رییس دادگستری شهرستان دیلم گفت: در سال جاری با تلاش همکاران قضایی و اداری در راستای اجرای دستورالعمل‌های صادره از سوی ریاست قوه قضاییه، ۲۲۵ فقره پرونده معوق رسیدگی شده است.

مهدی بهشتیان در گفت‌و‌گو با میزان با اشاره به دغدغه‌های قوه قضاییه و ترویج فرهنگ صلح و سازش و حل و فصل دعاوی بر پایه کدخدامنشی گفت: در دبیرخانه شورای پیشگیری از وقوع جرم دادگستری شهرستان دیلم کارگروهی متشکل از امام جمعه شهرستان، دادستان عمومی و انقلاب، فرمانده سپاه، معاون سیاسی و اجتماعی فرماندار، یک نفر از اعضای شورای اسلامی شهر یا روستا و حسب مورد استفاده از افراد موثر جهت حل و فصل دعاوی خانوادگی در سطح شهرستان تشکیل می‌گردد.

رییس دادگستری شهرستان دیلم افزود: میانجی‌گری ریش‌سفیدان بزرگان و معتمدین می‌تواند ظرفیتی با ارزش برای حل آسیب‌های اجتماعی و کاهش مراجعات به دادگستری باشد.
وی تصریح کرد: در سال جاری با تلاش همکاران قضایی و اداری در راستای اجرای دستورالعمل‌های صادره از سوی ریاست قوه قضاییه ۲۲۵ فقره پرونده معوق رسیدگی که نسبت به مشابه سال قبل ده درصد رشد داشته است.
بهشتیان با اشاره به اینکه کاهش هدفمند جمعیت کیفری به معنای ناامن کردن جامعه نیست، گفت: طبق دستورالعمل‌های اعلامی از سوی ریاست قوه قضاییه از ابتدای سال تاکنون ۵ نفر از زندان آزاد و به تعداد زیادی از زندانیان مشمول بخشنامه‌های قوه قضاییه نیز مرخصی اعطا گردید.
وی افزود: استفاده از مجازات‌های جایگزین حبس در دستور کار قضات این دادگستری می‌باشد که علاوه بر کاهش جمعیت کیفری زندان‌ها به نفع خود زندانی و خانواده آن‌ها است.
رییس دادگستری شهرستان دیلم با اشاره به وضعیت کنونی جامعه و ضرورت رعایت پروتکل‌های بهداشتی و قطع زنجیره ویروس کرونا گفت: افراد به جای مراجعه حضوری به دادگستری از سامانه‌های ارتباطات الکترونیکی به ویژه خدمات قضایی برای افراد خارج از شهرستان استفاده نمایند؛ در صورت ضرورت حضور مردم به دادگستری نسبت به رعایت پروتکل‌های بهداشتی اهتمام و از ماسک و دستکش استفاده نمایند.
گفتنی است شهرستان دیلم یکی از شهرستان‌های استان بوشهر در جنوب ایران است.