رییس کل دادگستری استان همدان با اعلام اینکه در سال جاری دستگاه قضایی این استان در بین پنج استان برتر کشور در شاخصه مصالحه معرفی شده است، گفت: این بدان معناست که با تلاش همکاران قضایی ما و اولویت قرار دادن اصل اصلاح ذات البین پرونده‌های قابل توجهی به سمت صلح و سازش هدایت شده است.
اعضای شورای قضایی استان در بیت نماینده محترم، ولی فقیه در استان و امام جمعه همدان در نخستین روز از هفته قوه قضاییه حضور یافته و با حجت الاسلام شعبانی دیدار کردند.
در این دیدار محمدرضا عدالتخواه با گرامیداشت یاد و خاطره شهید بهشتی به عنوان نخستین مسئول دستگاه قضایی ایران پس از پیروزی انقلاب اسلامی، گفت: شهید بهشتی در اسلامی کردن قوانین، گام‌های ارزشمندی برداشت تا جایی که قبل از به شهادت رسیدن، با ترور شخصیتی از سوی معاندین نظام و منافقین همراه شد.
وی اظهار کرد: به فرموده امام خمینی (ره)، شهید بهشتی خود یک ملت و خاری در چشم دشمنان بود، از این رو مورد هجمه‌های دشمنان اسلام و انقلاب از هر سو قرار گرفت.
رییس کل دادگستری استان همدان در ادامه با بیان اینکه جوانگرایی در دستور دستگاه قضا قرار گرفته است، افزود: در ۱۰ ماه اخیر هفت رییس دادگستری، ۶ دادستان و چهار نفر از رؤسای دادگاه‌های بخش در این استان تغییر یافتند.
عدالتخواه از افزایش شعب دادگاه‌ها از ۲۰۳ شعبه به ۲۱۵ شعبه خبر داد و تصریح کرد: این اقدام سبب شد تا رسیدگی به پرونده‌های قضایی سریعتر و کیفی‌تر و عملکرد دستگاه قضا در سطح استان بهتر انجام شود.
وی عنوان کرد: بنابراین تعداد پرونده‌های مختومه با افزایش چشمگیری روبرو شده است و در نتیجه پرونده‌های کمتری به دادگاه‌های تجدیدنظرارجاع داده می‌شوند.
عدالتخواه همچنین با اعلام اینکه در سال جاری استان همدان در بین پنج استان برتر کشور در شاخصه مصالحه معرفی شده است، گفت: این بدان معناست که با تلاش همکاران قضایی ما و اولویت قرار دادن اصل اصلاح ذات البین پرونده‌های قابل توجهی به سمت صلح و سازش هدایت شده و همدان در این شاخصه در سطح کشور خوش درخشیده است.
وی افزود: در دستور کار قرار دادن و تعیین تکلیف پرونده‌های معوقه در اسرع وقت و جوان گرایی اولویت‌های دستگاه قضایی محسوب می‌شود که در سند تحول این دستگاه از سوی ریاست قوه قضاییه ابلاغ شده است.