دادستان عمومی و انقلاب قزوین از ممنوعیت خروج بدون مجوز دام و برخی اقلام استراتژیک کشاورزی از جمله گندم و برخورد قاطع با متخلفان خبر داد.
محمد قاسمی در اولین نشست شورای مسئولان قضایی استان قزوین گفت: با توجه به تدابیر اندیشیده شده، خروج بدون مجوز دام از استان قزوین ممنوع است و افراد برای جابجایی دام می‌بایست با ارائه مستندات، مبدا و مقصد انتقال را مشخص و سپس اقدام به اخذ مجوز لازم از سوی دستگاه‌های متولی از جمله سازمان جهاد کشاورزی و اداره کل دامپزشکی نمایند.
دادستان قزوین در ادامه، افزود: فرهنگ و اقتصاد همواره مورد توجه و از دغدغه‌های رهبر معظم انقلاب (مدظله العالی) بوده و هست و در پیام ایشان برای آغاز بکار مجلس یازدهم نیز به این دو مورد اشاره و تاکید شده است، اما آنچه که حائز اهمیت است، توجه و اهتمام تمامی دستگاه‌ها و نهاد‌ها برای بهبود و ارتقاء این دو مقوله است و باید به فراخور وظایف و تکالیف سازمانی، در این راستا حرکت شود و یقیناً تحقق آن، ما را به اهداف مورد نظر حاکمیت و اعتلای نظام سوق خواهد داد.
وی در ادامه به اهمیت تکریم ارباب رجوع در دستگاه‌ها اشاره کرد و افزود: امروزه بیشترین نارضایتی مردم در مراجعه به دستگاه ها، از حیث نحوه برخورد و رفتار با آن‌هاست، به همین خاطر کاهش نارضایتی‌ها و تکریم ارباب رجوع باید مورد توجه مدیران ارشد هر دستگاه قرار گیرد و شخصاً نسبت به اجرای دقیق آن در مجموعه تحت مدیریت، نظارت داشته باشد و این موضوع از برنامه‌های راهبردی رییس قوه قضاییه هم بشمار می‌رود.
دادستان قزوین بیان کرد: فساد ستیزی و مبارزه با فساد در ابتدا باید از درون دستگاه‌ها آغاز شود و سپس در سطح جامعه اجرایی شود و اگر هرچقدر بتوانیم در کشف، شناسایی و برخورد با گلوگاه‌های فساد و تخلفات درون سازمانی در راستای پیشگیری از وقوع جرم، موفق عمل کنیم، قطعا اعتماد عمومی نسبت به آن مجموعه بیشتر جلب خواهد شد.
این مقام قضایی در استان قزوین در ادامه بیان کرد: اداره کل تعزیرات حکومتی استان در بحث پیشگیری از کرونا، کنترل و نظارت بر بازار، گشت‌های مشترک و برخورد با متخلفان، عملکرد خوب و قابل تقدیر دارد، اما ظرفیت‌ها و عده و عُده این سازمان محدود است، به همین خاطر دستگاه‌های مختلف بخصوص در حوزه اصناف باید اقدامات نظارتی خود را تشدید کنند و از آن غافل نشوند و قبل از وقوع جرم و تخلف ورود کرده و جلوگیری کنند.

قاسمی در ادامه راه اندازی قریب الوقوع اداره تعزیرات حکومتی در شهرستان البرز با توجه به تولیدی و صنعتی بودن این شهرستان را در راستای پیشگیری از وقوع جرم، کشف تخلف، تسریع در رسیدگی ها، نظارت‌های مستمر و دقیق، کاهش اطاله دادرسی و… ضروری دانست.

دادستان مرکز استان قزوین قاچاق را یکی از موانع مهم تحقق رونق و جهش تولید دانست و تاکید کرد: قاچاق و خروج بدون ضابطه دام و برخی اقلام کشاورزی از کشور، یکی از برنامه‌های دشمن برای ضربه زدن به اقتصاد داخلی و معیشت مردم، طی سال‌های گذشته بود و در مقاطعی با کمبود و یا افزایش قیمت بی رویه برخی کالا‌ها مواجه بودیم که بحمدالله با ورود به موقع دستگاه‌های نظارتی در تمامی استان ها، از این نقشه شوم دشمن نیز جلوگیری شد.

وی اظهار کرد: با توجه به تدابیر اندیشیده شده، خروج بدون مجوز دام از استان قزوین ممنوع است و افراد برای جابجایی دام می‌بایست با ارائه مستندات، مبدا و مقصد انتقال را مشخص و سپس اقدام به اخذ مجوز لازم از سوی دستگاه‌های متولی از جمله سازمان جهاد کشاورزی و اداره کل دامپزشکی نمایند و خروج بدون مجوز، از مصادیق قاچاق خواهد بود و این موضوع شامل کالا‌های استراتژیک کشاورزی از جمله گندم نیز می‌شود.