در حراج هنر قرن بیستم خاورمیانه ساتبیز سه اثر از منیر شاهرودی فرمانفرماییان، دو اثر از بهمن محصص، دو اثر از منوچهر یکتایی و آثاری از پرویز تناولی، لیلی متین دفتری، منصور قندریز، مسعود عربشاهی، فرهاد مشیری، فرامرز پیلارام، رضا درخشانی، صادق تیرافکن، کامروز آرام و هدیه شفیعی ارائه شده بود که در این بین […]

در حراج هنر قرن بیستم خاورمیانه ساتبیز سه اثر از منیر شاهرودی فرمانفرماییان، دو اثر از بهمن محصص، دو اثر از منوچهر یکتایی و آثاری از پرویز تناولی، لیلی متین دفتری، منصور قندریز، مسعود عربشاهی، فرهاد مشیری، فرامرز پیلارام، رضا درخشانی، صادق تیرافکن، کامروز آرام و هدیه شفیعی ارائه شده بود که در این بین تنها ۶ اثر به علت ارائه پیشنهادهای آنلاین بیشتر از کمینه و بیشینه در نظر گرفته شده به وسیله حراج ساتبیز به فروش رسیدند.

سال عوض شد؛ ولی کرونا (corona) کماکان خبر اصلی رسانه ها است. سال پیش فراگیری این ویروس بازارهای سینمایی، تئاترها و نمایشگاه های کتاب و کنسرت های دنیا را به تعطیلی کشاند و امسال هم کمر به تعطیلی بازارهای تجسمی بسته است. در یکی، دو ماه قبل ایده های فراوانی برای برگزاری آنلاین رویدادهای فرهنگی مطرح شده و بعضی از آن ها هم اجرا شده است.

برگزاری آنلاین کنسرت های موسیقی، نمایش فیلم در کمپانی های نمایش خانگی و… از این دست رویدادها بود که توانست با استقبال نسبتا قابل توجه مردم روبرو شود؛ ولی هیچ کدام از این رویدادها نتوانست آنقدر که بنظر میرسد اقبال عمومی پیدا کند. در این میان برگزاری حراج های هنری نیز چالشی بزرگ برای دارندگان و فروشندگان آثار هنری بود. اقدام به برگزاری فروش آنلاین در حراجی ها اولین بار از طرف حراجی ساتبیز در روزهای نخستین سال تازه شمسی محک زده شد. این حراجی که عنوان حراج هنر قرن بیستم خاورمیانه ساتبیز را بر پیشانی داشت، به علت شیوع ویروس کرونا در لندن در این دوره به صورت آنلاین برگزار شد با فروش کلی ۲ میلیون و ۱۹۳ هزار و ۶۲۵ پوند بکار خود پایان داد. هرچند رقم نهایی فروش قابل توجه بنظر میرسد ، ولیکن وقتی بدانیم فروش قبلی همین حراج برای همین آثار نزدیک به دو برابر این رقم بوده است، آن گاه تفاوت فروش در دوران پساکرونایی را درک خواهیم کرد.

بعضی از کارشناسان معتقد هستند که این رویداد به احتمال بسیار زیاد بر فروش این حراجی در سال جاری میلادی و همچنین فروش سایر حراجی های معتبر آثار تجسمی در روزهای پیش رو اثر خواهد گذاشت و برگزاری آن ها را متوقف خواهد کرد. به نظر می رسد در صورت درستی این پیش بینی، روزهای سختی در انتظار بازارهای هنری جهان است. آنچه روی داد سایت حراج خانه ساتبیز طی اطلاعیه ای اعلام کرد با توجه به دستورالعمل های دولت انگستان، حراج هنرهای خاورمیانه قرن ۲۰ این حراج خانه تعلیق شده است تا به صورت فروش آنلاین از ۲۷ تا ۳۱ مارس( ۸ تا ۱۲ فروردین ماه) برپا شود.