رییس کل دادگستری استان کرمان گفت: در سال گذشته ۱۳۲ پرونده که نیاز به حمایت قضایی و سرمایه گذاری داشت، مورد بررسی قرار گرفت.
یدالله موحد در نشست شورای قضایی استان با مجمع نمایندگان استان کرمان با اشاره به اینکه در سال گذشته ۱۳۲ پرونده  که نیاز به حمایت قضایی و سرمایه گذاری داشت مورد بررسی قرار گرفت، گفت: برآورد‌ها نشان می‌دهد اگر این حمایت‌ها با همکاری سیستم بانکی و اجرایی انجام نمی‌شد، بالغ بر ۸ هزار نفر شغل خود را از دست می‌دادند و این اقدام استان کرمان را جزو پنج استان برتر کشور از سرمایه گذاری تبدیل کرده است.

وی افزود: در حال حاضر ۳۲ حوزه قضایی فعال در استان کرمان وجود دارد که از این تعداد ۱۸ دادگستری، ۷ دادگاه عمومی و ۷ دادگاه عمومی بخش و در مجموع ۳۷۳ قاضی مشغول به فعالیت هستند.

موحد ضمن اشاره به اینکه میانگین تعداد قضات در استان کرمان به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر، هشت قاضی بوده است، تصریح کرد: این تعداد با اجرای طرح‌های بومی گزینی به ۱۲ قاضی به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر افزایش یافته است.

وی یادآور شد: از دی ماه سال گذشته تا پایان فرودین ماه ۷۶ درصد از پرونده‌های معوق تعیین تکلیف شده و استان کرمان در این زمینه نیز کارنامه درخشانی داشته است.

رییس کل دادگستری استان کرمان به اجرای طرح هر مسجد یک حقوقدان در استان کرمان به عنوان یک طرح ابتکاری اشاره و بیان کرد: این طرح هم اکنون در سطح کشور اجرایی شده و در قالب اجرای این طرح در استان کرمان، همکاران قضایی و حقوقدانان با حضور در ۱۲۰ مسجد، مردم را هدایت و راهنمایی می‌کنند.

موحد اظهارکرد: در کنار واحد‌های قضایی فعال در استان کرمان، ۳۱۷ شعبه شورای حل اختلاف در این استان فعالیت دارند و یک هزار و ۴۴۵ نفر از افراد معتمد در این شعب مشغول به خدمت هستند و عمده کار آن‌ها متمرکز بر صلح و سازش است.

وی ادامه داد: در سال گذشته ۴۷ هزار پرونده در شورا‌های حل اختلاف استان کرمان منتهی به صلح و سازش شده و شورا‌های حل اختلاف استان کرمان رتبه دوم کشوری را در این زمینه به خود اختصاص داده اند.

رییس کل دادگستری استان کرمان بیان کرد: شورا‌های حل اختلاف استان کرمان در سال گذشته یک هزار و ۴۳۰ زندانی را با صلح و سازش از زندان‌ها آزاد کرده اند و رتبه برتر کشوری را در این زمینه به خود اختصاص داده اند.

موحد بر پیگیری وضعیت کاری اعضای شورا‌های حل اختلاف استان به منظور افزایش انگیزه کاری و حل و فصل مسائل استخدامی آن‌ها تاکید کرد و گفت: در سال گذشته در مجموع ۷۲۹ هزار پرونده به مراجع قضایی استان کرمان وارد شده است و به طور متوسط هر قاضی دراستان به دو هزار پرونده رسیدگی کرده اند.

وی ادامه داد: استان کرمان در حوزه دادرسی‌های الکترونیک یک استان پیشتاز به شمار می‌رود و طی چند روز گذشته یک جلسه دادگاه کیفری یک با نظارت مستقیم رییس قوه قضاییه برگزار شده است.

وی تاکید کرد: در سال گذشته یک هزار و ۸۸۰ فقره دادرسی الکترونیک داشته ایم و یک هزار و ۱۰۰ مورد از این دادرسی‌ها در دوران کرونا بوده است.

رییس شورای قضایی استان کرمان با بیان اینکه در سال گذشته ۱۷۰ جلسه ویدئو کنفرانس برای امور اداری و آموزشی در دادگستری کل استان کرمان برگزار شده است، گفت: در حال حاضر ۸۴ درصد اوراق قضایی استان کرمان به صورت الکترونیک در سامانه ثنا ابلاغ می‌شود.

موحد خاطرنشان کرد: دستگاه قضایی استان کرمان آمادگی دارد که همواره در مسیر رفع موانع موجود در مسیر سرمایه گذاری اقدام کند.

رییس کل دادگستری استان کرمان تعیین تکلیف کارخانه قند بردسیر را یکی از نمونه‌های حمایت قضایی از سرمایه گذاری در استان کرمان برشمرد.

موحد یادآور شد: در حوزه کاهش جمعیت کیفری زندان‌ها نیز کار‌های خوبی در استان کرمان انجام شده و برای اولین بار در استان کرمان ورودی به زندان‌ها در سال گذشته ۱۵.۵ درصد و در سه ماهه ابتدای امسال ۳۲ درصد کاهش داشته است.

وی با اشاره به این مطلب که درحوزه عمرانی پروژه‌های متعددی در استان کرمان احداث شده که بخشی به بهره برداری رسیده و بخشی نیز در دست احداث است، گفت: دادگاه بخش ساردوئیه دادگستری نرماشیر، دادگستری ریگان، دادگستری فهرج، دادگستری رودبار جنوب و مجتمع قضایی شهید باهنر کرمان در سال ۹۷ به بهره برداری رسیده است.

رییس کل دادگستری استان کرمان یادآور شد: احداث ساختمان دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان بافت با ۷۵ درصد پیشرفت، دادسرای عمومی و انقلاب شهربابک با ۸۰ درصد پیشرفت فیزیکی، دادگاه عمومی بخش زهکلوت با ۱۰۰ درصد پیشرفت فیزیکی، مجتمع ویژه رسیدگی به جرایم اقتصادی با ۴۰ درصد پیشرفت فیزیکی، ساختمان دادگاه عمومی ارزوئیه با ۳۵ درصد پیشرفت فیزیکی و منازل سازمانی این دادگستری در دست انجام است.