رییس کل دادگستری استان فارس از تثبیت بیش از ۶۰۰ هزار متر از اراضی ملی استان فارس در یک ماه گذشته خبر داد و گفت: همچنین در این یک ماه یک میلیون از اراضی ملی نقشه‌ها کاداستر شده است.
ششمین نشست شورای قضایی استان فارس در سال جاری با حضور رییس کل دادگستری استان فارس، سایر اعضای شورای قضایی استان فارس و دکتر حسن نوروزی رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان و در راستای اجرای مصوبات سفر ریاست قوه قضاییه به استان فارس برگزارشد.
حجت الاسلام والمسلمین سیدکاظم موسوی رییس کل دادگستری استان فارس هدف از ششمین نشست شورای قضایی را در راستای اجرای مصوبات سفر حضرت آیت الله رییسی ریاست قوه قضاییه به استان فارس دانست و گفت: با توجه به مصوبات سفر رییس قوه قضاییه مقرر شد تا قسمتی از اعتبارات اختصاص یافته به دادگستری فارس و سازمان‌های وابسته به قوه قضاییه در استان فارس از محل اعتبارات استانی تأمین شود.
رییس شورای قضایی استان فارس گفت: رفع کمبود‌ها، تجهیزات وامکانات و فضا‌های فیزیکی موجود در دادگستری استان و سایر دستگاه‌های وابسته به قوه قضاییه در فارس کمک به مردم و تسریع در روند خدمت رسانی به مردم عزیز است.
حجت الاسلام والمسلمین موسوی در نشست شورای قضایی فارس از نوروزی رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان فارس خواست تا در تخصیص اعتبارات لازم جهت رفع نواقص و کمبود‌ها و نیز بازسازی و تعمیر و تجهیز برخی از ساختمان‌های دادگستری فارس و سازمان‌های وابسته به قوه قضاییه در استان فارس ازمحل اعتبارات استانی مصوبات سفر ریاست قوه قضاییه به استان فارس و پیگیری این مصوبات از سوی استاندار فارس تعامل و همراهی لازم را داشته باشند.
وی در ادامه به موضوع مبارزه با زمین خواری و تثبیت و ثبت مالکیت اراضی ملی اشاره کرد و گفت: براساس تأکیدات رئییس قوه قضاییه مبارزه با زمین خواری از اولویت‌های کاری دادگستری استان فارس بوده و به همین منظور اقدامات ارزشمندی از سوی دادستان‌های سراسر حوزه‌های قضایی استان فارس انجام شده است.
رییس کل دادگستری استان فارس ضمن قدردانی از تلاش‌های هاشمی مدیر کل ثبت اسناد و املاک استان فارس در حوزه تثبیت مالکیت اراضی گفت: اداره کل ثبت اسناد و املاک استان فارس در راستای تثبیت مالکیت اراضی جلسات متعددی را با استانداری، دستگاه‌های متولی امرزمین، امور اراضی، منابع طبیعی، سازمان بازرسی، وزارت نیرو و اداره کل راه و شهرسازی برگزار کرده است که در مدت یکماه گذشته بیش از ۶۴۲ هزار متر از اراضی ملی تثبیت شد و یک میلیون از اراضی ملی نقشه‌ها کاداستر شده است.
حجت الاسلام والمسلمین موسوی در این نشست به موضوع رفع اختلافات میان موجر و مستأجر در روز‌های اخیر و تشکیل کارگروه ویژه در این نشست خبر داد و گفت: بر اساس بخشنامه معاون اول قوه قضاییه و مصاحبه دادستان کل کشور این بخشنامه لازم الاجرا است، اما به منظور اجرای هر چه بهتر این بخشنامه مقرر شد تا کمیته‌ای با حضور معاون قضایی و برنامه ریزی دادگستری فارس، سرپرست شورا‌های حل اختلاف استان و معاون پیشگیری از وقوع جرم دادگستری فارس تشکیل و موارد کلی تصویب و ضمن ارائه راهکار عملی، اجرای یکپارچه و واحد این طرح در سطح استان فارس اجرایی شود.
وی در ششمین نشست شورای قضایی استان فارس به موضوع زندان و کاهش جمعیت کیفری زندان‌ها نیز اشاره کرد و بر پیگیری جدی برخی از موارد از جمله انتقال زندان مرکزی شیراز، کاهش جمعیت کیفری زندان، تعیین تکلیف زندانیان تحت قرار که زندانیان تحت قرار باید هدف گذاری شود تأکید کرد.
نماینده عالی قوه قضاییه در استان فارس از پیگیری و بررسی درخواست‌ها و نامه‌های مردمی به ریاست قوه قضاییه نیز اشاره کرد و گفت: پس از سفر ریاست قوه قضاییه به استان فارس درخواست‌ها و نامه‌های مردمی جمع آوری شد و از سوی کارگروهی که به همین منظور تشکیل گردیده است این درخواست‌ها مورد بررسی قرار می‌گیرد و نامه‌ها نیز به نحو مقتضی پاسخ داده می‌شود و در صورت لزوم فرد یا افراد به صورت حضوری به دادگستری استان دعوت می‌شوند.
حجت الاسلام والمسلمین موسوی در پایان با اشاره به سیاست‌های کلان قوه قضاییه در خصوص کاهش اطاله دادرسی نیزگفت: کاهش اطاله دادرسی و رسیدگی به موقع به پرونده‌های قضایی در راستای مختومه کردن پرونده‌های معوق و قدیمی و کسر از آمار از دیگر اقدامات و برنامه‌هایی است که دادگستری استان فارس با جدیت تمام دنبال می‌کندو لازم است قضات شعب و رؤسای حوزه‌های قضایی استان بر روی آمار عملکردی و ابلاغات الکترونیک اهتمام لازم را داشته باشند.