موسی خلیل‌اللهی، رییس کل دادگستری آذربایجان شرقی اظهار داشت: با وجود اینکه آذربایجان شرقی حدود چند ماه در وضعیت قرمز و بحرانی قرار دارد و متاسفانه روزانه تعدادی از همکاران قضایی مبتلا می‌شوند، اما این امر تاثیری در روند رسیدگی‌ها نداشته و همکاران دستگاه قضایی استان با علاقه مشغول به کار هستند.

وی در ادامه با اشاره به موضوع روند رسیدگی به پرونده‌ها، افزود: نسبت به مشابه سال گذشته در استان با رشد ۱۸ درصدی در تعداد مختومه‌ها مواجه هستیم و به عبارتی همکاران حاضر در استان با وجود محدودیت‌ها ۱۸ درصد بیشتر از سال گذشته کار کرده‌اند.

رییس کل دادگستری آذربایجان شرقی اضافه کرد: با توجه به تاکیدات رییس قوه قضاییه، در خصوص پرونده‌های معوقه در استان خوشبختانه آمار خوبی وجود داشته و ۹۰ درصد پرونده‌های معوق استان در طی سال جاری مختومه شدند.

وی خاطرنشان کرد: در کنار این موضوع برنامه‌ای در استان شروع شده که بر اساس آن همه پرونده‌های بالای ۶ ماه معوقه محسوب می‌شوند و در پایان هر ماه وضعیت آماری استان مورد رصد و بررسی قرار می‌گیرد و با همکاران در رابطه با پرونده‌های معوق بحث و بررسی می‌شود.

خلیل اللهی ادامه داد: با تلاش همکاران دستگاه قضایی استان بیش از ۷۸ درصد پرونده‌های استان کمتر از ۶ ماه عمر دارند و با توجه به این مساله متوسط اوقات رسیدگی در استان ۴۰ روز است.

وی در ادامه با اشاره به موضوع قانون جامع حدنگار و تاکیدات رییس قوه قضائیه در این خصوص، گفت: در راستای اجرای قانون جامع حد نگار ۷۶۰ هزار هکتار در استان آذربایجان شرقی تثبیت مالکیت شده که خوشبختانه ۴۰۰ هزار هکتار آن مربوط به سال ۹۹ بوده و همچنین در طی شش ماهه گذشته ۱۲ هزار و ۳۳۷ پرونده از پرونده‌های معوقه استان به اجرا درآمده است.