رییس کل دادگستری استان ایلام با بیان اینکه برنامه‌های تحولی قوه قضاییه در دادگستری استان ایلام ابلاغ، اجرا و به صورت مداوم پیگیری می‌شود، گفت: حفظ حرمت و کرامت انسانی یک الزام است و تکریم ارباب رجوع باید سرلوحه کاری قضات و کارکنان دادگستری باشد.
 آیین تکریم و معارفه رییس دادگستری شهرستان چرداول با حضور علی دهقانی، رییس کل دادگستری استان ایلام، احمدی و تمری معاونان قضایی دادگستری، امام جمعه موقت، فرماندار و سایر مسئولان اجرایی، انتظامی و امنیتی این شهرستان برگزار شد.

دهقانی در این مراسم با اشاره به جایگاه داوری و قضاوت در زندگی جمعی انسان ها، به بیان ویژگی‌ها و خصوصیات نظام قضایی اسلام پرداخت و اذعان کرد: نظام قضایی اسلام ویژگی ها، ارکان و چارچوب‌هایی دارد که آن را از سایر نظام‌های قضایی دنیا متمایز می‌کند.

وی افزود: قانون و عدل دو رکن اساسی نظام قضایی اسلام هستند و احکام و قوانین قضایی اسلام، چون برخاسته از منبع وحیانی و برگرفته از شرع مقدس است از احکام و قوانین سایر نظام‌های قضایی دنیا متمایز و برتر است.

رییس کل دادگستری استان ایلام اضافه کرد: سیطره قانون در جامعه صرفا مربوط به قاضی نبوده و التزام به قانون بر عهده همه مردم، مسئولان، کارگزاران و نهاد‌ها و سازمان هاست و نتیجه اجرای قانون استقرار نظم و امنیت در جامعه است.

دهقانی به عدل و قسط به عنوان دومین رکن نظام قضایی اسلام اشاره و بیان کرد: عدل بالاترین درجه حسن اخلاق است و باید همه مسئولان دستگاه‌های اجرایی و قضایی عادل باشند، در دستگاه قضایی رعایت عدل و قسط باید دقیق‌تر و بیش‌تر مد نظر بوده و قاضی باید قائم و قوّام به عدل باشد.

وی یادآور شد: از نگاه اسلام شرط کمال انسان وجود ملکه نفسانی عدالت و شرط رسیدن به این ملکه نفسانی در مقام قضایی خداترسی و تقوی است.

رییس کل دادگستری استان ایلام همچنین ویژگی‌های مدیران دستگاه قضایی را مدارا و سعه صدر، خویشتن داری، قاطعیت در حکم، جلب رضایت مردم و التزام به قانون برشمرد.

وی دوران ریاست حضرت آیت الله رییسی در دستگاه قضا را دوران تحول و تحول گرایی دانست و گفت: برنامه‌های تحولی قوه قضاییه در دادگستری استان ایلام ابلاغ، اجرا و به صورت مداوم پیگیری می‌شود و نتیجه اجرای این برنامه‌ها در نظر و رضایت مردم از دستگاه قضایی مشهود خواهد بود.

دهقانی سه اولویت دستگاه قضایی در سال جاری را حفظ کرامت مردم، برخورد با فساد و حمایت از جهش تولید و رفع موانع آن عنوان کرد و افزود: حفظ حرمت و کرامت انسانی یک الزام است و تکریم ارباب رجوع باید سرلوحه کاری قضات و کارکنان دادگستری باشد.

وی اولویت دوم دستگاه قضایی در سال جاری را مبارزه با فساد و برخورد با مفسدان دانست و گفت: در این مسیر رضایت و همکاری مردم یک ضرورت است و با اخلال گران نظم و امنیت جامعه به شدت برخورد شده و رسیدگی به صورت سریع، دقیق و با قاطعیت انجام می‌گیرد.

رییس کل دادگستری استان ایلام با اشاره به نامگذاری امسال به نام جهش تولید و در راستای اجرای فرمان مقام معظم رهبری (مد ظله العالی)، تاکید کرد: دادگستری استان ایلام با حمایت‌های قضایی و حقوقی در جهت رفع موانع تولید، حامی و یاری رسان واحد‌های تولیدی خواهد بود و نظارت بر انجام وظایف و تکالیف اصلی دستگاه‌هایی که با معیشت مردم سروکار دارند به جد مورد توجه است.

وی بر برخورد عادلانه، به موقع، متناسب و قانونمند در مواجهه با جرایم با هماهنگی سایر دستگاه‌های اجرایی، انتظامی و امنیتی شهرستان تاکید کرد و افزود: تعامل دستگاه قضایی به معنای نفی استقلال آن نیست؛ قاضی تنها بر مبنای مستندات، ادله و دفاعیات طرفین حکم صادر می‌کند، ولی در کنار بحث رسیدگی، به منظور تامین و حفظ امنیت مردم، دستگاه قضایی با کلیه سازمان‌ها و نهاد‌های خدمت رسان همکاری، تعامل و هم افزایی دارد.

همچنین در این جلسه فتاحی فرماندار چرداول نیز در سخنانی بیان کرد: تعامل و همکاری مناسبی بین تمامی دستگاه‌های اجرایی، انتظامی و نظامی و قضایی شهرستان چرداول وجود دارد و دولت از هیچ تلاشی برای برقراری نظم و اجرای عدالت با دستگاه قضایی فرو گذار نخواهد کرد.

فتاحی افزود: مردم انتظار برخورد عادلانه، به موقع و مناسب با جرم را دارند و دستگاه قضایی برخورد‌های خوب و درخور توجهی با مجرمان و مفسدان اقتصادی و امنیتی داشته که با اقبال عموم مردم مواجه شده است.

وی تاکید کرد: همه ارکان و دستگاه‌های انقلاب اسلامی یک هدف واحد که همان خدمت رسانی به مردم است را دارند و رمز موفقیت و ارائه خدمات مناسب به مردم تعامل، همکاری و هم افزایی تمامی دستگاه‌های اجرایی، قضایی، انتظامی و امنیتی است.

وی یادآور شد: همه در یک مجموعه هستیم و هدف برقراری عدالت، امنیت همه جانبه، ایجاد امید و نشاط و خدمت رسانی به آحاد مردم است.

در پایان این مراسم با قدردانی از عملکرد سیدرضا صلاح الدینی رییس سابق، اسماعیل قمری به عنوان رییس دادگستری شهرستان چرداول منصوب شد.