سرپرست معاونت آمار و فناوری اطلاعات دادگستری آذربایجان غربی گفت: تجهیزات ویدیو کنفرانس برای تمامی زندان‌های شهرستان‌های این استان خریداری و دادرسی الکترونیک اجرایی خواهد شد.

«حجت قلی‌زاده» سرپرست معاونت آمار و فناوری اطلاعات دادگستری آذربایجان غربی در گفت‌وگو با میزان، اظهار کرد: دادرسی و رسیدگی به دعاوی و جرایم، یکی از ارکان مهم و حاکمیتی است و شهروندان انتظار دارند این خدمات با سرعت و سهولت و با حداقل نیاز به حضور فیزیکی صورت گیرد.

وی افزود: به همین لحاظ، ارائهی خدمات قضایی به صورت الکترونیکی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار بوده و راه‌اندازی آن موجب افزایش کارایی و بهره‌وری دادگاه‌ها خواهد شد.

سرپرست معاونت آمار و فناوری اطلاعات دادگستری آذربایجان غربی با اعلام اینکه در سطح این استان با وجود یک دستگاه سامانه کنفرانس تا به امروز ۱۵ محاکمه الکترونیکی برگزار شده است، گفت: به منظور توسعه دادرسی الکترونیک باید زیرساخت‌های آن را نیز فراهم کنیم.

وی ادامه داد: بدین منظور در جلسه‌ بررسی راه‌اندازی سامانه‌ کنفرانس استان آذربایجان غربی مقرر شد که در گام اول برای اداره زندان‌های شهرستان ارومیه ۵ دستگاه کامل تجهیزات کنفرانس تخصیص یابد که با اجرایی نمودن آن به زودی شاهد خواهیم بود جلسات رسیدگی دادگاه‌های ارومیه در مرحله اول به صورت الکترونیکی برگزار شده و دیگر نیازی به اعزام زندانی در مواردی که نیاز به حضور ضروری وی نباشد نخواهد بود.

قلی‌زاده اضافه کرد: در گام بعدی تجهیزات ویدیو کنفرانس برای تمامی زندان‌های شهرستان‌های استان آذربایجان غربی خریداری و دادرسی الکترونیک در تمام استان اجرایی خواهد شد.

وی در پایان تصریح کرد: با توجه به اینکه ماهیانه در سطح استان آذربایجان غربی بیش از ۱۵۰ جلسه رسیدگی با حضور زندانی در دادگاه‌ها برگزار می‌شود در صورت استفاده از دادرسی الکترونیکی علاوه بر کاهش خطرات بدرقه زندانیان و کاهش هزینه ها، در شرایط کرونایی نیز از خطرات ناشی از شیوع کرونا به نحو چشمگیری کاسته خواهد شد.