشته و با برگزاری جلسات متوالی با اولیای دم، ۵۰ خانواده از حق شرعی و قانونی خود گذشت کردند.

رییس کل دادگستری استان فارس با اشاره به رسالت ذاتی شورا‌های حل اختلاف که همان توسعه و ترویج فرهنگ حسنه صلح و سازش در جامعه است اظهار داشت: اعضای شعب شورا‌های حل اختلاف توانستند با پیگیری و کوشش‌های خود ۵۰ محکوم به قصاص را که سال‌ها به جرم قتل زندانی شده بودند از چوبه دار رها کنند و به آن‌ها زندگی دوباره بخشیدند.

حجت الاسلام و المسلمین سیدکاظم موسوی ضمن قدردانی از همه کسانی که زمینه انجام این امر مقدس را فراهم آوردند تصریح کرد:گذشت کردن یکی از فضیلت‌ها و ارزش‌های اخلاق انسانی است که از سوی اولیای دین مورد توجه قرار گرفته است و خداوند متعال در آیه ١٧٨ از سوره مبارکه بقره عفو وگذشت، به ویژه در حال قدرت، بر انتقام و مجازات را می‌ستاید و بر کسانی که در حال قدرت و توان از حق خویش می‌گذرند و با بزرگواری چشم بر مجازات می‌بندند آفرین می‌فرستد و آن را به عنوان امری معروف و هنجاری پسندیده و نیکو مورد تشویق قرار می‌دهد.

نماینده عالی قوه قضاییه در استان فارس گفت:شخصی که در عین توان انتقام از اجرای حکم قصاص فرزندش می‌گذرد و یا از مال خود چشم فرو می‌بندد تا نیازمندی را از تنگدستی نجات دهد در حقیقت کرامت و بزرگواری خویش را نشان داده و از همه مهمتر خشنودی خداوند متعال را نیز به دست آورده است.

حجت الاسلام والمسلمین موسوی با اشاره به اهمیت صلح و سازش در جامعه خاطرنشان کرد:اصلاح و آشتی بین مؤمنان بزرگ‌ترین پاداش را نزد خداوند متعال و آثار و برکات فراوانی برای جامعه به دنبال خواهد داشت که اعضا و کارکنان شورا‌های حل اختلاف این استان در تلاش هستند تا زمینه صلح و سازش را در اختلاف‌ها و مشکلات فراهم کنند.