دادستان شهرستان راور گفت: خطیرترین وظیفه دادستان در راستای پیشگیری از وقوع جرم همان حفظ نظم و امنیت عمومی جامعه است.
ابوالفضل فرحبخش، دادستان عمومی و انقلاب شهرستان راور در گفت‌وگو با میزان و در رابطه با نقش و وظیفه دادستانی در پیشگیری از وقوع جرم بیان کرد: دادستان به عنوان رییس دادسرا می‌تواند در پیشگیری از وقوع جرم نقش بسیار مهمی ایفا کرده و بخشی از وظایف قوه قضاییه را در این زمینه محقق کند.

دادستان عمومی و انقلاب شهرستان راور ادامه داد: به لحاظ جایگاه سازمانی، دادستان در دستگاه قضایی و عضویت در ستاد و شورا‌های مربوط به نهاد‌ها و سازمان‌های دولتی، از جمله شورای پیشگیری، ستاد پیشگیری و مبارزه با جرایم خاص و شورای حفظ حقوق بیت المال در امور اراضی و منابع طبیعی و جلوگیری از تغییر کاربری اراضی، وی می‌تواند در زمینه پیشگیری از وقوع جرم نقش به سزا و بسیار جدی تری داشته باشد.

وی همچنین یادآور شد: دادستان در امور کیفری وظایف مختلف و گسترده‌ای دارد، ازجمله وظیفه کشف جرم (وفق ماده ۲۲ قانون آیین دادرسی کیفری) از طریق گزارشات ماموران دولتی و شکایات مردمی، در حقیقت دادستان به عنوان مدعی العموم، به شکل یک پل ارتباطی بین دستگاه قضا و مردم عمل می‌کند.

دادستان شهرستان راور خاطرنشان کرد: در قوانین مختلف از جمله بند ۵ اصل ۱۵۶ قانون اساسی، برای دادستان کل کشور و به تبع آن دادستان‌های شهرستان‌ها وظایفی پیش بینی شده که اجرای آن‌ها در پیشگیری از وقوع جرم نقش موثری دارد.

فرحبخش افزود: در راستای نقش دادستان در پیشگیری اولیه و ثانویه از وقوع جرم، وی با ریاست و نظارت مستمر بر همه‌ی امور دادسرا و اعمال ضابطین در زمینه پیشگیری از وقوع جرم و ارائه راهکار‌های مناسب در این زمینه نقش بسزایی خواهد داشت و خطیرترین وظیفه‌ی دادستان در راستای پیشگیری از وقوع جرم همان حفظ نظم و امنیت عمومی جامعه است.

این مقام قضایی درخصوص جایگاه مشارکت‌های مردمی در کاهش جرایم و آسیب‌های اجتماعی نیز گفت: بطور کلی مشارکت دادن مردم در موضوعات مهم به صورت عام و در موضوعات مربوط به قوه قضاییه به صورت خاص هم در اسناد بالادستی از جمله قانون اساسی، برنامه ششم توسعه گفته شده و هم در قوانین عادی آورده شده است.

فرحبخش تاکید کرد: ما مکلف هستیم مردم را در برنامه‌های خودشان مشارکت دهیم و با مطالعه و رعایت دستورالعمل (نحوه مشارکت و تعامل سازمان‌های مردم نهاد با قوه قضاییه) می‌توان پی برد که مشارکت‌های مردمی، در هفت حوزه مشخص اتفاق می‌افتد که یکی از آن‌ها مشارکت در سیاست گذاری قوه قضاییه است.

وی ادامه داد: باید به منظور ایجاد هماهنگی، رفع موانع و تسهیل اجرای این دستورالعمل، کارگروه ملی مشارکت و تعامل نهاد‌های مردمی با قوه قضاییه تشکیل شود و اساساً باید توجه داشت که اتکای نظام به اراده، حضور و نقش آفرینی مردم است که در این خصوص می‌توان اقدامات زیادی برای مشارکت مردم و کاهش جرایم و آسیب‌های اجتماعی در سطح شهرستان راور انجام داد که همواره مدنظر اینجانب خواهد بود.

دادستان راور اظهار کرد: حمایت از خانواده‌های زندانیان و معرفی افراد به بهزیستی در جهت اقدامات حمایتی، معرفی به مراکز ترک اعتیاد و بازدید و حمایت از این مراکز و همچنین ارسال مطالب در جهت آگاه سازی آسیب‌های ماهواره به مردم و ائمه جماعات مساجد شهرستان برای پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی خصوصا کاهش طلاق نتایج مشارکت مردم در کاهش آسیب‌های اجتماعی است.

فرحبخش به برنامه‌های مختص آسیب‌های دارای اولویت شهرستان راور نیز اشاره و تاکید کرد: تشکیل کارگروه‌های پنج گانه و اخذ نظرات مسئولان مربوطه، تشکیل جلسه با ائمه جماعات و روحانیت شهرستان راور در راستای کارگروه پیشگیری‌های فرهنگی اجتماعی در زمینه آسیب‌های اجتماعی از جمله فروش مشروبات الکلی، مواد مخدر، سرقت و طلاق.

وی به بیان راهکار‌ها در راستای پیشگیری از وقوع جرم و کاهش حجم ورودی پرونده‌ها به دستگاه قضایی نیز پرداخت و بیان کرد: حمایت از واحد‌های تولیدی، صنعتی و احیای حقوق عامه، رسیدگی هفتگی به مطالبات مردم از طریق حضور در نماز جمعه و یا مساجد، حضور در مدارس و اجرای طرح قاضی مدرسه، نظارت بر حوزه اصناف و برخورد با تخلفات تعزیری، جلوگیری و رفع تصرف اراضی ملی و منابع طبیعی و پیشگیری از تغییر کاربری اراضی نیز از اقدامات انجام شده جهت پیشگیری از وقوع جرم است.

دادستان راور در پایان گفت: همچنین برگزاری جلسات و تشکیل شورای حفظ حقوق بیت المال در شهرستان راور، برگزاری جلسات حجاب و عفاف تحت عنوان کمیته، ملاقات ماهانه و اخذ گزارشات و حمایت و نظارت برآن از روسای ادارات، تشکیل کمیته مقابله با سرقت پسته در شهرستان و شناسایی تشکل‌های مذهبی فعال شهرستان همچون بسیج و استفاده از ظرفیت آن ها، حضور در مساجد و هیات ها، دخالت دادن ریش سفیدان محله‌ای در پرونده‌ها و الزام اداره به اختصاص وقت ملاقات مردمی حداقل یک روز در هفته نیز همگی از اقدامات لازم جهت پیشگیری از وقوع جرم و کاهش حجم ورودی پرونده‌ها در شهرستان راور است.