تحقق حمایت‌ها از زنان و خانواده و حمایت از اطفال و نوجوانان و تحقق پیشگیری رشدمدار از جمله ماموریت‌های اصلی دفاتر امور زنان و خانواده است.

علی محمد زنگانه مشاور و مدیرکل دفتر زنان و امور خانواده قوه قضاییه در گفت‌وگوی ویدیو کنفرانسی با مدیران و کارشناسان دفاتر امور زنان و خانواده ۱۶ استان کشور گفت: تحقق حمایت‌ها از زنان و خانواده و حمایت از اطفال و نوجوانان و تحقق پیشگیری رشدمدار از جمله ماموریت‌های اصلی این دفاتر است.

زنگانه افزود: در بیش از هفت سال کار علمی و مشترک با دانشگاه‌های معتبر کشور؛ کارگروه پیشگیری رشدمدار شکل گرفت.

وی با اشاره به اینکه مداخله اساسی مدرسه محور تحت عنوان نماد (نظام مراقبتی دانش آموزان) در ۳۵ شهرستان پایلوت جامعه در حال اجراست گفت: تا پایان برنامه ششم توسعه ۲۰ هزار مدرسه و در نیمه اول برنامه هفتم توسعه، تمامی مدارس تحت پوشش این طرح قرار خواهند گرفت.

زنگانه اظهار کرد: سند ائتلاف ملی مداخله دوم تحت عنوان مداخله پیش از دبستان با عنوان تربیت اوان کودکی یا تاک در دست تهیه است و به زودی وارد فاز اجرایی خواهد شد.

مشاور معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه بیان کرد: ۸ هزار مربی آموزش خانواده آموزش و پرورش در مدت سه سال آموزش‌های لازم را گذرانده‌اند.

وی گفت: برنامه آموزش خانواده در مقاطع مختلف آموزش و پرورش به خصوص برای دانش آموزان سنین متوسطه دوم و ابتدایی بر اساس محتوای پیشگیری رشدمدار در حال انجام است.

زنگانه با اشاره به اینکه تربیت مدرس ملی و استانی برای پیشگیری پیش از دبستان نیز در حال انجام است و مربیان مهد کودک و پیش از دبستان در استان‌ها بر اساس ۹ جلد کتابی که برای انتقال مهارت‌های اجتماعی و رشد شناختی کودکان طراحی شده آموزش داده می‌شوند افزود: این اقدام برای رشد و توسعه پیشگیری رشدمدار و استیفای حقوق کودکان از طریق انتقال غیرمستقیم در حال انجام است.

مدیرکل دفتر زنان و امور خانواده بیان کرد: به منظور حمایت و تحکیم خانواده، آموزش ۶ ساعته طراحی شده که در بخشی از آن آموزش حقوق پیش از ازدواج با همکاری وزارت بهداشت و کانون سردفتران در سطح استانی و ملی در حال انجام است.

وی همچنین با اشاره به اینکه تحقق ماده ۱۶ و استقرار نظام مشاوره و مراکز مشاوره خانواده در معیت دادگاه خانواده گفت: در همه استان‌ها عمدتا در مراکز استان‌ها در سطوح شهرستان‌ها مراکز مشاوره با کمک سازمان‌های همکار بخصوص بهزیستی مستقر شده است.

زنگانه افزود: به استناد ماده ۴۱ قانون حمایت خانواده و ماده ۶۸ آیین نامه، موظف بودیم ملاقات فرزندان طلاق را از کلانتری خارج کنیم و به یک محیط مناسب ببریم که هم اکنون ۲۰۸ مرکز ملاقات فرزندان طلاق با عنوان مراکز مهر خانواده در استان‌ها شکل گرفته و با کمک دستگاه­های همکار و انجام مشاوره‌ها هشت درصد بازگشت به زندگی و صلح و سازش شده است.

مدیرکل دفتر زنان و امور خانواده قوه قضاییه بیان کرد: زوجینی که برای دادخواست طلاق مراجعه می‌کنند در صورتیکه کارشناس تشخیص دهد علت اختلاف و تقاضای طلاق ضعف مهارت ارتباط است، زوجین در کارگاه‌های مهر شرکت می‌کنند و به مدت هفت ساعت آموزش می‌بینند که این آموزش‌ها موجب شده است بین ۵ تا ۷ درصد صلح و سازش و بازگشت مجدد به زندگی داشته باشیم.

زنگانه ادامه داد: در طرح امنیت اخلاقی برای حجاب و عفاف و کشف صور و سی دی‌های مستهجن، رابطه با جنس مخالف در فضای عمومی و پارک‌ها برنامه‌هایی داشته ایم و آن‌ها به کارگاه‌های سبک زندگی به نام هور ارجاع داده می‌شوند.

مشاور معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه با بیان اینکه قوه قضاییه در اجرای ماده ۱۶ اصلاحیه قانون مبارزه با مواد مخدر در دو بخش ساماندهی بعد از دستگیری و تعیین تکلیف و صدور حکم قضایی برای معتادان متجاهر که مجرم تلقی می‌شوند و تعیین تکلیف بعد از خروج و اجرای آیین نامه بعد از خروج که توسط رییس قوه قضاییه ابلاغ شده است گفت: مسوولیت عملیاتی شدن و هماهنگی لازم ماده ۱۶ برعهده معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم نهاده شده است.

وی افزود: اصلاح و بازاجتماعی کردن زندانیان نیز با اجرای برنامه­ای با عنوان هجرت جزء برنامه‌های حوزه پیشگیری از اعتیاد است که در دوره‌های ۲۱ روزه قبل از ترخیص انجام می‌شود و برای کسانی که در این دوره‌ها شرکت کرده اند ۲۳ درصد بهبودی پایدار داشته ایم.

این نشست با حضور دکتر مسعوی ‌فر قائم مقام معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه و نمایندگان دفاتر حمایت از زنان و خانواده ۱۶ استان به صورت ویدیو کنفرانسی برگزار شد.