جلسه تبیین ظرفیت‌های حقوقی قانون حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر در دادگستری آذربایجان غربی برگزار شد.

جلسه تبیین ظرفیت‌های حقوقی قانون حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر در دادگستری آذربایجان غربی برگزار شد.

حبیبی دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان آذربایجان غربی در این جلسه گفت: دستگاه قضایی استان از آمران به معروف و ناهیان از منکر حمایت قضایی و قانونی را داشته و دارد و با مظاهر فساد و بر هم زنندگان نظم اجتماع برخورد‌های قانونی و قضایی را انجام می‌دهد.

وی ادامه داد: مراتب امر به معروف و نهی از منکر عبارتند از قلبی، زبانی، نوشتاری، و عملی که در قوانین هم این امر تصریح شده است که چنانچه به این مراتب اقدام شود یقیناً قانون و دستگاه قضایی هم از آن حمایت قاطع خواهد کرد.

حبیبی افزود: امسال ماه محرم با کرونا همراه شده است، ولی ما می‌توایم تهدید کرونا را تبدیل به یک فرصت کنیم و نباید مراسم عزاداری محرم تحت تاثیر کرونا فراموش شود، البته رعایت پروتکل‌های بهداشتی بسیار الزامی است.

دادستان ارومیه تصریح کرد: در این برهه که امکان حضور در محافل عزاداری بسیار محدود است می‌توان شعائر ماه محرم را به گونه‌ای دیگر ارج نهاد و تزئین محلات و کوی و برزن به نام مقدس شهدای کربلا از جلوه‌های زیبای ارزشگذاری به محرم می‌تواند باشد و انتظار است که هم دستگاه‌های اداری و هم مردم در این باب تلاش نمایند.

حبیبی در ادامه سخنان خود گزارش مفصلی از اقدامات دادسرای ارومیه در حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر ارائه داد.

در ابتدای جلسه هم علی نژاد معاون فرهنگی دادگستری استان آذربایجان غربی با اشاره به ثواب امر به معروف و نهی از منکر گفت: امر به معروف و نهی از منکر احیاگر بقیه فروعات و واجبات دین اسلام است. در ذکر ثواب این واجب الهی باید گفت جایگاه ویژه‌ای برای امر به معروف و نهی از منکر وجود دارد که در مقام اجرا نیازمند برنامه ریزی دقیق می‌باشد.

همچنین حجت الاسلام والمسلمین دلریش دبیر ستاد امر به معرف و نهی از منکر استان آذربایجان غربی در این جلسه به فریضه امر به معروف و نهی از منکر اشاره کرد و گفت: در موضوع امر به معروف و نهی از منکر نباید فقط به ستاد احیاء امر به معروف و نهی از منکر اکتفا کرد چرا که وظیفه اصلی ستاد، احیاء امر به معروف و نهی از منکر است در حالیکه خود بحث امر به معروف و نهی از منکر، جای کار بسیار دارد و همه دستگاه‌ها و مردم باید در کنار هم باشند و در این راه حمایت قضایی از آمران و ناهیان بسیار موثر است.

دلریش همچنین از زحمات دستگاه قضایی استان آذربایجان غربی در حمایت از ستاد امر به معروف و نهی از منکر و اینکه این ستاد را تنها نگذاشته و یار و یاور آن بوده است تقدیر و تشکر کرد.

در ادامه این جلسه اعضای شرکت کننده در جلسه به بحث و تبادل نظر درخصوص تبیین ظرفیت‌های حقوقی قانون حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر پرداختند و با توافق و هم افزایی در برخی مسائل پیشنهاد شده جلسه به کار خود خاتمه داد.