طی روز‌های اخیر، مقامات اروپایی دور تازه‌ای از حملات به پناهجویان را آغاز کرده‌اند. بسیاری از تحلیل‌گران حوزه اجتماعی در غرب هشدار داده‌اند که این حملات، می‌تواند زمینه ساز افزایش حس ملی گرایی افراطی و کاذب در کشور‌های اروپایی و متعاقبا افزایش دوباره حملات علیه مهاجرین شود.

مانیتورینگ حقوق بشر، قرنطینه سخت پناهجویان در کشور‌های مختلف اروپایی از جمله یونان، اسپانیا، ایتالیا و آلمان در شرایطی صورت می‌گیرد که این کشور‌ها محدودیت‌های رفت و آمد را برای شهروندان خود لغو کرده‌اند. با این حال به نظر می‌رسد ماجرا به مراتب بدتر از یک بدرفتاری ساده با پناهجویان در اروپا باشد! شواهد موجود نشان می‌دهد کشور‌های اروپایی به بهانه‌هایی مانند شیوع کرونا و بحران اقتصادی ناشی از آن، قصد دارند اخراج پناهجویان یا اعمال محدودیت‌های بسیار سخت علیه آن‌ها را در دستور کار قرار دهند.

تسویه حساب کشور‌های اروپایی با پناهچویان به بهانه کرونا/ تقویت مهاجر ستیزی سیستماتیک در غرب

پناهجویانی که بی دلیل اخراج می‌شوند

خبرگزاری ترکیه‌ای آناتولی در گزارشی اختصاصی، از اخراج گسترده صد‌ها مهاجر و پناهجو از یونان طی هفته‌های اخیر پرده برداشته است. در بخشی از این گزارش آمده است: پلیس یونان با سوءاستفاده از بهانه همه گیری کووید-۱۹ پناهجویان را به طور غیرقانونی و بالاجبار به سوی ترکیه می‌فرستد. بر اساس موارد ثبت شده توسط شبکه خشونت مرزی، بیش از ۲۵۰ پناهجو تحت همین شرایط از پایان ماه مارس تاکنون اخراج شده‌اند. سیمون کمپل، مسئول هماهنگی این نهاد که بیشتر موارد خشونت مرزی اروپا را ثبت می‌کند، اعلام کرده است به احتمال زیاد این شمار فراتر از ۲۵۰ نفر باشد، چرا که امکان گفتگو با تمامی پناهجویان اخراج شده میسر نشده است.

همچنین گزارش‌ها می‌گوید پلیس یونان به افرادی که هنوز درخواست پناهجویی نکرده‌اند با خشونت رفتار می‌کند. حتی پلیس یونان علاوه بر پناهجویان موجود در کمپ‌های عادی، پناهجویان تحت نظارت پلیس را نیز با وعده آزادی بالاجبار عازم مرز ترکیه می‌کند.

در دیگر کشور‌های اروپایی نیز وضعیت مشابهی وجود دارد. طی ماه‌ها و هفته‌های اخیر و در فضای غیر قابل کنترل شیوع کرونا، اخراج پناهجویان وارد مرحله جدی‌تری شده است. در این میان، نهاد‌های نظارتی نیز قدرت محاسبه و کنترل عملکرد دولت‌های اروپایی در قبال پناهجویان را از دست داده‌اند.

تشدید حس مهاجرستیزی در غرب

طی روز‌های اخیر، مقامات اروپایی دور تازه‌ای از حملات به پناهجویان را آغاز کرده‌اند. بسیاری از تحلیلگران حوزه اجتماعی در غرب هشدار داده‌اند این حملات، می‌تواند زمینه ساز افزایش حس ملی گرایی افراطی و کاذب در کشور‌های اروپایی و متعاقبا افزایش دوباره حملات علیه مهاجرین شود.

تسویه حساب کشور‌های اروپایی با پناهچویان به بهانه کرونا/ تقویت مهاجر ستیزی سیستماتیک در غرب

نیکوس پاناگیوتوپولوس وزیر دفاع یونان در مصاحبه‌ای با تلویزیون یونانی اسکای مدعی شده است: ما دچار توهم نیستیم! پناهجویان تلاش خواهند کرد از آن طریق خود را به جزایر یونانی خیوس، ساموس و لیسبوس رسانده و به این ترتیب وارد اتحادیه اروپا شوند. ما با همه نیرو‌های دریایی و امنیتی خود، مانع از حضور غیر قانونی پناهجویان در کشورمان خواهیم شد.

برخی رسانه‌های یونانی مانند روزنامه کاتیمیرینی نیز از تصمیم دولت یونان برای ایجاد دیوار‌های شناور در دریای اژه (برای مقابله با پناهجویان) خبر داده‌اند. این نشریات جزئیات جدیدی از این موضوع منتشر نکرده‌اند. دولت یونان در عین تایید کلیت خبر، هنوز به صورت رسمی چیزی در این مورد اعلام نکرده است.

بازی تبلیغاتی علیه پناهجویان با چاشنی کرونا

مقامات یونانی، ترکیه را متهم کرده‌اند که قصد دارد از طریق مهاجرین آلوده به کرونا، این ویروس را به اتحادیه اروپا منتقل کند! همین مسئله سبب شده است شهروندان بسیاری از کشور‌های اروپایی (که از دروغین بودن این ادعا خبر ندارند)، خشم خود را متوجه پناهجویان و مهاجرین کرده و از دولت‌های خود بخواهند سخت‌ترین برخورد ممکن را با آن‌ها صورت دهد.

شبکه آلمانی دویچه وله در یکی از گزارش‌های خود، به همین مسئله اشاره می‌کند. یورگوس کاتروگالوس سخنگوی امور خارجی اپوزیسیون چپ در پارلمان یونان در همین مورد می‌گوید:حکومت آتن ترس از مهاجران را در میان مردم یونان (و اروپا) دامن می‌زند و پناهجویان را به عنوان یک قربانی نه، بلکه به عنوان یک خطر برای سلامت جامعه معرفی می‌کند.

هشدار‌هایی که عامدانه نادیده گرفته می‌شود

از ابتدای شیوع کرونا، بسیاری از موسسات تحقیقاتی به سران کشور‌های اروپایی هشدار داده بودند که به دلیل وضعیت بهداشتی بد و امکانات نامناسبی که در بسیاری از کمپ‌های پناهجویی در اروپا وجود دارد، و از همه مهم‌تر به علت استفاده مشترک پناهجویان از سرویس‌های بهداشتی و عمومی، امکان شیوع کرونا در این اردوگاه‌ها بسیار بالاست. با این حال مقامات اروپایی در عمل اقدامی به جز قرنطینه اردوگاه‌ها (آن هم برای جلوگیری از انتقال کرونا از اردوگاه‌های پناهجویی به جامعه) صورت ندادند. همین مسئله سبب ابتلای صد‌ها و بلکه هزاران پناهجوی اروپایی به ویروس کرونا شده است.

تسویه حساب کشور‌های اروپایی با پناهچویان به بهانه کرونا/ تقویت مهاجر ستیزی سیستماتیک در غرب

«پرو ازول» سازمان حامی پناهجویان و شورا‌های پناهجویان در آلمان، مدت‌هاست در مورد شیوع گسترده کرونا در اردوگاه‌های پناهجویی هشدار داده است. اخیراً، ۱۶۵ مورد آلودگی به ویروس کرونا در یک اقامتگاه مرکزی پناهجویان در شهرک سنت آگوستین در نزدیکی شهر بن مشاهده شده است.

تست کرونا در کمپ‌های پناهندگی انجام نمی‌شود

عدم انجام تست کرونا در کمپ‌های پناهجویان در اروپا سبب شده است آمار مربوط به میزان دقیق ابتلای ساکنان آن‌ها به کرونا مخفی باقی بماند. هورست بکر، یکی از نمایندگان حزب سبز‌ها در ایالت نوردراین وستفالن در گفتگو با روزنامه کلنر اشتات انتسایگر اعلام کرده است این حزب بار‌ها از مسئولان آلمان درخواست کرده اقدام به انجام تست کرونا در اقامتگاه‌های پناهجویان بکنند.

شبک دویچه وله در همین زمینه گزارش داده است: «این نخستین باری نیست که بیماری کووید ۱۹ در یکی از کمپ‌های پناهندگی شیوع می‌یابد. در ایالت نوردراین وستفالن، دو مورد دیگر شیوع کرونا در کمپ‌های پناهندگی گزارش شده است. در شهر‌های اویس‌کیرشن و متمان نیز موارد ابتلا به کرونا در بین پناهجویان مشاهده شده است. در کمپ پناهندگی اویس‌کیرشن، ۵۰ پناهجو به بیماری کووید ۱۹ مبتلا شده‌اند. در شهر متمان، واقع در نزدیکی شهر دوسلدورف آلمان نیز تست کرونای ۳۰ پناهجو مثبت بوده است».

در هلند، یونان و دیگر کشور‌های اروپایی نیز پناهجویان وضعیت خوبی در دوران شیوع کرونا ندارند. اخیرا ابتلای ده‌ها تن از پناهجویان ساکن کمپ اسنیک (Sneek) در هلند به کوید-۱۹ در این کشور خبرساز شد. این کمپ به مدت سه روز در قرنطینه کامل قرار گرفت و ورود و خروج پناهجویان ممنوع شده است. یونان نیز دو کمپ بزرگ ریتسونا و ماسالا را به دلیل شیوع گسترده کرونا میان اعضای آن‌ها در قرنطینه کامل قرار داده است.