مراسم معارفه معاونین قضایی، منابع انسانی و امور فرهنگی، رییس مرکز توسعه حل اختلاف قوه قضاییه با حضور حجت الاسلام و المسلمین محسنی اژه‌ای در حال برگزاری است.

مراسم معارفه معاونین قضایی، منابع انسانی و امور فرهنگی، رییس مرکز توسعه حل اختلاف قوه قضاییه با حضور حجت الاسلام و المسلمین محسنی اژه‌ای در حال برگزاری است.

گفتنی است حجت الاسلام والمسلمین مظفری به عنوان معاون قضایی قوه قضاییه، امین حسین رحیمی، معاون منابع انسانی و امور فرهنگی قوه قضاییه و حجت‌الاسلام و المسلمین هادی صادقی به عنوان رییس مرکز توسعه حل اختلاف قوه قضاییه معارفه می‌شوند.

معاون منابع انسانی و امور فرهنگی قوه قضاییه: کارآمدی نظام اسلامی در هم افزایی و همکاری دستگاه‌های مختلف بوجود می‌آید
۱۳۹۹/۰۳/۲۵ – ۱۰:۲۶

امین حسین رحیمی معاون منابع انسانی و امور فرهنگی قوه قضاییه با تشکر از ریاست قوه قضاییه و معاون اول، گفت: کارآمدی نظام اسلامی در هم افزایی و همکاری دستگاه‌های مختلف بوجود می‌آید و اگر هر سه قوه با هم تعامل کنند این موضوع به نفع مردم است.

رحیمی ادامه داد: در زمان گذشته افرادی در شورا‌های حل اختلاف مشغول به کار بودند که حقوق ناچیز داشتند؛ اما امروز بودجه شورا‌های حل اختلاف ١٠٠٠میلیارد تومان شده است که این نشان از تعامل قوه قضاییه با دیگر قوا دارد.

وی در ادامه بودجه طرح کاداستر را مورد اشاره قرار داد و گفت: بودجه طرح کاداستر در سال گذشته ١۶٠ میلیارد تومان بود که خوشبختانه با تلاش‌های صورت گرفته، این رقم در مجلس هزار و ٨۵٠ میلیارد تومان در نظر گرفته شده است.

معاون منابع انسانی و امور فرهنگی قوه قضاییه معیشت قضات و کارکنان را مورد تاکید قرار داد و گفت: قضات نباید دغدغه معیشت داشته باشند و این موضوع نیازمند قانون است.

رحیمی در ادامه با بیان اینکه آیت الله رییسی کار سنگینی بر عهده اینجانب گذاشته است، گفت: معاونت منابع انسانی در جهت گزینش و همکاری در ابتدای کار قضات و کارکنان نقش مهمی دارد. قاضی باید عزت نفس داشته باشد. باید آرامش و آسایش قضات را تامین کنیم. باید دغدغه‌های معیشت قضات که در جایگاه مهمی هستند در نظر داشته باشیم.

وی در ادامه مسایل مالی قضات و کارکنان را بار دیگر مورد توجه قرار داد و گفت: در قانون برنامه هفتم این موضوعات را در نظر گرفته‌ایم، در احکام کارگزینی یک ریال نمی‌توان اضافه پرداخت کرد مگر اینکه قانون اجازه بدهد.

معاون منابع انسانی و امور فرهنگی قوه قضاییه در ادامه به فوق‌العاده ویژه خدمات کشوری اشاره کرد و افزود: خوشبختانه در سال گذشته با مصوبات قانونی فوق‌العاده ویژه افزایش پیدا کرد. برای کارکنان اداری نیز از هر منفذ قانونی برای رفع معیشت استفاده می‌شود.

امینی افزود: قضاوت اگر درست باشد مظلوم به حق خود خواهد رسید، ظالم هراسان و بی گناه در آرامش خواهد بود.

رییس مرکز توسعه حل اختلاف قوه قضاییه: فرهنگ صلح و سازش را باید توسعه دهیم
۱۳۹۹/۰۳/۲۵ – ۱۰:۱۰

حجت الاسلام صادقی معاون سابق فرهنگی و رییس جدید مرکز توسعه حل اختلاف قوه قضاییه در این مراسم اظهار کرد: معاونت فرهنگی در سال ۹۱ تشکیل شد، تربیت نیرو‌هایی که با کار استاندارد فرهنگی آشنا هستند و برگزاری بیش از ۷۰۰ کارگاه در دادگستری‌ها و… از دستاورد‌های این معاونت است.

وی افزود: در عرصه تعالی فرهنگی، تلاش‌های بسیاری شده است، به همین منظور در اینجا از رییس پیشین قوه قضائیه و حمایت‌های وی قدردانی و همچنین از رییس قوه قضاییه و سایر مجموعه قضایی که در پیشبرد اهداف معاونت حمایت کردند تشکر می‌کنم.

رییس مرکز توسعه حل اختلاف قوه قضاییه، با گرامیداشت یاد آیت الله شاهرودی در بنیان نهادن شورا‌های حل اختلاف، گفت: کار صلح و سازش، میانجیگری و حل اختلاف از کار‌های بسیار ارزشمندی است و در اسلام و قرآن بر شفاعت تاکید شده است.

حجت الاسلام صادقی ادامه داد: گاهی در گوشه کنار شنیده می‌شد که همکاران شورای حل اختلاف در دستگاه قضایی شهروند درجه دو هستند که آقای میانجی که در پیشبرد کار شورا تلاش کردند از این نوع بینش گلایه داشتند. به اعتقاد بنده همکاران شورا‌های حل اختلاف شهروند در جه یک نیستند بلکه شهروندان ممتاز هستند، چراکه کسانی که در حل اختلاف بین مردم کار می‌کنند صرف نظر از قدرت قانونی به دلیل حرمت و اعتبار و ارزش و جایگاهشان موفق به مصالحه می‌شوند.

وی بیان داشت: توسعه حل اختلاف بین مردم به معنی توسعه اخلاق است و مردمی که به مصالحه تن در می‌دهند همچون گل خوش بوی هستند و زندگیشان شیرین‌تر می‌شود.

رییس مرکز توسعه حل اختلاف قوه قضاییه با بیان اینکه رفتن به سمت صلح و سازش، رفتن به سمت اخلاقیت و انسانیت برتر است، ادامه داد: این فرهنگ را باید توسعه دهیم و به همین دلیل نام جدید این مرکز توسعه حل اختلاف است.

وی با بیان اینکه لایحه جامع داوری در مسیر تصویب است، گفت: لایحه شورا‌های حل اختلاف در حال پیگیری است و این مرکز باید به یک ستاد عالی برای هدایت مردم به سمت داوری، صلح و سازش حرکت کند تا بار زیادی را از دادگاه‌ها بکاهد.

 

معاون قضایی قوه قضاییه: آمار مصالحه به طور میانگین در کشور بیش از ٤٨ درصد است
۱۳۹۹/۰۳/۲۵ – ۰۹:۵۴

حجت الاسلام والمسلمین مظفرى معاون قضایی قوه قضاییه نیز با گرامیداشت یاد و خاطره شهدا و امام راحل و آرزوى سلامتى براى مقام معظم رهبرى، عنوان کرد: از حسن نظر ریاست قوه قضاییه سپاسگزارم و امیدوارم از عهده این مسئولیت برآیم تا در پیشگاه خداوند و شهدا شرمنده نباشیم.

رییس سابق مرکز شوراهاى حل اختلاف کشور خاطرنشان کرد: در طول ١١ ماه مسئولیت در شورا‌ها، کارهاى متعددى با همفکرى مدیران مرکز و حمایت‌هاى ریاست قوه قضاییه، معاون اول، شوراى معاونین وبخش هاى دیگر اتفاق افتاد.

وى اذعان کرد: یکى از تکالیف قانونی موضوع سوابق پنج ساله اعضا بود که در سال گذشته این اتفاق افتاد.

حجت الاسلام والمسلمین مظفرى بیان کرد: با حمایت‌هاى  ریاست قوه قضاییه، بودجه شورا قریب به ٢٠٠ درصد افزایش پیدا کرد و اتفاق مبارکى براى اجراى برنامه هاى قوه قضاییه در شورا بود.

وى افزود: ساماندهى شوراهاى حل اختلاف اتفاق بسیار خوبی بود که افتاد. فقط در استان تهران بیش از ٨٠٠ نفر که فاقد ابلاغ بودند و در شورا‌ها کار مى کردند، ساماندهى شدند.

حجت الاسلام والمسلمین مظفرى با بیان اینکه مصالحه رویکرد اصلى قوه قضاییه در دوران تحول و وظیفه اصلی شوراهاست، گفت: بخش عمده‌اى از وقت شورا‌ها مربوط به رسیدگى‌هاست و حرکت خوب و هوشمندانه قوه قضاییه در این زمینه کمک مناسبی براى دستگاه قضایی است.

رییس سابق شوراهاى خل اختلاف کشور با اشاره به رویکرد قوه قضاییه در استفاده از نهادهاى مردمى از جمله شوراهاى حل اختلاف در کاهش ورودى پرونده‌ها و حل مشکلات اظهار کرد: آمار مصالحه به طور میانگین در کشور بیش از ٤٨ درصد است و در برخى استان‌ها از ٧٨ درصد گذشته است.

وى تاکید کرد: اگر قرار باشد از تمام ظرفیت شورا‌ها در مصالحه استفاده شود، انقلابی در این حوزه رخ خواهد داد.

 

معاون سابق منابع انسانی قوه قضاییه: سرمایه اصلی دستگاه قضا نیروی انسانی است
۱۳۹۹/۰۳/۲۵ – ۰۹:۱۷

حجت الاسلام والمسلمین امینی در این مراسم گفت: از مهر ماه ۹۰ تاکنون ابتدا در معاونت آموزش و تحقیقات و سپس به عنوان معاون منابع انسانی مشغدل خدمت بودم.

وی ادامه داد: از رییس قبلی و فعلی دستگاه قضا که از بنده حمایت و پشتیبانی کردند نهایت تشکر را دارم. همچنین از همه مسئولین قوه قضاییه و به خصوص معاون اول که از بنده حمایت کردند، قدردانی می‌کنم.

معاون سابق منابع انسانی قوه قضاییه تصریح کرد: جانشین بنده آقای رحیمی از دوستان خوش فکر هستند که به سهم خود از هیچ خدمتی به او دریغ نمی‌کنم و این انتصاب را تبریک می‌گویم.

حجت الاسلام والمسلمین امینی ادامه داد: جامعه قضایی کشور در عین همه کم کاری‌ها با مجموعه ما رابطه صمیمی داشتتند که برایشان آرزوی توفیق دارم.

وی افزود: نگاه بنده این بود که معاونت منابع انسانی، معاونت امور اداری نیست، امور انسانی که الان امور فرهنگی نیز به آن اضافه شد، نگاهی به مسئول می‌دهد مبنی بر اینکه باید به سرمایه انسانی توجه ویژه شود که از کار‌های شایسته‌ای است.

معاون سابق منابع انسانی قوه قضاییه یادآور شد: سرمایه اصلی دستگاه قضا نیروی انسانی است، هرگونه توفیق در دستگاه قضایی وابسته به این است که بتوانیم قضات را مورد حمایت تشویق قرار دهیم، اعزاز قضات در گرو تهیه و تنظیم دستورالعمل نیست، این باید در ذهن و دل مسولین ما نقش ببندد، آسایش و آرامش قضات، وضعیت معیشتی و رفاهی آن‌ها باید مورد توجه قرار گیرد، همچنین امنیت خاطر قضات نباید مخدوش شود. در تحول مساله در قالب شکل نباید پیش برود و باید به معنا توجه شود.