رییس کل دادگستری استان قم از تشکیل کمیته پیشگیری از جرایم سایبری در سطح استان قم خبر داد.
حجت الاسلام والمسلمین مظفری، رییس کل دادگستری استان قم از تشکیل کمیته پیشگیری از جرایم سایبری در سطح استان قم خبر داد و گفت: این کمیته به استناد بند پنج اصل ۱۵۶ قانون اساسی با موضوع اقدام مناسب برای پیشگیری از وقوع جرم در فضای مجازی تشکیل شده است.

رییس کل دادگستری استان قم خاطرنشان کرد: این کمیته با محوریت معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری قم و با هدف تقلیل و کنترل آسیب‌های فضای مجازی که از زمره جرایم نوظهورند، فعالیت خواهد کرد.

وی تصریح کرد: با توجه به شرایط حاکم بر نظام آموزشی در سال تحصیلی جدید، ضرورت دارد اعضای این کمیته تدابیر و تمهیدات لازم را در خصوص مصون ماندن کاربران خود به خصوص دانشجویان و دانش آموزان عزیز، از جرایم و آسیب‌های پیش رو در دستور کار قرار دهند.

حجت الاسلام والمسلمین مظفری از متولیان نظام آموزشی استان قم در سطوح حوزوی، دانشگاهی و آموزش و پروش خواست تا ضمن ارسال نظرات و پیشنهادات خود به دبیرخانه کمیته، مصوبات این کمیته را به جدیت مد نظر قرار داده و تمهیدات لازم را برای عملیاتی شدن آن‌ها به کار گیرند.

رییس کل دادگستری قم عنوان کرد: اکثر جرایم در فضای مجازی مربوط به بد اخلاقی‌های اقتصادی و جرایم غیراخلاقی است و مسلما ارتقای آگاهی‌های عمومی نقش به سزایی در پیشگیری از وقوع این جرایم دارد.

وی تاکید کرد: از ویژگی‌های مشترک این جرایم، پنهان بودن هویت واقعی مجرمان است که با پوشش‌های مختلف متقلبانه، اقدام به تطمیع و اغفال قربانیان خود می‌کنند. از این رو لازم است ارتقاء بخشی آگاهی‌های عمومی و افزایش سواد رسانه‌ای شهروندان با استفاده از ظرفیت کارشناسان و رسانه‌های استانی؛ مورد توجه جدی واقع شده و در دستور کار دستگاه‌های مرتبط قرار گیرد.