ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران به مناسبت فرا رسیدن روز حقوق بشر اسلامی بیانیه‌ای را منتشر کرد.

ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران به مناسبت روز حقوق بشر اسلامی بیانیه‌ای را منتشر کرده است.

متن این بیانیه به شرح ذیل است:

باسمه تعالی
“جَعَلَ الله سُبحَانَهُ حُقُوقَ عِبَادِهِ مُقَدّمَۀً لِحُقُوقِهِ فَمَن قَامَ بِحُقُوقِ عِبَادِاللهِ کَانَ ذلک مُؤَدّیاً إلی القِیامِ بِحُقُوقِه”
(شرح غرر الحکم، ج ۳، ص ۳۷۰)

«خداوند سبحان حقوق بندگانش را مقدمه حقوق خود قرار داده است، هر کس به رعایت حقوق بندگان خدا قیام کند چنین کاری به رعایت حقوق الهی منجر می شود»

تقارن مبارک جشن عید سعید غدیر امسال با سی امین سال روز تصویب اعلامیه جهانی حقوق بشر اسلامی نویدبخش افقی روشن برای ترویج سبک زندگی اسلامی است که شاخصه ی اصلی آن توجه به حقوق و کرامت انسان ذیل حق خداوند است. عید غدیر روز انتصاب مظهر عدالت جهانی، امیرالمؤمنین علی علیه السلام به رهبری حکومت اسلامی است؛ رهبری که برای او تضییع حق یک شهروند غیرمسلمان، آن قدر تکان دهنده و غیرقابل تحمل است که مرگ یک مسلمان از این غصه را سزاوار می شمارد.

حقوق بشر محصول سبک زندگی است، لذا یکی از راه‌های مقایسه حقوق بشر غربی با حقوق بشر اسلامی توجه به الگو‌های انسانی در هر دو مکتب است. ما مفتخریم که واضع حقوق بشر اسلامی خداوندی مهربان است که فرموده است «هر انسانی چه مرد و چه زن، اگر عمل صالح خوب را تؤام با ایمان انجام دهد به او زندگی گوارا داده می شود»، خالقی که برای سعادت انسان ها پیامبر اعظم را فرستاده و در کتاب آسمانی، قرآن از انسان ها خواسته تنها خداوند را قانونگذار دانسته و هیچ انسانی انسان دیگری را جز با اذن خداوند تبعیت نکند. از نظر حقوق بشر اسلامی تنها انسان هایی صلاحیت حکومت بر دیگران را دارند که مانند علی علیه السلام رفتار کنند که به فرماندار خود دستور داد: «مبادا براى مردم، چون جانور درنده‌‏اى باشى که خوردنشان را غنیمت دانى؛ زیرا که مردم دو دسته‏‌اند؛ یا برادر تو هستند در دین و یا هم نوع تو هستند در خلقت. همان گونه که خود دوست دارى خداوند نسبت به تو بخشش و گذشت کند، تو نیز نسبت به آنان بخشش و گذشت داشته باش».

ملاک در حقوق بشر اسلامی، نفع و ضرر افراد و گروه ها و شخصیت ها نیست، بلکه از آنجا که همه بنده خدا هستند، پس سزاوار کرامتند، فراگیری و عمل به مفاهیم حقوق بشر اسلامی موجب استیفای حقوق همه انسان ها خواهد شد و آنان را از اسارت هر چیز غیرخدایی از جمله سلطه قدرت های خودبرتربین، رها نموده و شرایط لازم برای زیست مؤمنانه در جامعه ی بشری را برای آنان فراهم خواهد نمود تا در آن استعداد‌های متعالی و انسانی زن و مرد، دختر و پسر، کودک و جوان و … در قالب مسئولیت های فردی و جمعی شهروندان و تکالیف مادی و معنوی کارگزاران شکوفا گردیده و در این چارچوب، هم توفیق دنیوی و هم سعادت اخروی برای ایشان میسور باشد.

غربی ها در طول چند دهه تلاش کردند تا با فریب افکار عمومی این گونه وانمود کنند که مانع اصلی در استیفای حقوق بشر، وجود خدا در متن زندگی فردی و جمعی انسان ها است، اما تاریخ ثابت کرد که حذف خدا از جامعه-ی بشری، نه تن‌ها ادعای غربی ها برای تأمین حقوق حداکثری انسان ها را محقق نکرد، بلکه آن‌ها از تأمین حقوق حداقلی برای بشریت نیز بازماندند.

وضعیت تأسف بار جهان امروز، محصول حاکمیت فکری، فرهنگی، سیاسی، اقتصادی و رسانه ای قدرت مداران غربی در طول چندین دهه ی گذشته است که یک طرف آن ملت های آزاده و مستقل و طرف دیگر آن اشغالگران، متجاوزان و تروریست ها هستند؛ با این تفاوت که ملت های آزاده و مستقل متهم به نقض حقوق بشر و اشغالگران و متجاوزان و تروریست ها مدعی حمایت از حقوق بشرند! از این رو باید تأکید کرد که بزرگ ترین درد امروز بشر، ادعای جهانی حمایت از حقوق بشر از سوی ناقضان جهانی حقوق بشر است!

جهان امروز بیش از هر زمان دیگری خسته از فریب ها و نیرنگ های پر زرق و برق حقوق بشر غربی و تشنه ی دریافت آموزه های حقوق بشر اسلامی و زیست آرام و مطمئن در سایه ی سبک زندگی دینی است و خوشبختانه امروز الگوی سبک زندگی و حقوق بشر اسلامی در گذشته باقی نمانده و در معرض دید همگان است. از سپهبد قاسم سلیمانی در ایران تا ابومهدی المهندس در عراق و از سیدحسن نصرالله در لبنان تا رمضان عبدالله در فلسطین و از عبدالملک الحوثی در یمن تا شیخ عیسی قاسم در بحرین همگی پیروان این مکتب و پرچم داران تحقق انسانیت و عدالت هستند. امروز هرکس در برابر سلطه زر و زور و تزویر حکومت های مستکبر -که می-خواهند خود را جایگزین خدا نمایند- ایستاده است، در این جبهه که همان جبهه مقاومت است قرار دارد. از ملت های آزاده و مظلوم فلسطین، یمن، سوریه، عراق، افغانستان و لبنان گرفته تا مردم کوبا و ونزوئلا همگی در این جبهه قرار دارند و هر حکومتی که به دنبال تضییع اراده انسان ها و تحمیل سبک زندگی غیرفطری است، در جبهه مقابل به سرکردگی بزرگترین ناقضان حقوق بشر یعنی آمریکا و رژیم صهیونیستی قرار دارد.

ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران ضمن گرامی داشت روز حقوق بشر اسلامی و با تأکید بر این حقیقت که حقوق بشر اسلامی تأمین کننده ی حقوق همه ی انسان ها در همه ی کره خاکی است، از همه کشور‌های اسلامی می خواهد با رجوع دوباره به مفاهیم متعالی قرآن کریم و تعالیم و دستورات حیات بخش پیامبر اکرم و اهل البیت علیهم السلام برای احیای ارزش های اسلامی که همان ارزش های واقعی انسانی اند، بکوشند. احیای اعلامیه حقوق بشر اسلامی بدون ترس از تهدید کشور‌های غربی –که علیرغم ادعای طرفداری از آزادی عقیده به دنبال الغای اعلامیه حقوق بشر اسلامی و تحمیل ارزش های خود هستند- می تواند آغاز این راه باشد.