تفاهم نامه مشترک بین سازمان ثبت اسناد و املاک کشور و وزارت دفاع و پشتیبانى نیروهاى مسلح با موضوع تثبیت مالکیت اراضى و املاک نیروهاى مسلح و تسریع در صدور اسناد مالکیت کاداستر امضا شد.

آیین امضاى تفاهم نامه مشترک بین سازمان ثبت اسناد و املاک کشور و وزارت دفاع و پشتیبانى نیروهاى مسلح با موضوع تثبیت مالکیت اراضى و املاک نیروهاى مسلح و تسریع در صدور اسناد مالکیت کاداستر با حضور ذبیح الله خداییان، رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور و على اکبر سلیمانى، معاون مهندسى دفاعى و پدافند غیرعامل وزارت دفاع و پشتیبانى نیروهاى مسلح برگزار شد.

خداییان رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در ابتدای این آیین ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهدا و امام خمینی (ره) عنوان کرد: حسب دستور رییس قوه قضاییه مبنی بر تسریع در اجرای طرح کاداستر با اولویت مستندسازی اراضی ملی و دولتی ما در سال جاری و در سال ۹۸ تفاهم نامه‌هایی را با برخی از ادارات و سازمان‌هایی که دارای املاک بیشتری هستند، منعقد کردیم که یکی از آن‌ها نیرو‌های مسلح اعم از سپاه و ارتش است.

وی با بیان اینکه نیرو‌های مسلح از قدیم الایام دارای املاک و اراضی بوده اند و هستند، گفت: برخی از این املاک هنوز دارای اسناد دفترچه‌ای قدیمی هستند که حدود آن‌ها دقیقا مشخص نیست و برخی از اراضی دارای مبایعه نامه و صورت جلسات هستند که به نیرو‌های مسلح واگذار شده اند.

خدائیان اضافه کرد: در اجرای طرح کاداستر و با توجه به هماهنگی خوبی که وزارت دفاع در سال‌های اخیر داشته هدف این است که املاک و اراضی نیرو‌های مسلح در اجرای قانون حدنگار مستند سازی شوند و حدود دقیق آن‌ها مشخص شود.

وی گفت: با اجرای این طرح مدیریت املاک و اراضی در نیرو‌های مسلح نسبت به قبل ارتقای پیدا‌ می‌کند و از تجاوز افراد سودجو به این اراضی جلوگیری می‌شود.

وی تصریح کرد: تاکنون اقدامات خوبی صورت گرفته است و طبق آمار نزدیک به یک میلیون هکتار از اراضی نیرو‌های مسلح جانمایی شده و لازم است در سامانه کاداستر ثبت و ضمن صدور سند کاداستری در اختیار نیرو‌های مسلح قرار گیرد.

رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور ادامه داد: تفاهم نامه که امروز با وزارت دفاع که متولی اراضی و املاک نیرو‌های مسلح است بر‌ای اجرای آن کارگروهی هم در مرکز و هم در استان‌ها تشکیل می‌شود تا امور را پیگیری و مدیریت کند و ظرف یک مدت معقول و مناسب براساس قوانین ومقررات اسناد کاداستری نیرو‌های مسلح را در اختیار آن‌ها قرار دهیم تا دقیقا حدود املاک و اراضی مشخص شود.

خداییان تاکید کرد: با این اقدام بخشی از اراضی دولتی که در اختیار نیرو‌های مسلح است مستند می‌شود و امکان مدیریت آن نیز فراهم خواهد شد.

وی در بخش پایانی سخنان خود ضمن قدردانی از افرادی که دروزارت دفاع و سازمان ثبت در انعقاد این تفاهم نامه نقش داشتند گفت: ان شاالله بتوانیم هرچه سریعتر اراضی و املاک دولتی و ملی را مستند سازی کنیم و سند آن را در اختیار مراجع ذی صلاح قرار دهیم.

ابراهیمی رییس سازمان املاک و اراضی نیرو‌های مسلح نیز با تاکید بر نقش قانون کاداستر در تثبیت مالکیت‌ها گفت: وزارت دفاع در بحث اجرای کاداستر و سیاست‌های کلی دولت محترم برای مدیریت دارایی‌ها حرکت خوبی را انجام داده است و ان شالله این همکاری و اقدامی که امروز صورت می‌گیرد ادامه داشته باشد.

وی در ادامه برخی از ویژگی‌های قانون کاداستر درحوزه آمایش دفاعی را تشریح کرد.

علی اکبر سلیمانی معاون مهندسی دفاعی و پدافند غیرعامل وزارت دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلح عنوان کرد: امیدواریم در راستای طرح جامع حدنگار بتوانیم از زمین خواری پیشگیری کنیم.

وی اظهار کرد: امروز با همکاری عزیزان در سازمان ثبت اقدام خوبی صورت گرفت و امیدواریم باعث شود که بتوانیم مستند سازی اراضی و املاک را انجام دهیم.

در پایان این آیین تفاهم نامه مشترک فی ما بین سازمان ثبت اسناد و املاک کشور و وزارت دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلح امضا شد.