رییس کل دادگستری استان اردبیل گفت: یکی از اقدامات شاخص دستگاه قضایی استان تعیین تکلیف پرونده‌های معوق بود که پس از هماهنگی با کلیه حوزه‌های قضایی و تبیین اهمیت موضوع، به صورت فوق العاده و در سریعترین زمان ممکن به این پرونده‌ها رسیدگی شد.

ناصر عتباتی در همایش سراسری مسئولان قوه قضاییه که از طریق ویدئو کنفرانس برگزار شد، به ارائه گزارش عملکرد دستگاه قضایی استان  اردبیل پرداخت و گفت: یکی از اقدامات شاخص دستگاه قضایی استان تعیین تکلیف پرونده‌های معوق بود که در این خصوص پس از هماهنگی با کلیه حوزه‌های قضایی و تبیین اهمیت موضوع و نیز استخراج وضعیت حوزه‌های قضایی، برنامه ریزی متناسب برای هر حوزه پیشنهادات و راهکار‌های لازم داده شد و با بهره گیری از تمام ظرفیت استانی و در سایه تلاش شبانه روزی قضات و کارمندان با نظارت رییس کل دادگستری و شش نفر از معاونین رییس کل، به صورت فوق العاده و در سریعترین زمان ممکن به این پرونده‌ها رسیدگی شد.

رییس کل دادگستری استان اردبیل در ادامه‌ گزارش عملکرد دستگاه قضایی استان به اقدامات دستگاه قضایی و تعامل با مجموعه‌های دیگر در خدمت رسانی بهتر به مردم گفت: جلسات هماهنگی مختلفی با کانون کارشناسان مرکز، کارشناسان قوه، پزشکی قانونی و ضابطین به منظور تقویت و رفع مسایل و مشکلات در حوزه‌های مختلف قضایی صورت گرفته و به کلیه پرونده‌های مطروح در کمیسیون‌های تخصصی پزشکی قانونی رسیدگی شد.
وی در ادامه با اشاره به سند تحولی قوه قضاییه گفت: برنامه ریزی‌های جامع و مدونی مطابق با برنامه‌های ابلاغی از مرکز با همفکری، تعامل و همکاری حوزه‌های قضایی انجام گرفته تا ضمن تقویت مدیریت‌ها بتوانیم در سریع‌ترین زمان ممکن ارائه خدمات مطلوب به مردم نماییم.
عتباتی همچنین در خصوص وضعیت موجودی شعبات گفت: با تلاش‌های صورت گرفته، شعبات دادگاه‌های تجدیدنظر با ۴۸ درصد کاهش موجودی در حال حاضر فعالیت دارند و در کل شعبات استان نیز شاهد کاهش ۲۲ درصدی موجودی پرونده‌ها هستیم.
رییس کل دادگستری اردبیل همچنین با اشاره به استفاده دستگاه قضایی استان از خدمات الکترونیکی گفت: با فراهم آوردن زیر ساخت‌های استفاده از خدمات الکترونیکی قضایی هم اکنون بیش ۹۱ درصد اوراق قضایی از طریق الکترونیکی ابلاغ می‌شود که نسبت به سال گذشته بیش از ۲۰ درصد افزایش داشته است.
کنترل و مدیریت ورودی پرونده‌ها به محاکم قضایی با استفاده از راهکار‌های پیشگیری از جرم و استفاده از ظرفیت شورا‌های حل اختلاف، راه اندازی سامانه صدور گواهی عدم سوء پیشینه کیفری، راه اندازی دادرسی الکترونیکی و اعلام جهش ۳ برابری در کیفر خواست شفاهی از اهم اقدامات ارائه شده توسط رییس کل دادگستری اردبیل در این همایش بود.