رییس کل دادگستری استان کرمان با اشاره به تاکیدات ریاست قوه قضاییه در راستای حفظ امنیت مردم، گفت: نیرو‌های امنیتی، قضایی و انتظامی بر مبنای پیش بینی و پیشگیری تخصصی اجازه هیچ گونه تحرکی را به عناصر دست نشانده معاندین نخواهند داد.
یدالله موحد در یین معارفه ریاست جدید دادگستری شهرستان جیرفت افزود: ریاست قوه قضاییه تاکید کرده اند که در حوزه امنیت مردم و جامعه نباید ذره‌ای کوتاه آمد و در این شرایط کنونی امنیت مردم از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.
وی تاکید کرد: قضات، دادستان ها، نیرو‌های امنیتی و سایر دست اندرکاران حوزه امنیتی باید عزم خود را جزم کنند و هیچگونه خشونت و شرارتی را برنتابند، زیرا دشمنان و معاندین تمام ظرفیت‌های تبلیغی، اقتصادی و فرهنگی خود را برای آسیب زدن به ملت تجمیع کرده اند و باید بیش از گذشته هوشیار بود و در عرصه دفاع از ملت و کیان نظام مقدس جمهوری اسلامی اقدام کرد.
نماینده عالی قوه قضاییه در استان کرمان اظهارداشت: دستگاه قضایی باید پشتیبانی لازم از نیرو‌های امنیتی را انجام دهد تا بتوانند بر مبنای پیش بینی و پیشگیری از عهده مسئولیت‌های خود در دفاع از ملت برآیند.
موحد گفت: قوه قضاییه به هیچ عنوان اجازه هیچ تحرکی را به عناصر دست نشانده معاندین نخواهد داد و قاطعانه و برمبنای فرمایشات رهبری در راستای منافع نظام و آرمان شهدا حرکت می‌کند.
وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به این مطلب که قضاوت کار دشواری است، گفت: کار قضایی در نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران دشوارتر از سایر مسئولیت‌ها است، زیرا کارآمدی نظام قضایی جمهوری اسلامی ایران به این نظام اعتبار می‌بخشد و ضعف و سستی در این سیستم موجب بی اعتباری نظام خواهد شد.
رییس کل دادگستری استان کرمان ادامه داد: قوام، دوام و بقای هر حاکمیتی بستگی به عدالت گستری آن حکومت دارد و در مبانی و تعالیم دین مبین اسلام نیز این موضوع مطرح شده است.
موحد با اشاره به این مطلب که احقاق حق و اجرای عدالت به عنوان یکی از ارکان دین مبین اسلام از اهمیت و جایگاه بسیار رفیعی برخوردار است و به تبع آن در نظام مقدس جمهوری اسلامی نیز اهمیت فوق العاده‌ای دارد، اظهارداشت: افرادی که در این امر خطیر و مهم ایفای نقش می‌کنند و مسئولیت می‌پذیرند باید به این خطر و اهمیت این منصب واقف باشند و دقت کنند که به الزامات این منصب پایبند باشند.
وی گفت: کارگزاران دستگاه قضایی حقیقتادر شرایط فعلی مجاهدانه و ایثارگرانه در حال خدمت و تلاش هستند تا اعتماد عمومی به نظام قضایی کشور ارتقا یابد.
رییس کل دادگستری استان کرمان با اشاره به آغاز دوران تحولی در قوه قضاییه، بیان کرد: از حدود یک سال و نیم گذشته و متعاقب منشور گام دوم انقلاب که از سوی رهبری اعلام شده است، بنا است در قوه قضاییه تحول رخ دهد و محور‌های سند تحول نیز مشخص شده است.
موحد تاکید کرد: برای آنکه بتوانیم همگام، همراه و همدل با سیاست‌ها و رویکرد‌های ریاست قوه قضاییه حرکت کنیم، باید وقت اداری و غیر اداری را در نظر نگیریم و متناسب با شرایط و مخلصانه وبرای رسیدن به رفاه و سعادتی که مد نظر نظام است، تلاش کنیم.
وی افزود: در این برهه حساس قوه قضاییه مسئولیت بسیار سنگینی بر عهده دارد و محور‌های مدیریت تحولی قوه قضاییه در زمینه‌های مختلف از جمله در مقابله با فساد و فساد ستیزی در درون و برون این دستگاه مورد تاکید قرار گرفته است.
رییس کل دادگستری استان کرمان با اشاره به این مطلب که عزم راسخ دستگاه قضایی در میدان پرخطر مبارزه با فساد ملموس و قابل مشاهده است، اظهارداشت: تمامی دستگاه‌ها و قوای اجرایی و مقننه و مردم باید همگام و پشتیبان جدی دستگاه قضایی در این زمینه باشند و تاکنون نیز مردم به خوبی از این حرکت پشتیبانی کرده اند و گام‌های بلندی در این زمینه برداشته شده است.
موحد یادآور شد: قوه قضاییه امروز عزم راسخ دارد که در دورن این قوه کرامت انسانی را ارتقا بخشیده و به حقوق انسانی، اسلامی و شهروندی مردم بیشتر از گذشته احترام بگذارد.
وی گفت: سند حفظ کرامت انسانی در دستگاه قضایی از افتخارات نظام قضایی جمهوری اسلامی و مبتنی بر فرمایشات ائمه معصوم (ع) و مبانی اسلامی و شرعی است.
وی یادآور شد: سند حفظ کرامت انسانی در دستگاه قضایی یک توصیه اخلاقی نیست بلکه یک دستور و فرمان اجرایی است و اجرای آن جزء الزامات دستگاه قضایی به شمار می‌رود و باید به شکلی اقدام شود که مردم به صورت ملموس احساس کنند که مفاد این سند در حال اجرا است.
نماینده عالی قوه قضاییه در استان کرمان، توجه به حقوق عامه را از دیگر اولویت‌های قوه قضاییه برشمرد و تاکید کرد: قوه قضاییه در زمینه ترک وظیفه و فعل و مسئولیت‌های ناشی از آن در اجرای اصل ۱۵۶ قانون اساسی بخشنامه‌ای صادر کرده است و هرگونه ترک وظیفه، اهمال و سهل انگاری در انجام وظایف که موجب تضییع حقوق و اموال عمومی شود، موضوع ماده ۵۶۸ قانون مجازت اسلامی باشد، قابل تعقیب کیفری است و مشمول مرور زمان نیز نمی‌شود.
موحد یادآور شد: قوه قضاییه، سازمان بازرسی کل کشور و دیوان عدالت ادرای به عنوان متولی حفاظت از حقوق عامه مسائل مربوط به ترک فعل‌ها را تعقیب می‌کنند، زیرا این مسائه در نظام قضایی ما بسیار اهمیت دارد و نباید به سادگی از کنار آن‌ها عبور کرد.
وی ضمن پاسداشت خدمات ارزشمند مرحوم حسین شکوهی نسب، از ایشان به عنوان جاهد فی سبیل الله یاد کرد و اظهارداشت: آن مرحوم شب و روز در جهت خدمت به محرومان و مردم با تمام توان کار می‌کرد و با فوت ایشان سرمایه ارزشمندی را از دست دادیم، زیرا ایشان از مفاخر دستگاه قضایی استان کرمان به شمار می‌رفتند.
رییس کل دادگستری استان کرمان با تاکید بر این مطلب که سرمایه‌های ارزشمند انسانی در نظام قضایی کشور وجود دارد، گفت: ظرفیت عظیمی از جوانان متدین و متشرع در نظام قضایی کشور خدمت می‌کنند و سختی کار قضاوت را بر دوش می‌کشند و باید قدردان آن‌ها بود.
موحد افزود: کاهش اطاله دادرسی، تسریع دادرسی ها، کاهش جمعیت کیفری، اتقان و استحکام آرا و تکریم مراجعان از شاخص‌های تعیین شده از سوی قوه قضاییه است که باید برای رسیدن به این شاخص‌ها حرکت کنیم.
امام جمعه شهرستان جیرفت نیز گفت: این شهرستان به لطف خداوند دارای نعمت وفاق و همدلی مدیران و مسئولان است و اگر چه ممکن است تعداد پرونده‌های دادگستری در شهرستان جیرفت زیاد باشد، اما پرونده‌های اختلاف بین مدیران در حداقل است.
حجت الاسلام رضا سعادت فر افزود: همدلی بین مردم و مدیران در شهرستان جیرفت ظرفیت خوبی برای ایجاد ثبات و بقای امنیت در این منطقه به شمار می‌رود.
وی یاد و خاطره مرحوم شکوهی نسب رییس سابق دادگستری جیرفت را گرامی داشت و گفت: مردم این شهرستان با حضور گسترده در مراسمات ترحیم ایشان حق قدردانی و قدرشناسی نسبت به خادمان خود را ادا کردند.
امام جمعه شهرستان جیرفت با اشاره به این مطلب که براساس فرمایشات امام علی (ع)، ثمره و هدف از مدیریت بایستی رسیدن به فوض عظیم شهادت باشد، ادامه داد: یک مدیر موفق در نظام ولایی بایستی با عملکرد خود دعوت کننده مردم به حق و راه خدا باشد.
حجت الاسلام سعادت فر اظهارداشت: امروز نوع عملکرد هر یک از مدیران می‌تواند یک مبلغ برای نظام مقدس جمهوری اسلامی، اسلام، نظام ولایی و وجود، ولی عصر (عج) باشد و یا نوع رفتار ما خدای ناکرده می‌تواند ضد تبلیغ و مبلغ برای طاغوت باشد.
وی پاسخگویی به مردم را یک وظیفه دانست و گفت: در یک دستگاهی هستیم که مردم به آن امید بسته اند و نوع رفتار ما در شرایط کنونی باید مبلغ اسلام، نظام ولایی و باعث دعای خیر برای امام عزیزمان باشد.
امام جمعه جیرفت از مساجد به عنوان یکی از مراکز حضور جدی مدیران و قضات در بین مردم دانست و عنوان کرد: برای تحقق امنیت و عدالت واقعی در جامعه باید به احیای مساجد توجه ویژه‌ای صورت گیرد و اگر در شهری از رونق مسجد کاسته شود، به ورودی‌های دادگستری آن افزوده می‌شود.
حجت الاسلام سعادت فر تاکید کرد: طرح‌های زیادی به منظور استفاده از ظرفیت‌های مساجد در شهرستان جیرفت وجود دارد که باید در تعامل دستگاه‌های مربوطه اجرایی شوند.
رییس جدید دادگستری شهرستان جیرفت نیز گفت: هدف اصلی تحقق بخشیدن به اهداف نظام است و اگر هماهنگی، تعامل همسویی و هم افزایی وجود نداشته باشد، نتیجه موردنظر حاصل نخواهد شد.
اصغر مختاری ستائی افزود: تهیه و تدوین اطلس جرم شناسی شهرستان جیرفت یکی از اولویت‌های دادگستری این شهرستان در دوره مدیریتی جدید خواهد بود.
وی کاهش ورودی پرونده ها، توجه به انفال عمومی و اموال دولتی، تعیین تکلیف پرونده‌های معوقه، ساماندهی و چینش صحیح نیروی انسانی، حفظ و صیانت از نیروی انسانی و حفظ حقوق عامه و حمایت از تولید در چارچوب قوانین و مقررات از دیگر اولویت‌های مدیریتی دادگستری شهرستان جیرفت در دوره جدید خواهد بود.