ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران به مناسبت هفته حقوق بشر آمریکایی طی صدور بیانیه‌ای، خواستار "بهره‌گیری حداکثری" از همه‌ی ظرفیت‌های ملت ایران به‌ویژه ظرفیت‌های استفاده‌نشده از جمله توانمندی‌های علمی و عملی جوانان متدین و خلاق و انقلابی ایران اسلامی، برای مقابله با کارزار "فشار حداکثری" رژیم آمریکا علیه ملت ایران، شد.
ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران به مناسبت هفته حقوق بشر آمریکایی طی صدور بیانیه‌ای، خواستار “بهره‌گیری حداکثری” از همه‌ی ظرفیت‌های ملت ایران به‌ویژه ظرفیت‌های استفاده‌نشده از جمله توانمندی‌های علمی و عملی جوانان متدین و خلاق و انقلابی ایران اسلامی، برای مقابله با کارزار “فشار حداکثری” رژیم آمریکا علیه ملت ایران، شد.
متن این بیانیه به شرح ذیل است:

بسم الله الرحمن الرحیم

مرور زمان و گذر از تحولات گوناگون، اوج روشن‌بینی و عمق ژرف‌اندیشی حضرت امام خمینی سلام الله علیه در افشای “ماهیت شیطانی رژیم آمریکا” را برای همگان به اثبات رساند.

“خودبرتربینی” مهم‌ترین مؤلفه “ماهیت استکباری رژیم آمریکا” است که بنا به تعبیر رهبر انقلاب اسلامی، مصداق اتم استکبار در زمان حاضر است.

در قاموس شیطان بزرگ و استکبار جهانی نه تنها “حقوق انسان‌ها” هیچ جایگاهی ندارد، بلکه “موجودیت انسان” نیز از هیچ ارزشی برخوردار نیست.

معیار تنظیم سیاست‌ها و انجام اقدام‌های رژیم آمریکا، صیانت از منافع لابی صهیونیستی است؛ تا حدی که بار‌ها و بار‌ها در تعارض میان منافع اقلیت حاکم بر کاخ سفید و منافع مردم آمریکا، رژیم این کشور حیثیت و منافع مردم آمریکا را قربانی تأمین منافع لابی صهیونیستی کرده است.

بیشتربخوانید:
به هلاکت رسیدن هزاران آمریکایی طی جنگ‌های متجاوزانه افغانستان و عراق که به اذعان رئیس جمهور کنونی آمریکا، این کشور با وجود صرف بیش از ٧ هزار میلیارد دلار، بازنده این جنگ‌ها بوده، بیانگر آن است که منافع لابی صهیونیستی حاکم بر رژیم آمریکا بر هر موضوعی حتی جان مردم آمریکا اولویت و برتری دارد.

باید اذعان نمود که امروز فقط مردم فلسطین و لبنان و سوریه و عراق و یمن و کوبا و کره شمالی و ونزوئلا و افغانستان و ایران نیستند که قربانی سیاست‌های خودبرتربینانه رژیم آمریکا شده‌اند، بلکه مردم آمریکا نیز از روحیه سلطه‌گری و خوی نژادپرستی هیأت حاکمه در کاخ سفید در امان نمانده‌اند و در این میان رنگین‌پوستان بیش از دیگر شهروندان آمریکا بار سنگین تبعیض نژادی نظام‌مند در این کشور را به دوش می‌کشند تا جایی که در جریان شیوع ویروس کوید ١٩، حدود ٧٠ درصد فوتی‌ها مربوط به سیاه پوستان است، در حالی که آن‌ها فقط ١٣درصد از جمعیت آمریکا را تشکیل می‌دهند.

حوادث چند هفته اخیر در شهر‌های مختلف آمریکا بیش از پیش این حقیقت را برملا کرده که اگر منافع اقلیت حاکم بر این کشور اقتضا کند با مردم آمریکا نیز مانند مردم عراق و افغانستان و یمن و فلسطین برخورد خواهد شد و مردم آمریکا در داخل کشورشان نیز از شر جانیان کاخ سفید در امان نخواهند بود.

موضوع اصلی در کارزار “فشار حداکثری” رژیم آمریکا علیه ملت ایران، “حقوق ملت ایران” است؛ از یک سو آمریکایی‌ها با گستاخی وقیحانه درصدد سلب حقوق ملت ایران از جمله “سلب حق فناوری” با تمرکز بر روی فناوری هسته‌ای، “سلب حق دفاعی” با تمرکز بر روی دفاع موشکی و “سلب حق مشارکت منطقه‌ای” با تمرکز بر روی مبارزه با تروریسم هستند و از این‌رو گمان می‌کنند می‌توانند با “دام مذاکره” ملت ایران را فریب داده و یا با “چماق تحریم” ملت ایران را مجبور کنند تا از استیفای حقوق خود دست بکشد و از سوی دیگر نظام جمهوری اسلامی ایران است که با بهره‌گیری از همه ظرفیت‌ها درصدد است تا اجازه ندهد کوچکترین خدشه‌ای به “کیان حقوق ملت ایران” وارد شود. بنابراین، “دام مذاکره” و “چماق تحریم” دو روی یک سکه فشار حداکثری‌اند؛ “سلب حقوق ملت ایران”. در این میان هم عقلانیت حکم می‌کند و هم تجربه گواهی می‌دهد که افتادن در دام مذاکره موجب تضعیف و حتی نابودی مؤلفه‌های قدرت ملت ایران شده و در مقابل، تدبیر برای مقابله با فشار تحریم و اقدام جدی برای “بهره‌گیری حداکثری” از همه‌ی ظرفیت‌های ملت ایران به‌ویژه ظرفیت‌های استفاده‌نشده از جمله توانمندی‌های علمی و عملی جوانان متدین و خلاق و انقلابی ایران اسلامی، موجب تقویت و حتی ایجاد مؤلفه‌های جدید قدرت برای ملت ایران خواهد شد.

جمهوری اسلامی ایران در دفاع از حقوق انسان‌ها به حکم قانون اساسی هیچ تبعیضی را روا نمی‌داند و روا نمی‌دارد و همانطور که صیانت از حقوق ملت ایران را وظیفه خود می‌داند و در این مسیر هیچ تساهل و تسامحی را برنمی‌تابد، دفاع از حقوق ملت‌های تحت ستم را وظیفه خود دانسته و بدون هیچ تردیدی اعتراضات مسالمت‌جویانه مردم آمریکا را که مظلومانه علیه نژادپرستی هیأت حاکمه رژیم آمریکا فریاد می‌زنند، سزاوار حمایت می‌داند. در این چارچوب ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران از همه آزادگان جهان می‌خواهد تا مردم آمریکا را در مبارزه با تبعیض و نژادپرستی تنها نگذارند و فریاد تظلم خواهی آن‌ها را به ویژه در مجامع بین‌المللی پژواک دهند.

ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران ضمن همدردی با خانواده‌های قربانیان جنایت‌های ضدانسانی رژیم آمریکا و نیز آسیب‌دیدگان ناشی از تجاوز‌های مستمر این رژیم در سراسر جهان از جمله در داخل آمریکا، اولاً؛ از همه رسانه‌ها و وسایل ارتباط جمعی درخواست می‌کند تا “واقعیتِ سیاست‌ها و اقدام‌های ضدانسانی رژیم آمریکا” در داخل و خارج این کشور را فارغ از جوسازی‌های امپراطوری رسانه‌ای غربی‌ها به اطلاع آحاد مردم برسانند و ثانیاً؛ از همه مصلحان و نخبگان اجتماعی و نیز اندیشمندان سیاسی، فرهنگی و اقتصادی درخواست می‌کند تا “حقیتِ واقعیت‌های سیاست‌ها و اقدام‌های ضدانسانی رژیم آمریکا” را برای توده‌های مردم تبیین نمایند که در این میان مردم مستضعف آمریکا بیش از دیگران نیازمند دریافت این حقایق هستند.