حقوق شهروندی از مهمترین سرفصل‌های حقوق در جامعه ما محسوب می‌شود.

درپی شیوع ویروس کرونا در ایران، وزارت بهداشت اقدام به ابلاغ دستورالعمل‌هایی به کارفرمایان برای پیشگیری از شیوع کرونا در محیط‌های کاری کرد که در اینجا پس از ذکر چند نکته به این دستورالعمل‌ها اشاره می‌کنیم:

اول، شیوع ویروس کرونا منحصر به ایران نبوده و مطابق آمار رسمی اعلام شده تقریباً اکثر کشورهای دنیا را درگیر خود کرده است.

دوم، مطابق آمارهای رسمی سازمان بهداشت جهانی، ایران جزء کشورهای دارای شیوع زیاد است.

سوم، مسئولین مرتبط و درگیر در مبارزه با ویروس کرونا به طور رسمی و مکرر گفته اند اگر درخانه بمانیم، انتشار ویروس کرونا محدود و زنجیره انتقال آن قطع خواهد شد و از مردم خواسته اند از منزل خارج نشده و از ترددهای غیر ضروری خودداری کنند.

چهارم، مطابق پروتکل ها و دستورالعمل های رسمی صادره توسط وزارت بهداشت، اجتماعات انسانی عامل اصلی و مهم در انتقال و شیوع ویروس است. از جمله مهمترین و در معرض ابتلاترین این اجتماعات، محیط های کار می باشد.

در راستای اتخاذ تدابیر پیشگیرانه ی ابتلا به ویروس کرونا به صورت همگانی از پرسنل شاغل برخی از دستگاهها خواسته شده در محیط کار حضور نداشته باشند و کارها به صورت دورکاری انجام دهند.

ضرورت قانونی اتخاذ تدابیر بهداشتی در محیط کار

همچنین احتمال شیوع ویروس در محیط های کار وزارت بهداشت را بر آن داشت تا دستورالعملی پیرامون پیشگیری از ابتلا به ویروس در محیط کار در همان روزهای ابتدایی شیوع ویروس صادر و ابلاغ نماید که بندهایی از آن به شرح ذیل می باشد:

–  منع استفاده از دستگاه ثبت اثر انگشت به منظور کنترل ورود و خروج پرسنل

–  منع ورود و خروج مستمر پرسنل از شرکت برای سیگار کشیدن در ساعات روز

– وجود مواد شوینده، گندزدا، امکانات و تجهیزات نظافت به مقدار کافی و لازم در محل کار

–  ممانعت از ادامه فعالیت پرسنل بیمار و مشکوک به بیماری های تنفسی یا افرادی که در خانواده ی آنها فرد مبتلا وجود دارد.

– استفاده از پرسنل مخصوص به عنوان مسئول نظافت و استفاده از ماسک، دستکش، چکمه و لباس کار در هنگام نظافت.

–  نظافت دستگیره های در، نرده پله ها و سرویس های بهداشتی به صورت مستمر و سایر سطوح مانند کف اتاق ها، راهروها، میز کار و کامپیوتر و سایر اقلام و وسایل اداری، پشتی صندلی ها با کمک مواد شوینده و سپس گندزدایی توسط ماده گندزدای مایع الکلی. (دو مرحله نظافت و گندزدایی جدا از یکدیگر بوده و نباید هیچگونه اختلاطی بین شوینده و گندزدا انجام گیرد).

–   شستشو، نظافت و گند زدایی مستمر سرویس های بهداشتی( نظافت، شستشو و گندزدائی تمام سطوح سرویس های بهداشتی بعد از هر شیفت به طور مرتب.)

–  ارائه آموزش های لازم به پرسنل مانند ضرورت باز گذاشتن درها و در صورت امکان پنجره ها.

–  نصب ادوات بهداشتی همچون دستمال کاغذی به منظور فشردن دکمه های آسانسور و متعاقباً استقرار سطل های زباله ی درب دار پدالی در آسانسورها و تخلیه مستمر این دستمال ها.

لازم به ذکر است صحت انجام مراحل و فعالیت های کنترل و مراقبت محیطی بر عهده سرپرستان کارگاه بوده و به جهت شرایط ویژه و خطر شیوع بیماری کرونا کلیه مراحل ارائه شده در این راهنما تا رفع بحران و استقرار شرایط عادی برای کلیه کارگاه ها و کارفرمایان لازم الاجرا می باشد.

راه های جلوگیری از شیوع ویروس در محیط کار

_ اعطای اجازه به پرسنل مبنی بر انجام کارها به صورت دورکاری بصورت موردی

_ تعطیلی یا کاهش ساعات کاری یا شیفت بندی پرسنل به منظور کاهش تراکم جمعیت در محیط‌های کاری

_ اتخاذ تدابیر پیشگیرانه همچون استفاده از دستگاه تب سنج و الزام به استفاده از ماسک و دستکش و ضدعفونی کردن دست ها و وسایل از درب ورودی ساختمان شرکت

– ممانعت از ورود و خروج مستمر و خطرناک پرسنل جهت کشیدن سیگار در بیرون از شرکت.

– نظافت و گندزدایی به صورت مستمر و هر چند ساعت یک بار.

– الزام نیروهای خدماتی به استفاده بیش از پیش از ادوات و وسایل بهداشتی و نیز ضد عفونی کردن سطوح پرخطر شناسایی شده برای شیوع بیماری مانند دستگیره ها و آسانسور.

– تدوین دستورالعمل حفاظتی-مراقبتی مبنی بر کنترل و جلوگیری از شیوع ویروس با توجه به شرایط فعلی و ابلاغ به تمام کارمندان.

*یاسر میرزاجعفری