«کارگاه نظام عدالت برای اطفال و نوجوانان با تأکید بر حقوق کودکان مهاجر پناهنده» به همت دادگستری استان البرز در حال برگزاری است.

به همت دادگستری کل استان البرز با همکاری صندوق کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف) در ایران و معاونت حقوقی و امور مجلس قوه قضاییه «کارگاه نظام عدالت برای اطفال و نوجوانان با تأکید بر حقوق کودکان مهاجر پناهنده» در محل هتل المپیک تهران از تاریخ دوم تا چهارم مهرماه در حال برگزاری است.

این دوره‌ مطالعاتی ۳۶ ساعته در سه روز با دعوت از قضات ویژه اطفال، دادگاه خانواده، مددکاران اجتماعی و جمعی از وکلای دادگستری استان البرز در هتل المپیک تهران تشکیل گردیده است.

در افتتاحیه این کارگاه اعظمی معاونت قضایی رئیس کل و دبیر شورای تحول قضایی استان دادگستری استان البرز،  طهماسبی قائم‌مقام معاون حقوقی و امور مجلس قوه قضاییه، خانم مندیپ اوبراین رئیس دفتر نمایندگی صندوق کودکان سازمان ملل متحد در ایران و عباسی دبیر مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک وزارت دادگستری به ایراد سخنرانی پرداختند.

اعظمی، نگاه ویژه دادگستری کل استان البرز به رسیدگی افتراقی برای اطفال و نوجوانان و استفاده از کادر قضایی، اداری، مددکار اجتماعی و حتی وکلا آموزش دیده در جهت احقاق حق این قشر آسیب پذیر با تاکید بر حقوق کودکان مهاجر پناهنده تشریح و تبیین نمود.

دبیر شورای تحول قضایی دادگستری کل استان البرز افزود، استان البرز یکی از پر مهاجر‌ترین استان‌های کشور است که فقط در یکی از شهرستان‌های آن ۷۰ هزار مهاجر از کشور افغانستان زندگی می‌کنند.

وی از برنامه‌های تحولی این استان در خصوص نظام عدالت برای اطفال و نوجوانان با تأکید بر حقوق کودکان مهاجر پناهنده گفت: با اقدام مطالعاتی محور در جهت تجربه سنجی از ۷ حوزه‌های قضایی استان البرز در این موضوع در نظر دارد تا با استفاده از تخصص و تجربه قضات خود برنامه‌هایی برای اولین بار در کشور و تحولی در روش رسیدگی در نظام عدالت برای اطفال و نوجوانان ایجاد کند.