در پی بازدید‌های تخصصی رییس کل دادگستری استان کرمان و هیات تخصصی قضایی از واحد‌های تعطیل و نیمه تعطیل استان، با برگزاری نشست تخصصصی اقتصاد مقاومتی حل مشکلات دو واحد صنعتی بزرگ آلومینیوم هزار و روغن نباتی گلناز مورد رسیدگی قرار گرفت.

در پی بازدید‌های تخصصی رییس کل دادگستری استان کرمان و هیات تخصصی قضایی از واحد‌های تعطیل و نیمه تعطیل استان، با برگزاری نشست تخصصصی اقتصاد مقاومتی حل مشکلات دو واحد صنعتی بزرگ آلومینیوم هزار و روغن نباتی گلناز در حوزه‌های مالیاتی، صدور دسته چک، صدور کارت بازرگانی، جلب همکاری صادر کنندگان خارجی و … مورد رسیدگی قرار گرفت.

رییس کل دادگستری استان کرمان در این نشست، گفت: در شرایط جنگ اقتصادی باید بر مبنای قانون، کشور را از بن بست خارج کرده و از تمام ظرفیت‌های موجود نهایت استفاده برای حمایت از تولید و صنعت صورت گیرد.

یدالله موحد با اشاره به این مطلب که بر مبنای نگاه مسالمت آمیز و مساعدت آمیز مدیران می‌توان بسیاری از مشکلات را برطرف کرد، گفت: تعدادی از مدیران استانی با روحیه جهادی نسبت به حل مشکلات و موانع پیش روی واحد‌های تولیدی در اسرع وقت اقدام می‌کنند که جای تقدیر دارد.

وی ادامه داد: تمامی راهکار‌ها برای حل مشکلات واحد‌های تولیدی و صنعتی باید بر مبنای قانون تدوین و اجرایی شود، زیرا در غیراینصورت در مرحله اجرا ناتمام باقی خواهند ماند.

پیگیری حل مشکلات کارخانه روغن نباتی گلناز

رییس کل دادگستری استان کرمان در ادامه اظهارداشت: در بازدید انجام شده از کارخانه روغن نباتی گلناز به همراه معاون قوه قضاییه و نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی مقرر شد موضوعاتی که نیاز به پیگیری‌های ملی دارد در سطح کشوری پیگیری شود.

موحد گفت: نیاز‌های این کارخانه طی یک نامه به دادستانی کل و دفتر نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی ارایه می‌شود تا در پیگیری‌های کشوری، مورد نیاز این کارخانه انجام شود.

وی بیان کرد: تلاش و پشتیبانی قضایی برای افزایش سهمیه کارخانه روغن نباتی گلناز انجام می‌شود تا صادرات این واحد نیز به خوبی محقق شود.

نماینده عالی قوه قضاییه در استان کرمان ادامه داد: باید تلاش شود که این کارخانه به حداکثر ظرفیت تولیدی رسیده و نسبت به پرداخت بدهی‌های خود اقدام کرده و بر مبنای صادرات محصولات خود، ارزآوری خوبی برای کشور و استان داشته باشد.

موحد با اشاره به اینکه زمینه قانونی برای صادرات محصولات تولیدی کارخانه روغن نباتی گلناز فراهم است، افزود: تلاش می‌شود که از ظرفیت‌های روغن نباتی گلناز برای راه اندازی مجدد کارخانه قند بردسیر نیز استفاده شده و ظرفیت‌های اشتغال در استان ارتقا یابد.

وی با اشاره که دیون کارخانه قند بردسیر با پیگیری دستگاه قضایی استان کرمان در مرحله پرداخت قرار دارد، عنوان کرد: دستگاه قضایی پیشنهاد راه اندازی مجدد این کارخانه را به کارخانه روغن نباتی گلناز ارائه کرده و از سوی هیات مدیره این کارخانه در دست بررسی قرار دارد.

تلاش برای رفع مشکلات کارخانه آلومینیم هزار کرمان

رییس کل دادگستری استان کرمان در ادامه با اشاره به بازدید انجام شده از کارخانه آلومینیوم هزار کرمان، عنوان کرد: حکم ورشکستگی این کارخانه صادر شده و مدیر تصفیه آن نیز در حال پیگیری امور هستند؛ اما این کارخانه در حال حاضر در حال تولید و فروش محصولات خود است و دستگاه قضایی تلاش می‌کند که وضعیت آن را به وضعیت مطلوب برساند.

موحد بر حل مشکلات این واحد تولیدی در حوزه مالیاتی تاکید کرد و ادامه داد: براساس مصوبه شورای تامین استان، زمینه رفع برخی از مشکلات این واحد تولیدی در حوزه بانکی نیز فراهم شده و مابقی اقدامات براساس پیگیری‌های معاون قضائی دادستان کل کشور با بانک مرکزی رفع خواهد شد.

وی اظهار داشت: دستگاه قضایی استان کرمان براساس شناخت دقیق ابعاد جنگ اقتصادی کنونی با رویکرد حمایت از تولید در راستای تحقق اهداف تحولی قوه قضاییه گام بر می‌دارد.