رییس کل دادگستری استان خراسان جنوبی با تاکید بر اینکه حمایت بی دریغ دستگاه قضایی از تولید و اشتغال یکی از مهمترین سیاست‌های امسال است، گفت: باید متولیان اصلی برای رفع موانع تولید پای کار بیایند و از موازی کاری پرهیز شود.
حجت الاسلام والمسلمین ابراهیم حمیدی، رییس کل دادگستری استان خراسان جنوبی صبح امروز در نشست فصلی روسای حوزه‌های قضایی و دادستان‌های خراسان جنوبی اظهار کرد: هدف از این جلسات هماهنگی و همفکری برای انتخاب بهترین و کوتاه‌ترین راهکار جهت جلب رضایت مردم است.

رییس کل دادگستری خراسان جنوبی با بیان اینکه سیاست‌های قوه قضاییه در سال جاری ابلاغ و در حال اجرا است، گفت: حمایت بی دریغ دستگاه قضایی از تولید و اشتغال یکی از مهمترین سیاست هاست و همه دادگستری و دادگاه ها باید دیدگاه واحد و جهادگونه برای رسیدن به این هدف مهم داشته باشند تا به جهش تولید در سال جاری برسیم.

وی با اشاره به گلایه تولیدکنندگان از موانع و ضوابط دست و پای گیر برای جهش تولید، افزود: باید متولیان اصلی برای رفع موانع تولید پای کار بیایند و از موازی کاری پرهیز شود.

حجت الاسلام والمسلمین حمیدی با تاکید بر اینکه حمایت بی دریغ دستگاه قضایی از تولید و اشتغال یکی از مهمترین سیاست‌های امسال است، گفت: باید دادگستری و دادگاه‌های استان خراسان جنوبی دیدگاه واحد و جهادگونه برای رسیدن جهش تولید در سال جاری داشته باشند

وی با تاکید بر تعیین تکلیف پرونده‌های معوق در محاکم قضایی، ادامه داد: از مشکلات عمده مردم پرونده‌های معوق در حوزه اجرایی و تعیین حکم است البته در خراسان جنوبی نیز مشکلاتی در این زمینه وجود دارد، اما با معضل جدی مواجه نیستیم.

رییس کل دادگستری خراسان جنوبی بیان کرد: اولویت ایجاد صلح و سازش در شورا‌های حل اختلاف از دیگر سیاست‌های قوه قضاییه در سال جاری است که باید مورد توجه ویژه قرار گیرد.

حجت الاسلام والمسلمین حمیدی با تاکید بر لزوم استفاده بیشتر از ظرفیت شورا‌های حل اختلاف استان خراسان جنوبی، خواست تا در صورت امکان بدلی از پرونده‌های قضایی برای ایجاد صلح و سازش به شورا‌های حل اختلاف استان خراسان جنوبی ارسال شود.

وی تاکید کرد: باید بازداشت‌های جرایم غیرعمد به حداقل برسد و اعسار در پرونده‌های مهریه‌ها پذیرفته شود.

رییس کل دادگستری خراسان جنوبی به برگزاری جشن‌های گلریزان مجازی برای آزادی زندانیان جرایم غیرعمد در سال جاری اشاره کرد و گفت: در شانزدهمین جشن گلریزان خراسان جنوبی مشارکت مردم ۱۵ درصد افزایش یافته است.

حجت الاسلام والمسلمین حمیدی به اقدامات مقابله با کرونا و حفظ سلامت ارباب رجوع در این شرایط اشاره کرد و افزود: رعایت پروتکل‌های بهداشتی و رعایت فاصله اجتماعی، ضدعفونی محیط‌های دادگستری، شیفت بندی محاکم قضایی استان خراسان جنوبی برای جلوگیری از اجتماع مردم تا مهرماه و استقرار میز خدمت در ورودی مجتمع‌های قضایی از جمله این اقدامات است.

وی از برگزاری دادگاه‌های آنلاین بدون حضور فیزیکی طرفین پرونده در این مدت خبر داد و گفت: در این راستا تاکنون ۲۳۸ دادگاه آنلاین در سراسر استان خراسان جنوبی از طریق ویدئو کنفرانس و سایر تجهیزات برگزار شده است.

رییس کل دادگستری خراسان جنوبی ادامه داد: از این تعداد تاکنون ۹۹ مورد دادگاه حقوقی و ۱۳۹ مورد دادگاه کیفری (۲) با حضور ۱۲۱ نفر متهم، ۶۴ نفر شاکی، ۳۶ نفر وکیل، ۱۵ نفر نماینده حقوقی سازمان‌ها و ادارات، شش نفر شاهد و یک نفر کارشناس برگزار شده است.

وی با تاکید بر مدیریت زندان‌ها از ابتدای شیوع کرونا، گفت: در این مدت به ۷۰ درصد از زندانیانی که شرایط لازم مرخصی را داشتند، مرخصی اعطا شده است.

  • منبع خبر : میزان