رییس کل دادگستری خراسان شمالی با اشاره به تلاش دستگاه قضایی برای احیای واحدهای مرغداری خراسان شمالی گفت: بدون اغماض و مماشات با مسببین بی ثباتی در بازار و عوامل گرانی قیمت مرغ برخورد خواهیم کرد.

جلسه فوق العاده کمیته فرعی ستاد استانی اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی دادگستری کل خراسان شمالی  در حالی به ریاست حجت الاسلام والمسلمین اسدالله جعفری رییس کل دادگستری استان خراسان شمالی برگزار شد که بررسی مهمترین علل و عوامل بی ثباتی و نوسانات قیمت مرغ  در خراسان شمالی مهمترین محور این نشست به شمار می رفت.

در این جلسه که علاوه بر نمایندگان مرغداران، کشتارگاه ها و توزیع کنندگان مرغ، مدیران دستگاه های اجرایی ذی ربط از جمله صمت، جهادکشاورزی، تعزیرات حکومتی و دامپزشکی نیز حضور داشتند، مهمترین مشکلات مربوط به نوسانات قیمت مرغ در استان خراسان شمالی طی فرایندهای مربوطه مورد بحث، بررسی و تبادل نظر قرار گرفت.

رییس کل دادگستری استان خراسان شمالی با بیان اینکه سیاستگذاری و تقویم قیمت کالاهای اساسی از جمله مرغ اساسا در زمره  وظایف دستگاه قضایی  نیست و عمدتا در ردیف مسئولیت های نهادها و سازمان های اجرایی و بطور مشخص ستاد تنظیم بازار به شمار می رود، تصمیمات این ستاد را لازم الاجرا دانست و تصریح کرد: ساز و کار قیمت گذاری ها کاملا مشخص و روشن است و طبعا آنچه به دستگاه قضایی و سازمان های نظارتی مربوط است؛ نظارت بر حسن اجرای قوانین است.

وی گفت: چنانچه در طی فرایندها و مسئولیت های قانونی چه از سوی مرغداران، کشتارگاه ها و یا توزیع کنندگان و چه از سوی مسئولین ذی ربط در دستگاه های اجرایی تخلفی مشاهده کنیم ذره ای کوتاه نخواهیم آمد و بدون اغماض و مماشات با مسببین بی ثباتی در بازار و عوامل گرانی قیمت مرغ برخورد خواهیم کرد.

حجت الاسلام والمسلمین جعفری با بیان اهمیت مسئولیت شناسی و تأکید بر عمل به تکالیف و تعهدات قانونی به کلیه عوامل مرتبط با قیمت مرغ و همچنین دستگاه های اجرایی که در این خصوص وظایف قانونی و مدیریتی ذاتی بر عهده دارند هشدار داد.

وی حوزه تولید، اشتغال و سرمایه گذاری را از جمله مهمترین اولویت‌های دستگاه قضایی در ستاد استانی اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی عنوان و از حمایت تمام قد و همه جانبه دستگاه قضایی از تولید کنندگان و سرمایه گذاران در استان خراسان شمالی خبر داد.

رییس کل دادگستری استان خراسان شمالی با بیان اینکه در حال حاضر از تعداد ۱۰۰ واحد مرغداری در خراسان شمالی، ۸۶ واحد مشغول به فعالیت هستند، از تلاش دستگاه قضایی برای تمهید موجبات احیای واحد‌های تولیدی در معرض تعطیلی خبر داد.

وی سهم استان خراسان شمالی از نهاد‌های دام و طیور و نوسانات قیمت‌ها را در این حوزه قابل تأمل دانست و به کمبود چهار هزار تنی نهاده‌های طیور در استان خراسان شمالی اشاره کرد و این عامل را از جمله دغدغه‌های مرغداران و یک از عوامل زمینه ساز گرانی قیمت مرغ برشمرد.

رییس کل دادگستری استان خراسان شمالی از مسئولان جهاد کشاورزی خواست در اسرع وقت نیاز‌های این حوزه را کاملا مرتفع و گزارش اقدامات خود را به دبیرخانه ستاد استانی اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی دادگستری کل استان خراسان شمالی اعلام کنند.

علاوه بر مشکلات مربوط به نهاده‌های طیور، عدم تخصیص مرغ زنده به میزان کافی به کشتارگاه، شفافیت بخشی و پکپارچه سازی زنجیره‌های تولید و عرضه مرغ در بازار، عدم احراز اهلیت فنی و اعتباری برخی تولیدکنندگان و توزیع کنندگان مرغ، عدم صدور فاکتور فروش در تمامی مراحل و فرایندها، استفاده بهینه از تمامی ظرفیت‌های تولیدی کشتارگاه‌ها و ساماندهی حوزه دلالی از جمله موضوعات و مسائلی بود که در این جلسه مورد بررسی قرار گرفت.