رییس کل دادگستری هرمزگان آمار پرونده‌های صلح و سازش شده را ۱۵ هزار و ۶۱۹ فقره عنوان کرد و گفت: ۱۷ پرونده مهم به صلح و سازش رسیده که منتهی به صلح و سازش میان طوایف بزرگی در جاسک، میناب و بشاگرد شده است.
علی صالحی در جریان برگزاری کنفرانس خبری به ارائه گزارشی از عملکرد یک ساله دستگاه قضایی در استان هرمزگان پرداخت.

رییس کل دادگستری استان هرمزگان گفت: شهید بهشتی معمار دستگاه قضایی بود و گرامیداشت هفته قوه قضاییه در تأسی از آن شهید بزرگوار با تلاش در راستای تحقق عدالت در جامعه میسر خواهد بود.

وی با اشاره به مناسبت‌های هفته قوه قضاییه، برنامه‌های دستگاه قضایی استان هرمزگان را تشریح کرد و افزود: مناسبات این هفته شامل عطرافشانی گلزار شهدا، دیدار با نماینده ولی فقیه و امام جمعه بندرعباس، افتتاح ساختمان مرکزی اداره کل پزشکی قانونی از طریق ویدیو کنفرانس با حضور آیت الله رییسی، دیدار با مردم، بازدید از واحد‌های تولیدی به همراه اعضای شورای قضایی، افتتاح سالن دادرسی الکترونیک شهید سلیمانی، دیدار با خانواده شهدا و ایثارگران و دیدار با مقام معظم رهبری «مدظله العالی» به صورت ویدیو کنفرانس است.

صالحی اضافه کرد: تلاش شبانه‌روزی جهت ایجاد تحول در دستگاه قضایی استان در طول یک سال اخیر با حضور آیت‌الله رییسی در رأس قوه قضاییه به طور جدی پیگیری شد و این حرکت شایسته تقدیر است؛ چرا که همکاران ما در دستگاه قضایی استان با وجود همه کمبود‌ها حرکتی جهادی کردند.

وی یادآور شد: در طول یک سال اخیر بالغ بر ۳۰ هزار و ۶۰۰ پرونده معادل ۵۲ درصد از میانگین مانده استان را کاهش داده‌ایم که در کشور یک رکورد تاریخی است.

رییس کل دادگستری استان هرمزگان تصریح کرد: تعداد کل پرونده‌های صلح و سازش شده ۱۵ هزار و ۶۱۹ فقره بوده است و ۱۷ پرونده مهم صلح و سازش شده که منتهی به صلح و سازش میان طوایف بزرگی در جاسک، میناب و بشاگرد شده است.

صالحی در ادامه افزود: ۲۵۲ مورد بازرسی از واحد‌های قضایی در سطح استان هرمزگان صورت گرفته است و همچنین ایجاد شعبه ویژه مبارزه با قاچاق کالا و ارز در سراسر استان از دیگر اقدامات یک ساله اخیر بوده است.

وی اظهار کرد: بازدید هدفمند و میدانی دادستان‌ها از اداره گمرکات و بنادر و بخصوص در مرکز استان، رصد و پیگیری مستمر و مداوم پرونده‌های قاچاق در دبیرخانه پرونده‌های مهم تا اجرای کامل حکم تحت نظارت مستقیم اینجانب بوده است.

رییس کل دادگستری استان هرمزگان همچنین بیان کرد: حمایت حقوقی و قضایی از ۱۰۴ پرونده فعالان اقتصادی در استان از برنامه‌های یک ساله اخیر بوده است.

این مقام قضایی در استان هرمزگان عنوان کرد: طی سال اخیر و در راستای کاهش جمیعت کیفری اقدامات خوبی انجام شد به طوری که ۱۳ درصد کاهش در این زمینه داشته‌ایم.

صالحی تصریح کرد: در بخش حقوق عامه ۳۳۷ مکاتبه با دستگاه‌های مختلف داشتیم که پیگیری برخورد با صید ترال و توقیف چندین مورد از شناورها، بازدید محسوس از واحد‌های تولیدی و بهداشتی، نظارت بر بازار، جلوگیری از ساخت و ساز‌های غیرمجاز، برخورد با چاه‌های غیرمجاز، پیگیری جهت رفع نقاط حادثه‌خیز جاده‌ای، برقراری دوربین‌های نظارتی و ۱۰۵ مورد بازرسی از حقوق شهروندی از جمله آن‌ها بوده است.

رییس کل دادگستری استان هرمزگان اعلام کرد: در راستای حفاظت از اراضی ملی اقدامات بسیار خوبی صورت گرفته و در این راستا بالغ بر ۳۰۵۰ هکتار از اراضی به ارزشی بیش از ۶ هزار میلیارد ریال رفع تصرف صورت گرفته است.

صالحی بیان کرد: در حوزه ابلاغ الکترونیک نیز ۹۷ درصد از ابلاغات را الکترونیکی که مقام اول کشوری را کسب کرده ایم، در شورا‌های حل اختلاف نیز بیش از ۹۹ درصد از ابلاغات الکترونیکی شده است.

وی یادآور شد: در اردیبهشت‌ماه موفق به کسب رتبه ۶ کشوری در میان دادگستری‌های کل کشور شدیم.

صالحی خاطر نشان کرد: ۲۴ دفتر خدمات قضایی در یک ساله اخیر در استان به بهره‌برداری رسیده است.

رییس کل دادگستری استان هرمزگان در ادامه افزود: در حوزه نرخ رسیدگی در شعب بازپرسی رتبه اول کشوری را کسب کرده‌ایم و نرخ رسیدگی ما در شعب دادیاری نیز رتبه اول کشوری را در ۴ ماهه می‌باشد.

صالحی افزود: ۱۰۰۰ بسته معیشتی در حوزه فرهنگی و در راستای لبیک به فرمان رهبر معظم انقلاب اسلامی «مد ظله العالی» تهیه و میان نیازمندان توزیع شد.

وی خاطرنشان کرد: هرمزگان بیشترین میزان عفو را در کشور داشته است به طوری که در عفو اخیر ۱۱ درصد از کل عفوشدگان متعلق به استان هرمزگان بود.

رییس کل دادگستری استان هرمزگان در ادامه تصریح کرد: ۳۰۵ هزار فقره پرونده وارده در سال ۹۸ داشتیم که ۳۳۵ هزار و ۶۹۵ فقره خروجی داشته‌ایم که بسیاری از پرونده‌های انباشته شده از گذشته نیز بررسی شد.

صالحی افزود: در حوزه پیشگیری نیز طرح‌های خوبی در سطح استان اجرا شد که برخی از آن‌ها به کشور ارائه شد و طرح پیشگیری از تغییر اراضی، طرح رضویون، طرح هر مسجد یک حقوق‌دان و … در این راستا اجرا شده است.

رییس کل دادگستری استان هرمزگان بیان کرد:در حوزه جذب نیرو نیز ۳۲ کادر قضایی و ۱۳۰ کارمند قضایی را به استخدام درآوردیم.

وی تصریح کرد: اکثر قضات غیربومی هستند و تقاضای انتقال به استان خود را دارند و در این راستا آزمون جذب نیروی بومی به عنوان قضات برگزار شد و در حال انجام سایر مراحل هستند.

صالحی اعلام کرد: در زمینه پروژه‌های عمرانی طی سال گذشته احداث ساختمان دادگستری بشاگرد و کیش را آغاز کرده‌ایم و ساختمان دادگستری بشاگرد در جاسک مستقر بود و مردم باید مسافت بسیار زیادی را طی می‌کردند که به یک کار قضایی برسند و این سختی‌های زیادی برای مردم داشت که با سفر پرخیر و برکت رییس قوه قضاییه، استقرار دادگستری و نماینده شرکت ثبت صورت گرفت و امروز دیگر نیازی به سفر به جاسک برای امورات قضایی ندارند.

وی خاطرنشان کرد: هیچ رسیدگی بیشتر از یک ماه در استان نداریم و همکاران ما در بعضی از شعب در عصر‌ها و شب‌ها وقت رسیدگی تعیین می‌کنند تا سرعت رسیدگی افزایش و پرونده‌ای بر زمین نماند.

صالحی همچنین تصریح کرد: اخیرا در دو فقره پرونده مهم اولیای دم در میناب پای چوبه دار نسبت به قاتل اعلام گذشت کردند که از آن‌ها تشکر می‌کنم.

رییس کل دادگستری استان هرمزگان در ادامه افزود: درباره موضوع کرونا نیز بر اساس فرمان رهبر معظم انقلاب اسلامی «مد ظله العالی» تابع سیاست‌های تدوینی ستاد کرونا هستیم و اگر آنان در این زمینه کمکی بخواهند به آنان در تمامی زمینه‌ها آماده همکاری هستیم.

رییس شورای حفظ حقوق بیت المال در اراضی ملی و منابع طبیعی استان هرمزگان یادآور شد: در موضوع زمین‌خواری ورودی بسیار جدی داشته‌ایم و تاکنون ۳۰۵۰ هکتار از این اراضی ملی را باز گردانده‌ایم.

صالحی افزود: در بندر حسینه بیش از ۲۳۰۰ هکتار بازگشت اراضی ملی را داشتیم و همچنین در تمامی شهرستان‌ها در این زمینه فعال هستیم چنانچه در بندرعباس زمینی تجاری به مساحت ۳۶۰۰۰ متر مربع را به بیت المال بازگرداندیم.

رییس کل دادگستری استان هرمزگان خاطر نشان کرد: در زمینه نظارت بر قضات هیچ دستگاهی در نظام ما به اندازه نظارتی که دستگاه قضایی بر افراد مختلف در دستگاه خود دارد، وجود ندارد و به همین دلیل از حفاظت اطلاعات تا دادسرای انتظامی قضات، نظارت ویژه دادستانی کل بر قضات و قانون نظارت بر رفتار قضات نیز همگی در این بخش فعال هستند و ما سالی یک بار همه حوزه‌های قضایی را مورد بررسی قرار می‌دهیم و برای هر قاضی یک کاربرگ وجود دارد که در بخش‌های مختلف به آن نمره داده می‌شود.

وی تصریح کرد: در زمینه برخورد با توزیع کنندگان مواد مخدر توسط خرده فروشان؛ ۱۱ عطاری و ۳۳ باب منزل مسکونی را که محل توزیع مواد مخدر بوده است را شناسایی و توقیف کردیم. در برخی موارد نیز از مالک برخی منازل مخروبه خواستیم که سریع‌تر نسبت به رفع وضعیت نامناسب آن ملک اقدام کنند.

صالحی در تشریح تازه‌ترین پرونده کلان مواد مخدر اظهار کرد: کشف ۵۴۱ کیلو هرویین را در آب‌های آزاد تازه‌ترین پرونده در این خصوص بوده که دو روز پیش صورت گرفت و شناور آن‌ها نیز توقیف شد.

وی خاطرنشان کرد: در موضوع پرونده‌های انتخاباتی نیز شخصا حساسیت‌های ویژه‌ای داشتم و تمام پرونده‌ها در این زمینه به نتیجه رسیده است که پرونده یکی از مدیران دولتی در این زمینه نیز که در مرکز استان بود، بررسی و در نوبت دادگاه قرار دارد.

وی در پاسخ به سوالی درباره پرونده فوت ۵ نفر در لاوان نیز اظهار داشت:پس از تحقیقات ثابت شد که موضوع قتل نبوده است.

وی همچنین افزود: در پرونده تخلف مجتمع زیتون که اقدام به فک پلمب بهداشت کرده بود؛ فک پلمب جرم بوده است و پرونده قضایی تشکیل و برخورد قاطع خواهد شد.

صالحی خاطر نشان کرد: شبکه بهداشت و درمان البته اعلام کرد که رعایت پروتکل‌ها اکنون در جریان است، ولی برای فک پلمپ، پرونده تشکیل شده است.

رییس کل دادگستری استان هرمزگان درباره جاده سیاهو نیز گفت: وقتی در این مسیر چندی پیش به همراه دادستان بندرعباس در حرکت بودیم متوجه وضعیت نامناسب این جاده شدیم و با مدیر کل راه و شهرسازی تماس داشتیم و نسبت به رفع این نقاط حادثه‌خیز تذکرات لازم را دادیم و حتی در مورد یک پل آبنما نیز که مشکلات زیادی برای مردم بوجود آورده بود نیز پیگیری‌هایی داشتم که منجر به برگزاری مناقصه برای انتخاب پیمانکار جهت ساخت پل در منطقه شد.

رییس کل دادگستری استان هرمزگان در مورد تأثیر شیوع کرونا بر دستگاه قضایی استان اظهار داشت؛ هیچ تأثیری بر روی روند بررسی پرونده‌ها نداشته است و در برخی موارد نیز از طرفین پرونده‌ها خواستیم که لایحه‌های خود را از طریق دفاتر پیشخوان ارسال کنند و علاوه بر این دادرسی الکترونیک را نیز توسعه داده‌ایم که در این راستا ورودی‌های دادگاه‌ها و مراکز قضایی را نیز کنترل می‌کنیم و خوشبختانه در این حوزه هیچ مشکلی نداشته‌ایم و خللی در رسیدگی‌ها نیز ایجاد نشده است.