قائم مقام رییس کل دادگستری استان یزد گفت: حفظ حقوق شهروندی و التزام به دستورالعمل حفظ ارزش‌های انسانی، منشور اخلاقی کارکنان دستگاه قضایی است که به آن پایبندند.
علی اکبر شمس در آئین تودیع و معارفه رییس حوزه قضایی مروست بیان داشت: امنیت امروز کشور ما به برکت خون شهدا است و ما باید همواره یاد و خاطره شهدای گران‌قدر انقلاب و نظام اسلامی و مدافعان حرم را زنده نگاه داریم.  همه آنچه که امروز مردم ایران و جمهوری اسلامی از اقتدار و امنیت و پیشرفت دارند همه نتیجه خون شهدای انقلاب اسلامی، هشت سال دفاع مقدس و شهدای مدافع حرم است.
این مقام قضایی اظهار داشت: نظام قضایی جمهوری اسلامی باید به سمت آرمان آن که همان تحقق عدالت علوی است، حرکت کند که رسیدن به این آرمان بلند، نیازمند مطالعات عمیق درمبانی نظری و اعتقادی است.
وی تصریح کرد: محوری‌ترین برنامه سند تحول قضایی عبارت از ابتدای برنامه ریاست قوه قضائیه بر بیانیه گام دوم انقلاب، اعتمادسازی در بخش‌های مختلف جامعه و افزایش اعتماد عمومی، کاهش حجم زیاد پرونده‌های قضایی و اتخاذ تدبیر مناسب برای کاهش ورودی پرونده‌ها، کاهش چشمگیر جمعیت کیفری، برخورد قاطعانه با مفاسد درون‌سازمانی و برون‌سازمانی، احیای حقوق عامه، تکریم مراجعان و بخش‌های متنوع دیگر هستند.
شمس با تاکید بر ضرورت اجرای صحیح طرح تحول قوه قضائیه، اظهار داشت: تشخیص چالش‌ها، آسیب‌ها و تعیین نقاط تغییر؛ تعیین راهبردها، برنامه‌ها، فعالیت‌ها و الزامات تحول؛ اجرا و تحقق طرح تحول و همچنین پایش، بازخوردگیری و اصلاح مجدد فرآیند‌های طی شده درتدوین سند تحول قوه قضائیه است.
این مقام مسئول ابراز کرد: موضوع تکریم ارباب رجوع، یک اصل مهم در قوه قضائیه است و از همه همکاران اداری و قضایی بالاخص در حوزه‌های قضایی درخواست دارم؛ سعه صدر را در مواجهه با مراجعین در سرلوحه کار‌های خودشان قرار دهند.
قائم مقام رییس کل افزود: امروز دستگاه قضا به عنوان شاخص‌ترین اعتبار نظام اسلامی بوده و ایجاد اعتماد، آرامش و تحول در این قوه با معیار تکریم ارباب رجوع در هر شانی، مورد تاکید است.
وی خاطرنشان کرد: احیای حقوق عامه و حفظ انفال از وظایف مغفول مانده قوه قضاییه بوده که امروز مورد تاکید و اهتمام قرار گرفت.  جلسات مستمر و متمرکزی در خصوص حفظ و صیانت از انفال باید در حوزه‌های قضایی بخصوص در شهر‌هایی با مرکزیت کشاورزی و دامپروری مثل شهر مروست برگزار شود و این اصل مهم با جدیت تمام دنبال شود.
شمس در پایان بر روی مسئله منابع آبی، بافت فرهنگی و تاریخی شهر، تقویت شورا‌های حل اختلاف و وقفیت شهر مروست تاکید و خواستار جلسات بیشترهم اندیشی در این زمینه را خواستار شد.
 شایان ذکر است در این جلسه از زحمات حسین رعیت رئیس سابق حوزه قضایی مروست تقدیر و احمد زحمتکش به عنوان رئیس دادگاه عمومی بخش مروست معرفی شد.