رییس کل دادگستری استان یزد از رسیدگی به بیش از ۱۰ هزار پرونده و کاهش پرونده‌های مسن و معوق در ۵ ماهه گذشته در این استان خبر داد.

غلامعلی دهشیری در مراسم تکریم و معارفه رییس جدید دادگستری شهرستان بافق با بیان اینکه نیمی از پرونده‌های کیفری و حقوقی شهرستان بافق مرتبط با امور خانواده است، گفت: اگر خانواده مدیریت شود، بسیاری از آسیب‌های اجتماعی حل می‌شود. باید همه نهاد‌ها با توجه به مسئولیت خطیر خود در حوزه خانواده زمینه لازم را جهت تسهیل ازدواج جوانان فراهم کنند.

رییس کل دادگستری استان یزد تصریح کرد: دستگاه قضایی با نگاه احقاق حق و اجرای عدالت و ابطال باطل و مبارزه با ظلم و بی عدالتی ایجاد شده تا مستقل و قاطع و استوار عدالت را اجرا کند و به عنوان پشتیبان حقوق فردی و اجتماعی وظایفی بر عهده دارد که مهمترین آن تحقق عدالت در جامعه به عنوان بخشی موثر از حاکمیت است.

وی افزود: با حضور آیت الله رییسی در قوه قضاییه انگیزه و همت مضاعفی در کارکنان ایجاد شد که رسیدگی به بیش از ده هزار پرونده و کاهش پرونده‌های مسن و معوق در ۵ ماهه گذشته در استان یزد گواهی بر این ادعا است.

دهشیری با تقدیر از کادر درمان و نیرو‌های مسلح در مقابله با ویروس کرونا گفت: ملت ایران با لبیک به فرمان مقام معظم رهبری و شرکت گسترده در رزمایش مومنانه برگ زرین و افتخار دیگری را در تاریخ این کشور به ثبت رساندند.

رییس کل دادگستری استان یزد در تبیین روحیه انقلابی قوه قضاییه تصریح کرد: انقلابی بودن در دستگاه قضا به معنای رسیدگی و برخورد قاطع در پرونده‌ها و قائل نشدن تفاوت بین صاحبان قدرت و ثروت با مردم است.

وی افزود: در حوزه مبارزه با فساد باید به جایی برسیم که قوه در تمامی سطوح خود به سلامت کامل دست یابد تا بتواند به فساد جامعه رسیدگی کند و سلامت به حدی برسد که مسوولین برای کشف فساد در مجموعه جایزه تعیین کنند و کشف نشود.

دهشیری با اشاره به مشکلات حوزه قضایی شهرستان بافق، گفت: یکی از مشکلات حوزه قضایی این شهرستان بحث فضای مجازی است که برخی افراد با اغراض و مقاصدی دست به قلم می‌شوند و فضا سازی می‌کنند در حالی واقعیت چنین نیست و هیچ نفعی نیز برای مردم ندارد و آرامش روانی جامعه را ممکن است مخدوش کند که رفتار این عده زیبنده شهرستان نیست و باید سعی شود پلیس فتا به منظور رصد و نظارت بر فضای مجازی در این شهرستان فعال‌تر شود.

رییس کل دادگستری یزد با اشاره به مسائل پسا کرونا در حوزه کارگری تصریح کرد: به رییس دادگستری پیشنهاد داده شد بررسی کند در صورت نیاز، شورای حل اختلاف صلحی ویژه کارگری در این شهرستان که از نیروی غنی کارگری برخوردار است دایر شود.

وی بر ضرورت برخورد با زمین خواری تاکید کرد و گفت: شورای حفظ حقوق بیت المال در حوزه زمین خواری باید فعالیت بیشتری داشته باشد و حداقل فصلی یکبار با حضور نهاد‌های متولی حوزه زمین در شهرستان برگزار شود.